Dekoracja kościoła na ślub to jeden z tych elementów całej ceremonii, o którym warto pomyśleć odpowiednio wcześniej. Ozdoby powinny bowiem pasować do wnętrza kościoła, a także do stylu i motywu całej uroczystości. Odpowiednio dobrane dekoracje stworzą romantyczną scenerię, w której powiecie sobie sakramentalne “TAK” i będą doskonale wyglądać na fotografiach. Zobacz jak udekorować kościół na ślub, ile to kosztuje i kto powinien się tym zająć. Odpowiedzi na te oraz kilka innych pytań dotyczących dekoracji kościoła znajdziesz w naszym artykule.

Zanim kupisz dekoracje

Planowanie oraz kupowanie dekoracji, które posłużą do ozdobienia kościoła to zdecydowanie jedna z przyjemniejszych rzeczy dla panien młodych. Zanim jednak dasz się ponieść inspiracjom z Instagrama oraz Pinteresta i zaczniesz zamawiać dekoracje, musisz wziąć pod uwagę parę kwestii:

Rozmowa z księdzem

Planowanie dekoracji kościoła na ślub najlepiej jest zacząć od rozmowy z księdzem. Jest to ważne z tego względu, ponieważ może okazać się, że Twoje wymarzone dekoracje, które widziałaś w internecie, mogą po prostu nie zostać zaakceptowane. Dlaczego?

W niektórych kościołach panuje zakaz przyklejania lub mocowania w inny sposób dekoracji np. na ławkach i posadzkach.

Jest tak, ponieważ mogłoby to uszkodzić zabytkowe elementy kościoła i spowodować nieodwracalne szkody. Warto więc zapytać się, na co dokładnie możesz sobie pozwolić podczas planowania dekoracji kościoła na ślub, aby nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy.

Kwestie organizacyjne

Jedną z kwestii organizacyjnych jest, chociażby to, kto posprząta dekoracje po całej ceremonii. W końcu para młoda ani jej goście nie będą mieli na to czasu, a kościół nie może zostać nieposprzątany z płatków kwiatów, czy też ryżu i confetti. Dobrym pomysłem będzie zapłacenie kościelnemu za posprzątanie dekoracji. Taka osoba zajmie się tym za Ciebie i nie będziesz musiała sobie zaprzątać tym głowy. Jeśli chcesz skorzystać z usług firmy dekoratorskiej, to właśnie jej najlepiej jest zlecić uprzątnięcie kościoła po ślubie.

Rozmowa z parami, które biorą ślub tego samego dnia

Kolejną kwestią, o której także warto, jest pomyśleć odpowiednio wcześniej, jest dogadanie się z parami, które biorą ślub w ten sam dzień co Wy. Jeśli w tym samym kościele ma odbyć się kilka ślubów, praktycznie godzina po godzinie, to kwestie związane z dekoracją świątyni mogą zostać utrudnione.

Najlepszym pomysłem będzie dogadanie się z innymi parami odnośnie do wyglądu dekoracji kościoła oraz kwoty, którą na nie przeznaczycie. Dzięki temu każdy będzie zadowolony i trochę zaoszczędzi.

Jedna dekoracja dla wszystkich par młodych, które biorą ślub tego samego dnia, powinna być uniwersalna. Być może marzyłaś o dekoracjach w konkretnym kolorze, które będą pasowały do Twojego motywu przewodniego, jednak nie zawsze będzie to możliwe. Musisz iść w tej kwestii na kompromis i wziąć pod uwagę zdanie pozostałych par. Najlepsza będzie minimalistyczna, biała dekoracja, która pasuje do różnych stylów ślubu.


Jak udekorować kościół na ślub?


Zastanawiając się nad tym, jaki wystrój kościoła na ślub będzie najlepszy warto wziąć pod uwagę wnętrze. Postaraj się wydobyć jego piękno za pomocą odpowiednio dobranych dodatków i kolorów. Całkiem inaczej powinna wyglądać dekoracja małego drewnianego kościoła, aniżeli takiego nowoczesnego. W większości przypadków najlepiej jednak sprawdzi się umiar w dekoracjach oraz unikanie przepychu. Postaw na kilka prostych dekoracji, które nie przytłoczą kościoła.

W zabytkowych, drewnianych kościołach dobrze będą wyglądać dekoracje w stylu minimalistycznym. Zrezygnuj z tiulu i innego rodzaju materiałów. Wystarczy, że ławki ozdobisz bukiecikami z zielonymi liśćmi i białymi kwiatami. Możesz też postawić kilka wazonów ze świecami. W kościołach barokowych najlepiej sprawdzą się z kolei dekoracje eleganckie. Mowa np. o materiale przy ławkach, białym dywanie i kompozycjach kwiatowych na postumentach.

Jakie kwiaty wybrać do dekoracji kościoła?

Kwiaty to nieodłączny element dekoracji kościoła podczas ślubu. Rośliny, których użyjesz do ozdabiania świątyni, powinny nawiązywać do stylu uroczystości i dobrze będzie, jeśli będą podobne do tych, które znajdują się w bukiecie panny młodej. Jakie kwiaty do ozdobienia kościoła na ślub najlepiej wybrać? Naszym zdaniem najlepiej jest zwrócić uwagę na sezonowość.

Każda pora roku pełna jest roślin, które są dla niej charakterystyczne. Niezależnie od tego, czy bierzesz ślub zimą, czy latem – bez problemu znajdziesz kwiaty, które Ci się spodobają. Wiele gatunków jest też dostępnych niezależnie od pory roku np. róże i goździki. Wybierając sezonowe kwiaty, możesz zaoszczędzić pieniądze na sprowadzaniu roślin, na które sezon się skończył lub dopiero ma się zacząć. Dobrym pomysłem jest też rozsypanie płatków kwiatów (najlepiej róż) wzdłuż drogi do ołtarza.

Wiosna

  • tulipany
  • żonkile
  • szafirki
  • irysy
  • narcyzy
  • frezje
  • lilie
  • hiacynty

Lato

  • róże
  • frezje
  • peonie
  • mieczyki
  • eukaliptus
  • dalie
  • gipsówka
  • hortensje

Jesień

  • słoneczniki
  • wrzosy
  • lawenda
  • róże
  • goździki
  • astry
  • jarzębina

Zima

  • eustomy
  • anemony
  • jaskry
  • bawełna
  • róże
  • ostrokrzew
  • amarylis
  • poinsecje
  • sukulenty

Jakie dekoracje do kościoła?


Oprócz kwiatów w kościele powinny pojawić się również inne dekoracje. Obecnie do wyboru masz wiele różnorodnych elementów, które mogą sprawdzić się podczas aranżacji świątyni. Mogą to być:

Świece

Ciężko jest sobie wyobrazić wystrój kościoła na ślub bez świeczek. Są one stosunkowo tanie, a potrafią wprowadzić do wnętrza naprawdę wyjątkowy klimat. Wybierz świece o różnych wysokościach i twórz z nich kompozycje np. koło kościelnych ławek. Warto, jednak pamiętać o bezpieczeństwie – wolnostojące, zapalone świece mogłyby łatwo się przewrócić, dlatego najlepiej będzie, jeśli je zabezpieczysz. Świece możesz umieścić w ozdobnych lampionach lub wysokich, szklanych naczyniach. Naczynie możesz wypełnić płatkami kwiatów, wodą, mchem itd.

Lampiony

Skoro już wspomnieliśmy o lampionach, to warto zaznaczyć, że one także są doskonałą dekoracją kościoła na ślub. Pary młode bardzo chętnie z nich korzystają, ponieważ wystarczy zaledwie kilka sztuk mniejszych i większych lampionów, aby nadać świątyni magicznego klimatu. Lampiony występują w wielu kolorach: białym, złotym i srebrnym. Te trzy propozycje są zdecydowanie najpopularniejsze i najlepiej będą pasować do uroczystości ślubnej. Lampiony można ustawić wzdłuż ławek np. co drugą lub co trzecią, przy krzesłach pary młodej i przy ołtarzu. Wystarczy włożyć do nich świece lub sznur lampek ledowych i dekoracja gotowa.

Dywan

Biały lub czerwony dywan rozłożony wzdłuż alejki, którą panna młoda będzie szła do ołtarza, tworzy bardzo elegancki klimat. Jest to element, który sprawdzi się w większości kościołów i można go zamówić przez internet. Spersonalizowany dywan ślubny z inicjałami pary młodej, datą i cytatem to doskonała dekoracja świątyni podczas ślubu i z pewnością zrobi wrażenie na niejednej osobie.

Biały dywan może rozświetlić ciemne wnętrze i nadać mu lekkości dlatego jest bardzo chętnie wybierany przez wiele par. Oczywiście warto zadbać o to, aby nikt go nie podeptał przed uroczystością. Poproś kogoś, aby kierował gości do ławek bocznymi drogami lub zawiesić na rogach ławek wstążkę tworząc w ten sposób “bramę”. Ślady butów na białym materiale nie wyglądają zbyt dobrze, dlatego to panna młoda powinna jako pierwsza przejść po dywanie.

Materiały

Tiul, organza oraz inne tkaniny doskonale nadają się do tego, aby udekorować ławki w kościele. Wystarczy połączyć je z kompozycjami kwiatowymi w formie małych bukiecików i przymocować do brzegu każdej ławki. W taki sposób można stworzyć piękną “drogę” dla panny młodej, która będzie szła do ołtarza.

Z pomocą materiałów można tworzyć różnego rodzaju wiązania, kokardy, pompony itd. Najlepiej jest używać delikatnych, zwiewnych i lejących się materiałów. Jeśli korzystasz z tiulu, to dobrym pomysłem będzie wplecenie do niego lampek zasilanych na baterie. Światło będzie lekko przebijać się przez ażurowy materiał i stworzy w kościele romantyczny klimat.

Z materiałów można także stworzyć girlandy na ławkach. Wystarczy, że tiul bądź też inny materiał przymocujesz do ostatniej lub pierwszej ławki i przeciągniesz go wzdłuż rzędu. Po drodze staraj się równo opuszczać materiał, aby stworzyć fale. Tę samą czynność możesz powtórzyć ze wstążkami lub sznurkiem jednak materiał będzie prezentował się najefektowniej.

Tabliczki

Elementem dekoracyjnym, który zyskał dużą popularność w ostatnim czasie, są tabliczki z “Hymnem o miłości”. Każdy z pewnością zna ten tekst, który doskonale pasuje do dnia ślubu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej par korzysta z tabliczek, na których znajdują się te wzruszające słowa. Tabliczki można ustawić przy drodze do ołtarza. Dobrze będą się one komponować z innymi dekoracjami, które także znajdują się w tym miejscu np. z lampionami i świecami w szkle. Taką dekorację kościoła możesz kupić lub po prostu wypożyczyć na czas ceremonii.

Krzesła

Krzesła, na których będzie zasiadać para młoda podczas mszy, także powinny być udekorowane. Możesz użyć bardzo modnych w ostatnim czasie krzeseł Chiavari, które doskonale sprawdzają się na uroczystości takie jak śluby i wesela. Krzesła typu Chiavari są dostępne w wielu kolorach: białym, srebrnym, złotym. Możesz też wybrać krzesła drewniane, które będą pasować do ławek kościelnych. Krzesła pary młodej można udekorować materiałami np. zwiewnym tiulem oraz kompozycjami kwiatowymi w formie wianków z zielonych liści. Dobrym pomysłem będzie też zawieszenie na nich drewnianych tabliczek z dekoracyjnym napisem “Mąż” i “Żona”.


Dekoracje przed kościołem


Jeśli już wiesz, jak ma wyglądać dekoracja kościoła na ślub, to warto poświęcić trochę uwagi zewnętrznej części świątyni. Przed kościołem możesz postawić kilka dekoracji, które będą pewnego rodzaju wprowadzeniem do tego, co zostało przygotowane w środku. Dekoracja kościoła na ślub to nie tylko wnętrze, ale też przestrzeń na zewnątrz świątyni. Do ozdobienia tej przestrzeni możesz użyć:

  • kwiatowego łuku,
  • girland,
  • wianków.

Jeśli przed kościołem, w którym ma odbyć się ślub, znajdują się schody, to na poręczach można zamontować kwiatowe girlandy. Z kolei na stopniach możesz umieścić świeczki lub lampiony. Możesz użyć girland, które składają się z samych liści lub wpleść do nich kilka kwiatów, które znajdują się także wewnątrz kościoła.

Zwróć także uwagę na drzwi kościoła i tam także umieść dekoracje. Mogą to być wianki z liści i kwiatów lub można też postawić obok kwiatowy łuk. Kwiatowy łuk robi ogromne wrażenie i pięknie będzie prezentował się na zdjęciach, na których para młoda wychodzi z kościoła z obrączkami na palcach.


Dekoracja kościoła na ślub samodzielnie – o czym trzeba pamiętać?


Niektóre panny młode zastanawiają się nad tym, jak zrobić dekoracje kościoła samodzielnie. W ten sposób można zaoszczędzić sporo pieniędzy na firmie dekoratorskiej. Warto jednak pamiętać o tym, że nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać i nie zawsze jest to opłacalne rozwiązanie. Zanim zaczniesz samodzielnie przygotowywać dekoracje, zastanów się nad tym, czy w ogóle masz na to czas. Przygotowania do ślubu i wesela są czasochłonne i wymagają od pary młodej zaangażowania w bardzo wielu kwestiach. Nie warto więc dokładać sobie obowiązków, jeśli kwestie dekoracji można zlecić profesjonalistom.

Samodzielne dekorowanie kościoła nie kończy się jedynie na stworzeniu ozdób. Musisz także omówić z księdzem, to, na jakie dekoracje możesz sobie pozwolić i w jaki sposób można je przyczepić np. do ławek. Musisz też zająć się zamontowaniem dekoracji w kościele lub poprosić o to bliską osobę. Samo montowanie ozdób może zająć 1-2 godziny, a trzeba to zrobić tego samego dnia, w którym ma odbyć się ceremonia. Organizując dekoracje na własną rękę, trzeba też znaleźć kogoś, kto po ślubie zajmie się demontażem ozdób.

Jak więc widzisz, dekorowanie kościoła na ślub samodzielnie nie jest takie proste, jeśli jest się panną młodą, która ma do załatwienia jeszcze mnóstwo innych spraw. Oczywiście możesz zająć się tym sama, jeśli zależy Ci tylko na kilku prostych ozdobach np. rozłożeniu białego dywanu, rozsypaniu płatków róż i postawieniu lampionów. Jeśli jednak wolisz bardziej skomplikowane aranżacje, to lepiej jest zostawić to zadanie w rękach dekoratorki.

Ile kosztuje dekoracja kościoła na ślub?

To ile będzie kosztowała dekoracja kościoła na ślub zależy przede wszystkim od jej rodzaju. Skromne dekoracje składające się z kilku kwiatowych kompozycji i świec kosztują kilkaset złotych. Same kompozycje kwiatowe na ołtarza, ławki itd. to spory wydatek, który liczy się w okolicach 400-600 złotych. Jeśli doliczyć do tego koszty dywanu, lampionów, girland, dekoracji ławek, kwiatowego łuku przed kościołem, to cena dekoracji może wzrosnąć do kilku tysięcy złotych. Trzeba więc przyznać, że nie jest tanio.

Pamiętaj jednak o tym, że nawet jeśli chciałabyś zrobić wszystko samodzielnie, to musiałabyś wydać sporo pieniędzy na rośliny, ozdoby i materiały niezbędne do stworzenia dekoracji. Jeśli zależy Ci na oszczędnościach, to możesz postawić na minimalizm, który swoją drogą jest teraz bardzo modny. Jeśli jednak bardziej od kosztu liczy się dla Ciebie efekt, to możesz zarezerwować pełne przybranie ślubnej alejki, krzeseł pary młodej, ławek i przestrzeni przed kościołem – za taką dekorację zapłacisz 3-5 tysięcy złotych.


Dekoracja kościoła na ślub – podsumowanie


Jakie kwiaty wybrać do dekoracji kościoła na ślub?

Wybierając kwiaty do dekoracji kościoła na ślub, warto kierować się sezonowością. Wybieraj przede wszystkim rośliny, które są łatwo dostępne w czasie, w którym ma odbyć się ceremonia. Niektóre kwiaty takie jak np. róże i goździki są dostępne przez cały rok. W kompozycjach często wykorzystuje się także lilie, gipsówkę i anturium.

Jakie ozdoby wybrać do dekoracji kościoła na ślub?

Podczas wyboru dekoracji do kościoła weź pod uwagę wnętrze świątyni. Inaczej można ozdobić mały, drewniany kościół, a nieco inaczej ten nowoczesny lub barokowy. Do dekoracji kościoła na ślub możesz użyć: lampionów, świec, kwiatów, płatków róż, dywanu, tabliczek z “Hymnem o miłości”, tiulu, wianków, wstążek.

Ile kosztuje dekoracja kościoła na ślub?

Koszt dekoracji kościoła na ślub zależy od rodzaju ozdób, na jakie się zdecydujesz. Minimalistyczna dekoracja składająca się z kilku kwiatowych kompozycji, płatków róż i świec kosztuje kilkaset złotych. Jeśli jednak zależy Ci na rozbudowanej aranżacji z bogato przystrojoną alejką i krzesłami pary młodej, dywanem, kwiatowym łukiem itd. to musisz przygotować się na koszt nawet 5000 zł.

Dekoracja kościoła na ślub – samodzielnie czy z pomocą firmy?

Stworzenie ładnej dekoracji kościoła samodzielnie jest możliwe, ale warto zastanowić się nad tym, czy będziesz mieć na to czas. Pomoc profesjonalnej dekoratorki odciąży Cię z wielu kwestii związanych z przygotowaniem, zamontowaniem i zdemontowaniem ozdób. Lepiej, aby przystrajaniem kościoła w dzień ślubu zajęła się doświadczona osoba.