Błogosławieństwo Pary Młodej przez rodziców to jeden ze starszych zwyczajów związanych ze ślubem. Jest to ważny moment zarówno dla panny młodej, jak i dla pana młodego, który ma miejsce przed ślubem kościelnym. Jest to niewątpliwie piękna tradycja, którą pielęgnuje wiele par i do dziś jest to jeden z kluczowych elementów całego ślubu. Jakie znaczenie ma błogosławieństwo Pary Młodej przez rodziców? Kiedy i gdzie odbywa się ten obrzęd? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.


Błogosławieństwo Pary Młodej – znaczenie


Według tradycji błogosławieństwo stanowiło pożegnanie, a jednocześnie podziękowanie i przeprosiny, które panna młoda składała najbliższej rodzinie oraz bliskim. Co ciekawe według tradycyjnego obrzędu panna młoda żegnała nie tylko rodzinę i przyjaciół, ale także dom oraz meble i sprzęty, które się w nim znajdowały. Stanowiło to rodzaj pożegnania z domem rodzinnym i oficjalne przyzwolenie rodziców na to, aby panna młoda zaczęła żyć wspólnie ze swoim ukochanym.

Dzisiaj w związku tym, że narzeczeni często zamieszkują ze sobą jeszcze przed ślubem, obrzęd błogosławieństwa przybrał nieco inną symbolikę. Mimo to dalej jest to bardzo wzruszający moment, podczas którego nie brakuje łez. Tak naprawdę błogosławieństwo może zostać zorganizowane w dowolnej formie, która odpowiada przyszłej parze młodej. Istnieją jednak pewne elementy, których nie powinno zabraknąć podczas błogosławieństwa.


Błogosławieństwo Pary Młodej – kiedy i gdzie się odbywa?


Błogosławieństwo Pary Młodej odbywa się przed ślubem (w ten sam dzień), najlepiej jest je zorganizować 1-2 godziny przed ceremonią w Kościele. Tradycyjnie błogosławieństwo młodej pary powinno odbyć się w domu panny młodej. Jeśli jednak z pewnych względów nie jest to możliwe, to może się ono odbyć się w domu pana młodego lub w jeszcze innym, dowolnym miejscu, które będzie sprzyjać takiej okoliczności. Samo błogosławieństwo jest zazwyczaj poprzedzone podziękowaniem rodzicom za wychowanie czy też przeprosinami za popełnione błędy.

Błogosławieństwo Pary Młodej powinno odbyć się w spokojny miejscu z udziałem najbliższych panny młodej i pana młodego. Zazwyczaj biorą w nim udział nie tylko rodzice, ale także chrzestni i dziadkowie. Można także zaprosić osoby, które w jakimś stopniu przyczyniły się do wychowania panny lub pana młodego. Bez względu na to, czy rodzina obu ze stron jest religijna, czy też nie warto, jest zorganizować takie spotkanie.

Błogosławieństwo Pary Młodej – jak wygląda?

Do zorganizowania błogosławieństwa Pary Młodej niezbędny będzie krzyż, woda święcona i kropidło. Wymienione przedmioty można położyć na stole przykrytym białym obrusem. Na stole można także położyć kwiaty, aby wyglądał on bardziej odświętnie. Gdy wszyscy uczestnicy błogosławieństwa zgromadzą się w pomieszczeniu, narzeczeni witają się z rodzicami i klękają przed nimi. W tym momencie następuje prośba o błogosławieństwo. Oczywiście rodzice się zgadzają.

Całą ceremonię rozpoczyna mama panny młodej, następnie mama pana młodego, a później przychodzi czas na ojców. Rodzice błogosławią swoje dzieci znakiem krzyża, kropią wodą święconą i dają do ucałowania krzyż. Słowa, którymi Was będą błogosławić, rodzice mogą być tak naprawdę dowolne. Najczęściej jednak można spotkać się z następującymi zwrotami:

  • „Na nową drogę życia błogosławię Was w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen. Bądźcie szczęśliwi i żyjcie w pokoju.”
  • Synu/Córko na nową drogę życia niech Cię błogosławi Bóg wszechmogący, Ojciec i Syn i Duch Święty. Amen
  • Niech Bóg Wam błogosławi, Matka Boża otacza opieką, byście mieli szczęśliwą rodzinę i długie życie.”
  • Udzielam Wam błogosławieństwa na nową drogę życia, bądźcie szczęśliwi i żyjcie w pokoju.

Często można spotkać się z opinią, że krótkie teksty błogosławieństwa są lepsze niż te długie i wyniosłe. Wiąże się to z tym, że sam obrzęd sam w sobie jest wzruszający. Rodzice w zależności od swoich preferencji mogą skorzystać z gotowej formułki lub ułożyć własny tekst, który płynie prosto z serca. Jeśli inni uczestnicy błogosławieństwa np. rodzice chrzestni także będą chcieli udzielić parze błogosławieństwa, to oczywiście mają taką możliwość.

Błogosławieństwo młodej pary – gotowe teksty

Rodzice bardzo często zastanawiają się nad tym, jaki tekst na błogosławieństwo młodej pary będzie najlepszy na ten wyjątkowy dzień. Jeśli wiesz, że nie będziesz w stanie wyrecytować długiego tekstu pod wpływem wzruszenia, to najlepszym rozwiązaniem będą życzenia złożone prosto z serca. Możesz też skorzystać z gotowych tekstów lub ewentualnie trochę je przerobić, aby pasowały do osób, które otrzymają błogosławieństwo. W internecie można znaleźć mnóstwo gotowych wierszy i pięknych cytatów, które sprawdzą się tego dnia, a oto tylko kilka z nich:

Drogie dzieci,
Na drodze życia są światła i mroki,
Raz szczęście jasne, raz smutek głęboki,
Ale gdy razem się idzie we dwoje,
Łatwiej się znosi nawet ciężkie znoje.
Więc błogosławimy was drogie dzieci,
życząc wam szczęścia , radości i wiecznej miłości.


Musicie być silni miłością,
która wszystko znosi,
wszystkiemu wierzy,
wszystko przetrzyma.
Tą miłością, która nigdy nie zawiedzie” (JP II)


„Kochane dzieci,budujcie swe życie na mocnym fundamencie,na wspólnej wzajemnej miłości,wierności Bogu i jego przykazaniom. Szanujcie się wzajemnie, bądźcie dla siebie wsparciem. Błogosławimy wam z serca w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”.


Córko, nigdy nie stawaj przeciw swojemu mężowi. Synu, pamiętaj, żeby szanować swoją żonę i być dla niej wsparciem. Małżeństwo to jedność. Bóg dał mężowi żonę, aby była dla niego wsparciem i pomocą. A mąż byłby nikim bez swojej żony. Kochani polecamy Was Jezusowi Chrystusowi, Panu Naszemu. Błogosławimy Wam, w Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.


“Kochana (imię Panny Młodej),
Przez wiele lat mieszkałaś z nami.
Dzisiaj staniesz u boku swego męża.
Przejmiesz troski o Wasz dom, o Wasze dzieci.
Bardzo pragnę, byś była szczęśliwą żoną i matką.
Byś była wsparciem dla swego męża.”


“Musicie być silni miłością,
która wszystko znosi,
wszystkiemu wierzy,
wszystko przetrzyma.
Tą miłością, która nigdy nie zawiedzie.”


“Ukochany Synu, od dziś Ty będziesz mężem, ojcem twej przyszłej rodziny. Buduj swe życie małżeńskie, rodzinne na mocnym fundamencie – na wspólnej, wzajemnej miłości i wierności Bogu i Jego przykazaniom. Niech błogosławi Cię Wszechmogący Bóg, który jest Miłością – Ojciec i Syn i Duch święty.”


“Ukochany Synu! Gdy Chrystus Pan połączy Cię sakramentalnym węzłem z Twoją wybraną, będziecie dwoje jednym ciałem. Bądź dla swej żony dobrym mężem, dla Twych dzieci kochającym ojcem. Na tę nową drogę Twego życia błogosławię Cię: Błogosławieństwo Ojca i Syna i Ducha Świętego niech Ci towarzyszy w całym Twoim życiu.”


Błogosławieństwo Pary Młodej – podsumowanie


Jakie jest znaczenie błogosławieństwa Pary Młodej?

Kiedyś błogosławieństwo było pewnego rodzaju pożegnaniem i podziękowaniem, które panna młoda składała rodzinie oraz bliskim. Było to także oficjalne przyzwolenie rodziców na związek panny młodej z jej wybrankiem. Obecnie błogosławieństwo Pary Młodej jest raczej symboliczne i może zostać zorganizowane w formie, która najbardziej odpowiada narzeczonym.

Kiedy i gdzie odbywa się błogosławieństwo Pary Młodej?

Tradycyjnie błogosławieństwo Pary Młodej odbywa się w dzień ślubu na parę godzin przed ceremonią w kościele. Zwyczaj nakazuje, aby obrzęd ten odbywał się w domu panny młodej, jednak błogosławieństwo Pary Młodej przez rodziców można zorganizować też w innym dogodnym miejscu. Ważne jest to, aby miejsce było spokojne, ciche i sprzyjało tej podniosłej chwili.

Jak przebiega błogosławieństwo Pary Młodej przez rodziców?

Na początek para młoda wita się z rodzicami i klęka przed nimi. Obrzęd błogosławieństwa rozpoczyna mama panny młodej. Ma on miejsce w pokoju, w którym znajduje się stół przykryty białym obrusem, na którym leży krzyż, kropidło i woda święcona. Każdy z rodziców, zaczynając od kobiet, błogosławi swoje dziecko znakiem krzyża, kropi wodą święconą i daje do ucałowania krzyż. Rodzice mogą samodzielnie wymyślić słowa błogosławieństwa, ale mogą także skorzystać z gotowych propozycji, które znajdują się w internecie.