Czarny garnitur to ponadczasowa klasyka męskiej garderoby. Ten rodzaj stroju nie jest obcy nawet dzieciom – chłopcy zakładają go na najważniejsze szkolne i rodzinne uroczystości. Następnie oswajają się z nim podczas pierwszych balów, studniówki i przełomowych momentów na studiach. Wreszcie ubierają czarny garnitur na ślub, nie tylko swój, ale także najbliższych przyjaciół. Tym sposobem gości on w ich szafach na stałe, stając się symbolem elegancji. Sprawdzamy, kiedy szczególnie warto wybrać tę stylizację i z czym ją zestawić? Z tego artykułu dowiesz się także, czy czarny garnitur ślubny doczekał się godnych następców w salonach mody.

Czarny garnitur na ślub – ponadczasowa klasyka

Historia garnituru sięga XIX wieku, kiedy to zaczęły pojawiać się pierwsze modele z kołnierzem stojącym i dwoma rzędami guzików. W ciągu kolejnych dekad ten męski strój stopniowo ewoluował, aż do postaci, którą znamy dzisiaj. Zmieniał się między innymi jego krój, rodzaj używanych do produkcji tkanin oraz układ guzików. W latach 20-tych XX wieku pojawił się klasyczny, znany nam dziś model czarnego garnituru ślubnego, który składał się z marynarki, spodni i kamizelki.

Wszyscy wiemy, że czerń jest uznawana za uniwersalny, elegancki kolor. Dlatego pomimo faktu, że moda intensywnie się zmienia, a rynek odzieżowy stale rozwija, czarny garnitur na ślub wciąż jest najczęstszym wyborem pana młodego i zaproszonych gości. Wiele osób obawia się kolorowych strojów, uważając je za zbyt ekstrawaganckie i mało eleganckie. Z pewnością nie można tego powiedzieć o garniturach męskich ślubnych czarnych.

Czarny garnitur ślubny stał się współcześnie strojem nie tylko formalnym, ale także codziennym. Dlatego też projektanci i producenci wprowadzają na rynek coraz więcej odsłon tych stylizacji – prześcigają się przede wszystkim w różnorodnych fasonach i dodatkach. Warto jednak pamiętać, że klasyczny, prosty czarny garnitur do ślubu to idealne rozwiązanie, jeśli nie znamy się na modzie. Dzięki klasyce z pewnością nie popełnimy faux pas, nie przyćmimy młodej pary, a za kilka lat nie będziemy łapać się za głowę, oglądając zdjęcia z tej pięknej uroczystości.

Garnitur męski ślubny czarny – jak wyróżnić się w tłumie?

Czarny garnitur na ślub zawsze będzie dobrym, trafnym wyborem. W przeciwieństwie do wielobarwnych czy wzorzystych alternatyw tego stroju, klasyka zapewni nam przychylność pozostałych weselnych gości. Ma to jednak również swoje wady. Konsternację mogą odczuwać zwłaszcza mężczyźni, którzy lubią eksperymentować ze swoim ubiorem. Ślub jest bowiem uroczystością, na której chcemy przede wszystkim dobrze wypaść. Goście nie powinni także przyćmić młodej pary. Co zatem zrobić, aby wyróżnić się z tłumu, a jednocześnie zachować klasę?

  1. Czarny garnitur na ślub to najbardziej uniwersalna spośród wszystkich możliwych stylizacji. To z kolei oznacza, że możesz zaszaleć z dodatkami. Wyrazisty, oryginalny krawat, gustowny zegarek, a może zabawne spinki do mankietów? Wszystko zależy od twoich preferencji i roli, jaką pełnisz na weselnej uroczystości.
  2. Zadbaj o swoje obuwie. Jeśli uzupełnisz czarny garnitur ślubny o klasyczne, skórzane buty, twoja stylizacja zachwyci spójnością. Jeśli natomiast wybierzesz nietypowe – na przykład kolorowe – obuwie, z pewnością przyciągniesz uwagę towarzystwa. Ciekawą alternatywą będą także oryginalne skarpety.
  3. Nie każdy czarny garnitur do ślubu jest sobie równy. Nie wystarczy wejść do sklepu i kupić przypadkowy strój w odpowiednim rozmiarze. Zadbaj o to, aby twój był idealnie dopasowany, wręcz skrojony na miarę. Zwróć na to uwagę zwłaszcza jeśli sam stajesz na ślubnym kobiercu lub występujesz w roli świadka. Pomyśl tylko, jak wspaniale czarny garnitur dla pana młodego będzie się prezentował na zdjęciach!
  4. Zdecyduj się na nietypowy materiał. Oczywiście, najważniejszy jest twój komfort, dlatego weź pod uwagę między innymi porę roku, w której organizowane jest wesele. Czarny garnitur ślubny może być wykonany chociażby z wełny, kaszmiru czy jedwabiu.
  5. Jako gość weselny powinieneś zadbać o to, aby twoja stylizacja dobrze komponowała się ze strojem partnerki lub partnera. Wspólnie wybierzcie dodatki do czarnego garnituru na ślub – wówczas jako dobrana para z pewnością olśnicie wszystkich zgromadzonych.

Klasyka nie musi być nudna. O tym, jak zostaniesz odebrany, decydują nie tylko dodatki – co więcej, często nie jest to nawet kwestia stroju. Twoje pozytywne nastawienie i osobowość mogą sprawić, że pomimo czarnego ślubnego garnituru na imprezie wypadniesz najbardziej wyraziście.

Czarny garnitur do ślubu – odpowiedni dla młodych i dojrzałych mężczyzn

Czarny garnitur ślubny, ze względu na swoją ponadczasowość i uniwersalizm, świetnie sprawdzi się w przypadku stylizacji przygotowanej dla każdego pokolenia. Najważniejsze jest to, aby strój pasował do okoliczności wydarzenia. Szczególnie w przypadku dojrzałych i starszych mężczyzn liczy się także ich gust.

Młodzież najczęściej uzupełnia czarny garnitur na ślub o wyraziste dodatki, takie jak kolorowe krawaty, spinki, skarpetki czy buty. Wielu panów wciąż stawia jednak na klasykę i prostotę. Wybierając strój na ślub, warto również skonsultować go z młodą parą. Wiele zależy bowiem od charakteru uroczystości – często podpowiada on nam, na ile możemy sobie pozwolić.

Czarny garnitur dla pana młodego – tych błędów unikaj!

Wiele razy wspomnieliśmy, że czerń to uniwersalny i elegancki kolor. Jednak nie daj się zwieść: nawet decydując się na klasykę, można popełnić błędy, które zniszczą całą stylizację.

Jedną z częstych wpadek modowych w przypadku czarnych garniturów ślubnych jest przesadzenie z dodatkami. Wielu panów usilnie stara się uczynić swój strój oryginalnym. Oczywiście, jeśli okoliczności na to pozwalają, możesz zdecydować się na kolorowy krawat lub buty. Jednak uważaj: nie wszystko naraz! Z drugiej strony, nie warto całkowicie rezygnować z akcesoriów. Czerń wypada najlepiej właśnie wtedy, kiedy coś ją przełamuje.

Pamiętaj także, że czarny garnitur ślubny, ze względu na swoją powagę i elegancję, powinien być idealnie dopasowany do twojej sylwetki. O tym, że strój powinien być także schludny – czysty i dokładnie wyprasowany – raczej nie trzeba wspominać. Dbałość o detale zapewni ci najlepszą możliwą prezencję i dobre samopoczucie.

Czarny garnitur do ślubu to najlepszy wybór dla pana młodego, jego świadka i pozostałych weselnych gości. To, jaki kształt ostatecznie przybierze nasza stylizacja, zależy przede wszystkim właśnie od roli, którą sprawujemy podczas uroczystości. Zdecyduj, czy chcesz wyróżnić się z tłumu, czy raczej wolisz pozostać wierny klasyce.