Ślub to bardzo ważna uroczystość zarówno dla pary młodej, jak i dla jej gości. Jednym z kluczowych aspektów staje się wówczas nasz strój. Każdy chce bowiem wyglądać olśniewająco. Dlatego wśród panów przeważają eleganckie garnitury. Możemy jednak wyróżnić wiele ich rodzajów. Jak wybrać ten właściwy? I czym garnitur ślubny dwurzędowy różni się od innych?

Garnitur dwurzędowy męski – cechy

Dziś garnitur dwurzędowy męski, podobnie jak inne rodzaje tego stroju, nie dziwi już nikogo. Jak wyglądała jednak historia jego kształtowania się? Kiedy panowie zaczęli go nosić?

Początków popularności garniturów można doszukiwać się w męskich strojach dwuczęściowych, które pojawiły się w Europie w XVII wieku. Były to zestawy składające się z marynarki i spodni, noszone głównie przez arystokrację. W tamtych czasach garnitur pełnił przede wszystkim funkcję formalną i służył do wyznaczania statusu społecznego.

W XVIII wieku w Anglii George Bryan Brummell zainicjował pierwszy elegancki garnitur, który charakteryzował się wąskimi spodniami i taliowaną marynarką. Moda męska zaczęła ulegać zmianie. Strój zyskał popularność wśród mężczyzn i wkrótce stał się podstawowym elementem ich garderoby.

W XIX wieku nastąpiła dalsza ewolucja garnituru. Wprowadzono zmiany w jego kroju, zwiększając komfort noszenia i poprawiając ogólny wygląd stroju. Zyskał on na popularności zarówno wśród klasy wyższej, jak i wśród klasy średniej. Z czasem pojawiły się różne warianty ubrania, takie jak smoking, frak czy garnitur z marynarką dwurzędową, które dobierano w zależności od okazji.

W XX wieku garnitur stał się zaś powszechnym strojem męskim. Wraz z rozwojem przemysłu tekstylnego i technologii produkcji odzieży stawał się on również coraz bardziej przystępny cenowo.

Cechy garnituru dwurzędowego

Garnitur dwurzędowy na ślub to strój, który charakteryzuje się dwoma rzędami guzików na przedniej części marynarki. Główną cechą charakterystyczną garnituru dwurzędowego jest jego asymetryczny wygląd. Górny rząd guzików jest umieszczony bliżej szyi, podczas gdy dolny rząd jest umieszczony niżej. Guziki dolnego rzędu zazwyczaj są zapinane.

Poszczególne modele garniturów ślubnych dwurzędowych różnią się od siebie pod względem kroju, długości marynarki, szerokości oraz liczby guzików na mankietach. Istnieje wiele różnych wariantów i stylów stroju, dlatego można dostosować go do indywidualnych preferencji i potrzeb klienta. Każdy uznany salon mody męskiej powinien zaoferować ci kilka propozycji.

Garnitur ślubny dwurzędowy – idealny na eleganckie uroczystości

Warto mieć na uwadze, że garnitur ślubny dwurzędowy uważany jest za wyjątkowo elegancki strój. W przeciwieństwie do jednorzędowej marynarki, nie założymy go raczej na co dzień. Chcemy bowiem, by podkreślał uroczysty charakter danej chwili. Dlatego ten rodzaj stroju to idealny wybór na ślub, zarówno dla pana młodego, jak i jego świadka lub bliskiego członka rodziny czy przyjaciela.

Aby twoja stylizacja stanowiła spójną całość, nie zapomnij o odpowiednim doborze dodatków do garnituru ślubnego dwurzędowego. Możesz zdecydować się na klasyczny jednokolorowy krawat lub delikatny wzór, który nie odciągnie uwagi od marynarki. Szyku dodadzą ci spinki do mankietów, dobrej jakości pasek i poszetka. Kluczowe są oczywiście również buty. Najlepszym wyborem będą oksfordy.

Garnitur z marynarką dwurzędową dla osób w każdym wieku

Niekwestionowaną zaletą garnituru z marynarką dwurzędową jest fakt, że mogą go nosić osoby w każdym wieku. Strój świetnie prezentuje się na mężczyznach młodszych i starszych, dodając każdemu z nich elegancji i szyku. Dlatego nie musisz obawiać się, że twój garnitur ślubny dwurzędowy okaże się niestosowny. Przeciwnie – wszyscy docenią twoje poczucie stylu i dopasowanie się do rodzaju uroczystości.

Garnitur dwurzędowy a jednorzędowy

Zapewne zastanawiasz się, jakie występują między nimi rozbieżności i dlaczego to właśnie garnitur ślubny dwurzędowy warto wybrać? Garnitur dwurzędowy a jednorzędowy – jakie są między nimi różnice? Tą oczywistą jest liczba guzików. Na co jednak wpływa ich odmienny wygląd?

  1. Garnitury dwurzędowe na ślub są często uważane za bardziej formalne i eleganckie niż garnitury jednorzędowe. Ma na to wpływ ich asymetryczna konstrukcja. Z kolei marynarki jednorzędowe cechuje uniwersalność.
  2. Garnitury dwurzędowe często związane są z określonymi trendami i okresami w historii mody. To sprawia, że świetnie nadadzą się nie tylko na ślub, ale także na wszelkie uroczystości historyczne lub imprezy stylizowane na dawne lata.
  3. W przypadku niektórych modeli garnitur ślubny dwurzędowy może mieć nieco krótszą marynarkę niż garnitur jednorzędowy. Wpływa na to jego krój.

To, jaki garnitur wybierzesz, zależy od twoich preferencji. Niektórzy mężczyźni są tak przyzwyczajeni do klasycznego, uniwersalnego garnituru, że noszenie marynarki dwurzędowej przychodzi im z trudem. Warto jednak rozważyć ten strój, ponieważ bardzo możliwe, że założysz go tylko raz w życiu. Garnitur jednorzędowy to dobry wybór do pracy, teatru czy restauracji, dlatego na weselu warto zaszaleć i wyróżnić się z tłumu.