Każdy mężczyzna bierze w życiu udział w kilku uroczystościach, podczas których chce wyglądać i czuć się świetnie. Planując własny ślub, przyszły pan młody musi szczególnie zadbać o swój komfort i elegancję. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w odpowiedni strój. Garnitur ślubny powinien być elegancki, ale jednocześnie wygodny, aby przyszły mąż mógł swobodnie się poruszać i cieszyć się swoim wielkim dniem. Szeroki asortyment salonów mody może zarówno ułatwiać, jak i utrudniać zakupy. Zastanówmy się zatem: jak dobrać garnitur ślubny? I który model warto wybrać?

Jak dobrać garnitur ślubny?

Jak dobrać garnitur ślubny, aby był idealny? Wybierając stylizację na ten wyjątkowy dzień, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że strój powinien być dobrany do stylu wesela oraz do pory roku, podczas której odbywa się uroczystość. Wiosną i latem dobrym wyborem będą jaśniejsze odcienie garniturów ślubnych, wykonane z przewiewnej bawełny. Natomiast jesienią i zimą można postawić na ciemniejsze kolory i grubsze materiały. 

Dobrze dobrany garnitur ślubny powinien być elegancki i pasować do sylwetki pana młodego. Jak dobrać garnitur dla panów z brzuszkiem? W tym przypadku najlepiej sprawdzą się spodnie z podkreśloną talią, ale niezbyt obcisłe w okolicach brzucha. Rodzaje garniturów, takie jak slim fit i regular fit, pozwalają na dopasowanie stroju do indywidualnych preferencji i wymiarów mężczyzny. W przypadku niskich osób najlepiej sprawdzą się krótkie marynarki oraz spodnie z prostymi nogawkami, które optycznie wydłużą sylwetkę. Dla wysokich mężczyzn idealnym wyborem będą natomiast garnitury ślubne z dłuższą marynarką. Ważne jest także to, aby dobrać do kompletu odpowiednią koszulę, krawat i buty. Wówczas całość stworzy spójną i elegancką stylizację. Warto zwrócić uwagę na wszystkie rodzaje garniturów dostępnych na rynku. Różne fasony, warianty kolorystyczne oraz tkaniny, takie jak wełna, jedwab czy len, oferują nam dużą dowolność.

Garnitur ślubny na ślub cywilny i ślub kościelny

W zależności od charakteru uroczystości, warto wybrać odpowiedni rodzaj garnituru. Garnitur na ślub cywilny może być bardziej swobodny i casualowy, niż ten na ślub kościelny. Możemy zatem zdecydować się na mniej formalne tkaniny, takie jak len czy bawełna, a także na bardziej ekstrawaganckie kolory i wzory. Z kolei garnitur na ślub kościelny powinien zachować poważny ton. W przypadku takiej uroczystości należy wybrać klasyczne materiały oraz stonowane kolory, takie jak czerń, granat czy ciemny szary. Ważnym elementem stroju na ślub kościelny jest także klasyczna biała koszula oraz elegancki krawat lub muszka. Bez względu na wybór jego barwy i materiału, garnitur ślubny powinien być dobrze dopasowany do sylwetki oraz pozostałych elementów stroju, aby stworzyć spójną i elegancką całość.

Rodzaje garniturów dostępne na rynku

Rodzaje garniturów, które można wybrać na ślub, obejmują zarówno klasykę, jak i bardziej nowoczesne fasony. Najpopularniejsze rodzaje garniturów ślubnych to:

  • garnitur jednorzędowy
  • garnitur dwurzędowy
  • smoking.

Garnitur jednorzędowy to klasyczna propozycja, która sprawdzi się podczas wielu formalnych i nieformalnych okazji. Dwurzędowy charakteryzuje się natomiast dwoma rzędami guzików i eleganckim wykończeniem. Smoking jest z kolei formalnym garniturem wieczorowym, który zakłada się wyłącznie na najbardziej uroczyste wydarzenia. A ślub z pewnością jest jednym z nich.

Dla tych, którzy cenią sobie elegancki styl, najlepszym wyborem będzie klasyczny strój w kolorze granatowym lub czarnym. Natomiast mężczyzn, którzy lubią nietypowe rozwiązania, z pewnością zainteresuje garnitur ślubny w innym kolorze, z ciekawymi wzorami – na przykład garnitur ślubny w kratę. 

Jak dobrać garnitur ślubny dla pana z brzuszkiem?

To może być wyzwanie. Zastanawiasz się, jak dobrać garnitur ślubny dla pana z brzuszkiem? Przede wszystkim należy znaleźć odpowiedni fason, który ukryje mankamenty jego sylwetki, a podkreśli atuty. W przypadku mężczyzn z brzuszkiem należy unikać przylegających i obcisłych garniturów ślubnych. Z kolei zbyt luźne lub za szerokie stroje będą wyglądały na mężczyźnie nieproporcjonalnie. Najlepszym wyborem są zatem garnitury ślubne o lekko taliowanym kroju, które będą dobrze przylegać do ciała, ale nie będą obcisłe. Należy także zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany garnitur ślubny – najlepsze są ciężkie tkaniny, które płasko układają się na brzuchu. Dobrze dobrany garnitur ślubny dla pana z brzuszkiem pozwoli mu poczuć się pewnie i komfortowo w tym wyjątkowym dniu.

Kiedy kupić garnitur ślubny?

Kiedy kupić garnitur ślubny? To pytanie zadaje sobie wielu przyszłych panów młodych. Najlepiej zacząć poszukiwania na kilka miesięcy przed uroczystością. W ten sposób będziemy mieli wystarczająco dużo czasu na wybór odpowiedniego fasonu, materiału, koloru oraz dopasowanie garnituru ślubnego do naszej sylwetki i stylizacji partnerki. Warto pamiętać, że zakupienie gotowego stroju może zająć trochę czasu. Z pewnością znasz choć jedną parę młodą, która poświęciła wiele godzin na przymiarki. Komfort i poczucie elegancji są jednak tego warte!

Ile kosztuje garnitur ślubny?

Decydując się na zakup garnituru ślubnego, należy pamiętać o budżecie, którym dysponujemy. Ile kosztuje garnitur ślubny? Cóż, ceny wahają się w zależności od wielu czynników, takich jak rodzaj tkaniny, producent i fason. Dodatkowy wydatek stanowią oczywiście eleganckie akcesoria. Gotowy garnitur ślubny można kupić już za kilkaset złotych, jednak warto pamiętać, że tańsze wersje mogą być wykonane z gorszych materiałów i nie będą dobrze się prezentować. Jeśli chcemy kupić ubrania dobrej jakości, musimy przygotować się na wydatek rzędu kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że zakup garnituru ślubnego to inwestycja na długie lata. Ostatecznie powinniśmy zatem kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością wykonania.

Mamy nadzieję, że powyższe rady uczynią zakup garnituru ślubnego o wiele prostszym zadaniem!