Organizując ślub i wesele, parom młodym zależy na tym, aby nie tylko spełnić swoje marzenia, ale także zadowolić zaproszone osoby. Z tego względu często zastanawiają się one, jakie atrakcje na wesele przygotować, aby ta uroczystość zapadła w głowach weselników na naprawdę bardzo długo. Na szczęście znalezienie oryginalnej i ciekawej atrakcji nie jest obecnie trudne – oferta większości firm jest bardzo bogata, a pary młode mogą wybierać spośród wielu możliwości.

Poniżej zebraliśmy dla Ciebie najciekawsze propozycje na atrakcje dla gości weselnych, które warto wziąć pod uwagę podczas planowania wesela.


Jakie atrakcje na wesele? Najciekawsze propozycje


1. Fotobudka lub fotolustro

Zdjęcia są nieodłączną częścią ślubu i wesela. Mogą je wykonywać nie tylko profesjonalni fotografowie wynajęci przez parę młodą, ale także goście weselni. Pierwszą propozycją na ciekawą i dość popularną atrakcję na wesele jest fotobudka lub fotolustro. Fotobudka jest znana już od dłuższego czasu jednak fotolustro to wariant, który może Cię zaskoczyć.

Taką atrakcję można spotkać na wielu imprezach – nie tylko tych weselnych. Polega to na tym, że weselnicy stają przed ozdobnym lustrem i po prostu robią sobie zdjęcie. Mogą pozować ubrani w różne akcesoria oraz napisać na lustrze coś, co później znajdzie się na fotografii. Zdjęcia z fotobudki i fotolustra będą dla weselników fajną pamiątką z tego wydarzenia. Warto wynająć taką atrakcję, chociaż na kilka godzin, aby każdy uczestnik wesela miał okazję z niej skorzystać.

2. Drink bar i pokaz barmański

Drink bar to kolejna atrakcja dla gości weselnych, którą można spotkać na salach weselnych i nie tylko. Mimo że jest to coś, z czym można spotkać się bardzo często, to nie znaczy, że jest to coś nudnego – wręcz przeciwnie. Zamiast tradycyjnych drinków na bazie wódki goście będą mieli okazję spróbować ciekawych napoi wyskokowych.

Atrakcje weselne nie zawsze muszą być niezwykle oryginalne i nieprzewidywalne. Najczęściej wystarczy kilka najpopularniejszych takich jak chociażby drink bar aby goście doskonale się bawili.

Dla urozmaicenia takiej atrakcji można poprosić barmana o przygotowanie pokazu. Polega on na podrzucaniu butelkami i robieniu sztuczek z użyciem szkła, lodu i napoi w rytm muzyki. Doświadczony barman nie powinien mieć większego problemu z tym, aby pokazać gościom kilka widowiskowych sztuczek, które rozkręcą weselną zabawę.

Kilka kolorowych drinków może sprawić, że goście chętniej będą tańczyć na parkiecie. Z kolei osoby, które nie lubią wódki czy wina będą miały okazje spróbować czegoś innego.

3. Fireshow

Fireshow to pokaz ognia i kolejna weselna atrakcja, która może urozmaicić Twoje wesele. Jeśli takie widowisko zostanie przygotowane w profesjonalny i przede wszystkim bezpieczny sposób, to pozytywnie zaskoczy wszystkich weselników, którzy nie będą mogli oderwać wzroku od sztuczek, które wykonują artyści. Pokaz ognia robi wielkie wrażenie i trudno jest się z tym nie zgodzić, oglądając, chociażby filmiki w internecie. Pomyśl więc, jak to widowiskowo będzie wyglądało na żywo.

Atrakcje dla gości weselnych nie muszą angażować ich fizycznie, aby były dobrze zapamiętane. W zupełności wystarczy show z udziałem doświadczonych artystów i samo podziwianie spektaklu będzie naprawdę wyjątkowym przeżyciem dla wszystkich zgromadzonych. Fireshow może być zwieńczony np. podpalaniem przez parę młodą pochodni w kształcie serca lub inicjałów.

4. Fajerwerki

Pokaz fajerwerków to kolejna bardzo widowiskowa propozycja na weselną atrakcję, która przypadnie do gustu weselników. Aby móc zorganizować taką atrakcję należy upewnić się, czy w miejscu, w którym organizowane jest wesele, będzie to możliwe.

Taki pokaz powinien się obywać na terenie prywatnym, na którym nie ma zabudowań oraz łatwopalnych przedmiotów. Ważne jest to, aby zachować najwyższy poziom bezpieczeństwa i załatwić pozwolenie.

Wbrew pozorom organizowanie pokazu fajerwerków nie może być samowolne i jeśli jest to organizowane w inny dzień niż Sylwester, to należy mieć na to pozwolenie.

Rodzajów fajerwerków jest mnóstwo, tak samo, jak sposobów, na które można je odpalać. Może to być przypadkowa sekwencja kolorowych fajerwerków lub dokładnie zaplanowany pokaz z podkładem muzycznym i konkretną paletą kolorów. Dobrym pomysłem jest pokaz fajerwerków w takim samym kolorze jak motyw przewodni ślubu i wesela. Widowisko może trwać nawet do 5 minut, a w tym czasie fotograf może zrobić wiele pięknych ujęć. Cena takiej atrakcji jest dość wysoka, ponieważ waha się w granicach 2000-3000 zł.

5. Zimne ognie

Tańszą alternatywą dla pokazu fajerwerków jest pokaz zimnych ogni. Jest to atrakcja weselna, którą możesz doskonale znać ze zdjęć na Pintereście oraz Instagramie. Jest to bezpieczniejsze rozwiązanie niż tradycyjne fajerwerki i można je stosować również w zamkniętym pomieszczeniu w razie, gdyby pogoda na weselu nie dopisała. Zdjęcia gości, którzy trzymają zimne ognie, a na środku stoi para młoda, wyglądają pięknie a klimat, jaki się wtedy tworzy, jest magiczny.

Najlepszym rozwiązaniem będzie kupienie długich zimnych ogni. W internecie można znaleźć takie, które mają nawet 90 cm. Tak naprawdę im dłuższy on będzie, tym lepiej, ponieważ zwiększa to czas, w którym fotograf może uchwycić najlepszy moment. Długie zimne ognie kosztują zaledwie parę złotych, dlatego jest to tania atrakcja weselna, na którą może pozwolić sobie więcej osób. Istnieją również zimne ognie w kształcie serca, które idealnie pasują na weselne przyjęcie.

6. Animator na wesele

Atrakcje dla dzieci na weselu mogą być równie ciekawe, jak te dla dorosłych. Nie muszą się one ograniczać jedynie do specjalnego stołu pełnego słodyczy, przy którym zasiądą wszystkie dzieci. Warto wziąć pod uwagę wynajęcie animatora, który zajmie czas najmłodszym uczestnikom wesela i odciąży tym samym z tego obowiązku ich rodziców. Dorośli będą mogli bawić się w swoim gronie, a dzieci będą miały zapewniony ciekawy czas w swoim towarzystwie. W ramach takiej usługi można liczyć na to, że dzieci będą miały okazję wziąć udział w konkursach z małymi nagrodami lub zabawach plastycznych i ruchowych.

Scenariusz takiego występu jest oczywiście wcześniej konsultowany i można do niego dodawać lub odejmować poszczególne atrakcje dla dzieci. Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby animator wraz z dziećmi miał do dyspozycji ogród przy sali weselnej lub taras, na którym może zorganizować zabawy. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości np. przez brzydką pogodę, to zabawy integracyjne przy stoliku zorganizowane w ciekawy sposób także powinny zdać egzamin. Taką atrakcję docenią z pewnością nie tylko dzieci, ale także ich opiekunowie, którzy będą mogli na chwilę spuścić oko ze swoich pociech.

7. Gry plenerowe w wersji maxi

Jeśli na Twoim weselu do dyspozycji oprócz sali będzie również ogród to warto go przekształcić na kolejną strefę z atrakcjami. Letnie, plenerowe przyjęcia nie mogą obejść się bez gier w wersji maxi takich jak np. Jenga. Ogromne klocki, z których trzeba ułożyć wieżę, przyciągną nie tylko najmłodszych, ale także dorosłych uczestników wesela. Można je wypożyczyć lub zrobić samodzielnie, jeśli masz na to czas, chęci i narzędzia.

Oprócz maksi Jengi możesz zaoferować swoim gościom grę w kółko i krzyżyk, ringo, domino czy bierki.

Im większa powierzchnia, tym więcej miejsca będziesz miał do tego, aby zorganizować taką atrakcję. Możesz przygotować kilka gier, które mają na tyle proste zasady, że większość osób bez większego przygotowania będzie mogła wziąć w nich udział. Atrakcje na wesele, które znajdują się poza salą weselną, mogą spodobać się gościom, którzy chcą chwilę odpocząć od tańczenia i chcą zaczerpnąć świeżego powietrza na dworze, integrując się przy tym z innymi uczestnikami wydarzenia.

8. Instax

Jakie atrakcje na wesele przygotować, jeśli nie ma się zbyt dużego budżetu na skorzystanie z usługi profesjonalnej firmy? Bez większego problemu można zorganizować coś własnymi rękami, nie wydając przy tym sporo pieniędzy. Mowa, chociażby o Instaxie, który jest częstym „gościem” na weselach. Chodzi o to, aby samodzielnie stworzyć fotobudkę i zająć na chwile gości weselnych.

Wystarczy, że wypożyczysz lub kupisz za ok. 200 zł aparat typu Instax, który robi natychmiastowe zdjęcia i przygotujesz akcesoria. Mogą to być peruki, kapelusze lub wydrukowane wąsy, okulary itp. na patyku, z którymi weselnicy będą pozować do zdjęć. Do tego krótka instrukcja obsługi sprzętu i gotowe.

Zdjęcia, które powstaną podczas wesela, mogą być pamiątką dla weselników, ale także dla pary młodej. Wystarczy, że obok Instaxa będzie leżała księga gości, do której zaproszone osoby będą mogły wklejać zdjęcia wraz z życzeniami. Księga gości weselnych w formie zdjęć z Instaxa pozwoli Wam po latach lepiej przypomnieć sobie ten wieczór oraz osoby, które brały w nim udział. Koszt wkładów do aparatu to ok. 20-30 zł za 10 sztuk. Nie jest to bardzo budżetowa propozycja, jednak może być tańsza niż wynajęcie fotobudki lub fotolustra, jeśli planujesz wesele na małą ilość osób.

9. Karaoke

Koncepcja karaoke jest bardzo prosta, jednak może spodobać się wielu osobom. Jest to atrakcja na wesele, która może zintegrować gości, szczególnie jeśli chwilę wcześniej degustowali oni drinki lub wznosili toast za parę młodą. Karaoke może zastąpić np. oczepiny, jeśli chcesz pominąć ten punkt na swoim weselu. Na liście przebojów nie powinno oczywiście zabraknąć klasyków polskiej muzyki, które zna po prostu każdy.

Zorganizowanie takiej atrakcji nie jest drogie, a może okazać się strzałem w dziesiątkę. Po kilku nieśmiało wykonanych piosenkach karaoke może się rozkręcić i będą w nim brać udział wszyscy weselnicy, tworząc przy tym konkurs talentów.

10. Czekoladowa fontanna


Fontanna czekoladowa na weselu to atrakcja, która spodoba się każdemu miłośnikowi słodyczy, a takich z pewnością nie zabraknie tego dnia. Można w niej moczyć owoce, pianki, wafelki i wiele innych rzeczy. Będzie to świetne dopełnienie słodkiego stołu, z którego będą mogli korzystać goście w trakcie trwania przyjęcia. Ilość czekolady powinna być na tyle duża, aby starczyła dla wszystkich gości, firma oferująca taką atrakcję zaproponuje Ci, jaki wariant będzie najlepszy w przypadku Twojego przyjęcia.

Podczas organizacji takiej atrakcji zwróć uwagę, jaki zakres usług oferuje firma, która wypożycza czekoladową fontannę. Najlepiej będzie, jeśli będzie ona oferować dowóz, montaż i obsługę takiej atrakcji podczas wesela. Niezbędne są także patyczki do nadziewania jedzenia, naczynia i inne akcesoria, które są potrzebne do tego, aby korzystać z fontanny.

11. Pokaz tańca

Jeśli chodzi o pokaz tańca na weselu, to oferta jest bardzo bogata, a zainteresowanie tego typu widowiskiem stale rośnie. Z pewnością nie można zobaczyć tego na każdym weselu, dlatego zaskoczenie gości jest praktycznie gwarantowane. Może to być pokaz tańca brzucha, towarzyskiego, ludowego czy w stylu Bollywood. Niektóre pary młode decydują się także na pokazy akrobatyczne, obok których żaden gość nie będzie w stanie przejść obojętnie.

Aby móc zorganizować taką atrakcję dla gości weselnych wystarczy kawałek parkietu oraz muzyka. Dobrym pomysłem będzie pokaz tańca połączony z mini instruktażem dla gości weselnych. Dzięki temu weselnicy będą mogli nauczyć się kilku prostych układów i ruchów, które będą mogli wykorzystać na parkiecie. Atrakcje weselne mają na celu rozkręcić weselników i zachęcić ich do wspólnej zabawy a pokaz tańca z pewnością to zagwarantuje.

12. Karykatury

Atrakcje dla gości weselnych mogą być jednocześnie upominkiem, który weselnicy będą mogli zabrać ze sobą do domu np. w ramach podziękowań za przybycie. Jedną z propozycji, która temu odpowiada, jest wynajęcie karykaturzysty, który na żywo podczas wesela będzie tworzyć niewielkie obrazki dla gości. Wystarczy przygotować dla takiej osoby ustronny kącik na sali weselnej, w którym będzie mogła tworzyć swoje dzieła.

Taka atrakcja nie koliduje zupełnie z innymi punktami przyjęcia i nie przeszkadza, chociażby w tańcach. Osoba, która tworzy karykatury, nie jest w końcu w stanie narysować jednocześnie wszystkich weselników, dlatego osoby zainteresowane takim upominkiem będą do niej podchodzić po kolei. Jest to rozwiązanie, które sprawdzi się raczej na mniejszych niż większych weselach, gdzie każdy będzie miał okazję podejść do artysty i otrzymać swoją karykaturę.

13. Prosecco Van

Prosecco Van to atrakcja weselna, która spodoba się przede wszystkim paniom. W końcu jest to jeden z najbardziej znanych i lubianych damskich trunków na całym świecie. Odrobina bąbelków na weselu jest jak najbardziej wskazana, a jeśli będą one podawane ze specjalnego vana, to na pewno przyciągną większość weselników.

Prosecco Van to dobry sposób na zaserwowanie powitalnego kieliszka alkoholu przed salą weselną. Po ceremonii w Kościele goście, którzy przyjadą na salę weselną, będą mogli poczęstować się kieliszkiem alkoholu, którym będą mogli wznieść toast za parę młodą.

Atrakcje na wesele z alkoholem w roli głównej sprawdzą się szczególnie latem na weselach plenerowych, gdzie każdy weselnik marzy o odrobinie ochłody podczas gorącego dnia. Co ciekawe firmy oferujące tego typu atrakcje mają w swojej ofercie nie tylko vany z prosecco. Istnieją też vany z winami, piwami i innego rodzaju alkoholami, to jaki wybierzesz, zależy od Twoich upodobań. Prosecco Van to jednak jedna z ciekawszych propozycji, która w ostatnim czasie zyskuje ogromną popularność w Polsce.

14. Koło fortuny

Koło fortuny to gra, którą z pewnością zna większość osób – szczególnie starsze pokolenie. Mimo tego, że nie jest to zbyt nowoczesna propozycja na atrakcję na gości weselnych, to potrafi ona zaangażować wszystkich weselników i zapewnić doskonałą zabawę. Zasady są proste, wystarczy zakręcić kołem fortuny i przeczytać jakie zadanie trzeba wykonać lub na jaki element harmonogramu wesela przyszedł właśnie czas. Wersji weselnego koła fortuny jest naprawdę mnóstwo i wszystkie z nich są równie ciekawe.

Jest to ciekawa atrakcja, którą można wykorzystać podczas oczepin. Zamiast tradycyjnych oczepinowych zabaw, które niekoniecznie spodobają się każdemu, można użyć właśnie koła fortuny, na którym znajdą się różne quizy i konkursy. Obsługą takiej atrakcji może zająć się wodzirej, który dodatkowo będzie zachęcać do wzięcia udziału w atrakcji i stworzy klimat dobrej zabawy.

15. Taniec w chmurach

Pierwszy taniec to jeden z najważniejszych punktów zabawy weselnej. Jeśli chcesz go urozmaicić lub ukryć fakt, że razem z drugą połówką nie jesteście najlepszymi tancerzami, to ciężki dym powinien Ci się spodobać. To również ciekawa atrakcja dla gości weselnych, która wygląda bardzo widowiskowo i świetnie prezentuje się na zdjęciach i nagraniach.

Ciężki dym bez problemu można zamówić u firm, które zajmują się oprawą różnych uroczystości. Zazwyczaj oprócz niego można także skorzystać z szerokiej oferty oświetleniowej, która sprawia, że sala weselna prezentuje się jeszcze lepiej.

16. Tematyczny kącik z jedzeniem

Słodki stół, wiejski stół, sushi bar, kącik z jedzeniem orientalnym lub kuchnią z innego, odległego zakątka świata, to atrakcja weselna, która zaspokoi głód weselników. W zależności od stylu wesela oraz własnych upodobań możesz przygotować dla weselników kącik z jedzeniem, które będzie urozmaiceniem tradycyjnego menu. Największą popularnością cieszy się oczywiście słodki i wiejski stół, jednak możesz postawić na coś zupełnie innego.

Dodatkowym urozmaiceniem takiej atrakcji będzie tzw. live cooking, który polega na tym, że weselnicy mogą podziwiać, jak kucharze przyrządzają różne dania i przekąski. Zobaczenie sushi mastera podczas pracy będzie bardzo fascynujące. Dodatkowo pozwoli zaproszonym osobom dowiedzieć się czegoś nowego o historii odległej kuchni. To samo tyczy się pokazów kuchni orientalnej czy bardzo popularnych w ostatnim czasie tajskich lodów.

17. Pokaz baniek mydlanych

Jeśli oprócz animatora szukasz innej atrakcji dla dzieci na weselu, to pokaz baniek mydlanych jest strzałem w dziesiątkę. Spodoba się on nie tylko najmłodszym uczestnikom wesela, ale również dorosłym. Jest on całkowicie bezpieczny i dostarcza wiele radości, najlepiej jest go zorganizować na samym początku wesela np. w ogrodzie. Zamknięcie kogoś w bańce to tylko jedna z wielu atrakcji, która może wydarzyć się podczas takiego show.

Cały pokaz może trwać od kilku do nawet kilkunastu minut i mogą w nim brać udział zaproszeni goście. Pokaz baniek mydlanych może być całkowicie spersonalizowany. Mimo że na pierwszy rzut oka może wydawać się jedynie rozrywką dla dzieci, to gwarantujemy Ci, że ten poprowadzony w ciekawy sposób zainteresuje również pełnoletnich uczestników imprezy.