Ile alkoholu na wesele? To jedno z częściej zadawanych pytań przez przyszłe pary młode. Mimo że wesele bez alkoholu zdobywa w naszym kraju coraz większą popularność, to dalej wiele par młodych nie wyobraża sobie zabawy weselnej bez procentów. Jednym z popularniejszych weselnych trunków na Polskich weselach jest zdecydowanie wódka. To jednak niejedyny alkohol, który można zaserwować gościom. Warto zaopatrzyć się także w wina, szampany, whisky, a nawet piwa.

O kosztach wesela, oraz o tym ile trzeba wydać na alkohol, wspominaliśmy już w jednym z naszych wcześniejszych artykułów. W tym wpisie skupimy się jednak nie na cenie, a ilości trunków. Ile wódki na wesele? Ile alkoholu trzeba przygotować na wesele z poprawinami i bez poprawin? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.


Ile alkoholu na wesele?


Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Ile gości planujesz zaprosić na wesele? Jaki będzie charakter przyjęcia weselnego? Znając odpowiedzi na te pytania, łatwiej będzie Ci wybrać alkohole na wesele i oszacować niezbędną ich ilość.

Oczywiste jest, że im większe będzie wesele, tym więcej alkoholu trzeba będzie kupić. Ile jednak powinno być go dokładnie? W Polsce przyjęło się liczyć, że na jedną pełnoletnią osobę przypada:

 • ok. 0,5 litra wódki lub 0,7 l na dwie jeśli będą również inne alkohole do wyboru,

 • 100 ml szampana powitalnego na osobę,

 • ok. 0,5 l szampana na osobę podczas imprezy,

 • 0,5-1 butelka wina na 2 osoby,
 • 0,5 l piwa na 2 osoby, z przewagą piwa jasnego,
 • nalewki, whisky, koniaki, rumy, likiery i inne alkohole – według uznania, ponieważ nie jest to główny alkohol na weselu i zazwyczaj nie jest często wybierany przez gości. Wystarczy pare butelek z każdego rodzaju.

Podczas kupowania alkoholu na wesele warto kierować się zasadą, że lepiej więcej niż mniej. W razie, gdyby po weselu zostało kilka czy nawet kilkanaście butelek alkoholu, to i tak można go przechowywać jeszcze przez długi czas i spożyć podczas innej okazji. Większy problem pojawia się w momencie, gdy alkoholu zabraknie i przed końcem imprezy weselnicy nie będą już mieli co pić.

W obliczaniu ile alkoholu na wesele warto kupić pomocny może być internetowy kalkulator. Takie narzędzie znajdziesz w internecie po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy: “kalkulator alkoholu na wesele“. Warto jest zasugerować się mniej więcej wynikami, które pokazał Ci kalkulator po wpisaniu liczby gości oraz kilku innych danych.

Ile wódki na wesele na 50, 100 i 150 osób?

W związku z tym, że wódka jest dominującym alkoholem, jeśli chodzi o wesele, to warto trochę więcej czasu poświęcić na obliczenie tego, ile należy jej kupić. Ile wódki na wesele w zależności od liczby zaproszonych gości? Tak jak już wspomnieliśmy, przyjmuje się, że na jedną osobę przypada ok. 0,5 l wódki. Łatwo jest więc policzyć, ile litrów tego trunku trzeba będzie przygotować na wesele w zależności od liczby gości.

 • 50 butelek wódki o pojemności 0,5 l lub 25 litrów tego trunku – wesele na 50 osób.

 • 100 butelek wódki o pojemności 0,5 l lub 50 litrów tego trunku – wesele na 100 osób.

 • 150 butelek wódki o pojemności 0,5 l lub 75 litrów tego trunku – wesele na 150 osób.

Te same obliczenia można stosować w przypadku mniejszych oraz większych wesel np. na 30 osób lub ponad 200.

Pamiętaj jednak o tym, że nie wszyscy goście będą spożywać alkohol podczas wesela, więc ostateczna liczba gości nie zawsze powinna być brana pod uwagę podczas obliczeń.

Na przykład na Twoim weselu będzie brało udział 12 dzieci i 2 ciężarne kobiety. W takim przypadku podczas obliczeń powinnaś odjąć 14 osób, ponieważ one na pewno nie spożyją alkoholu.

Ile wódki na wesele z poprawinami?

Wiele par młodych decyduje się na wesele z poprawinami. W takim przypadku należy zakupić więcej alkoholu.

Szacuje się, że 0,7- 1 litr na osobę to wystarczająca ilość wódki na wesele razem z poprawinami.

Pamiętaj, że dzień po weselu nie wszyscy będą mieli ochotę na picie mocnych alkoholi. Na poprawinach sprawdzą się nieco lżejsze alkohole np. wino i piwo. Dobrym rozwiązaniem będzie więc większa ilość wódki na weselu, a na poprawinach kącik z zimnymi piwami i winami, które są chętnie wybierane do obiadu.

Jaka wódka na wesele – najchętniej kupowane marki

Wybór wódki na wesele nie powinien sprawić nikomu większego problemu. W związku z tym, że jest to trunek, który będzie pić większość weselników warto zadbać o najwyższą jakość oraz względnie dobry smak. Wybór jest ogromny, jednak można wymienić kilka marek, w których najczęściej wybierają przyszłe pary młode. Są to:

 • Pan Tadeusz,
 • Biały bocian,
 • Ogiński,
 • Finlandia,
 • Stock,
 • Żubrówka.

Dobrej jakości wódka ze sprawdzonego źródła po pierwsze będzie smaczna, a po drugie nikomu nie zaszkodzi. Można spotkać się z opinią, że po dobrej wódce goście następnego dnia nie powinni mieć kaca. Rzeczywiście ten stan może zależeć od ilości, ale także od jakości spożytego alkoholu dnia poprzedniego. Nie warto być w tej kwestii zbyt oszczędnym, szczególnie że dobra wódka w hurtowniach ma naprawdę przyzwoitą cenę. Ceny zaczynają się od ok. 20 zł za butelkę 0,5l. Nieco droższe mogą być wódki lepszych marek np. Finlandii, ponieważ jej cena krąży wokół 30 zł z 0,5 l. Pamiętaj, że cenowo najbardziej opłaca się kupować butelki o dużej objętości – 0,7 lub 1 litr.

Alkohol na wesele – czego lepiej nie kupować?

Tak jak już wspomnieliśmy, nie warto kupować zbyt tanich alkoholi niewiadomego pochodzenia. Najtańsze wino, wódka czy piwo nie smakuje dobrze i goście po prostu mogą być zawiedzeni, tym co im zaserwowaliście. Lepiej jest unikać kolorowych, tanich trunków, po których następnego dnia goście będą czuć się nie najlepiej.

Jeśli zależy Ci na tym, aby zaserwować swoim gościom dobre wino, to unikaj tego, które można spotkać na półce w każdym supermarkecie i stacji benzynowej. Dobrej jakości wino nie kosztuje kilkanaście złotych, a tym bardziej nie jest tak ogólnodostępne, jak jego tanie, winopodobne zamienniki.

Jeśli nie znacie się na winach, to możecie poprosić o pomoc sommeliera. Taka osoba doradzi Wam jaki trunek z tego gatunku będzie najlepszy na wesele, omówi jego rocznik, pochodzenie czy też zawartość alkoholu.

Alkohol nie tylko na weselu

Kupując alkohole na wesele, trzeba wziąć pod uwagę, że podczas drogi z Kościoła na salę weselną można napotkać tradycyjną “bramę”. Warto więc kupić kilka dodatkowych butelek wódki, które będą przewożone w aucie na niezaplanowaną okoliczność. Oprócz tego często spotykaną tradycją jest obdarowywanie butelką alkoholu gości na odchodne.

Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ nawet jeśli dobrze obliczysz ilość alkoholu na wesele, to może okazać się, że i tak jest go za mało, ponieważ część została rozdana gościom i osobom, które postanowiły dotrzymać tradycji budowania bramy.

Miłym gestem ze strony państwa młodych jest też podarowanie butelki alkoholu obsłudze wesela oraz usługodawcom. Jeśli masz to w planach, to oblicz ile dodatkowych osób poza gośćmi będzie brało udział w przyjęciu i przygotuj dla każdej osoby drobny prezent właśnie w postaci alkoholu.

Nieotwarte butelki alkoholu – co można zrobić z nimi po weselu?

Tak jak już wspomnieliśmy, nieotwarte butelki alkoholu szybko się nie zepsują, dlatego można je wykorzystać podczas innych rodzinnych uroczystości. Jeśli jednak zaopatrzysz się w zbyt dużą ilość alkoholu w hurtowni i chcesz pozbyć się choć części, a nawet całości nieotwartych butelek, to istnieje możliwość ich zwrotu.

Wiele hurtowni daje swoim klientom możliwość zwrotu nieotwartych i nieuszkodzonych butelek alkoholu, co jest bardzo dużym ułatwieniem i pozwala odzyskać, choć część pieniędzy za ten zakup. Warto więc przed zakupem dowiedzieć się, czy dana hurtownia daje taką możliwość. Dobrym pomysłem na zagospodarowanie nieotwartych butelek alkoholu jest też ich odsprzedanie osobom, które planują ślub i wesele lub po prostu oddanie ich gościom na odchodne i obsłudze wesela za pomoc.


Ile alkoholu na wesele – podsumowanie


Ile alkoholu kupić na wesele?

Szacując liczbę alkoholu na wesele, należy wziąć pod uwagę liczbę gości i rodzaj przyjęcia. Możesz skorzystać z internetowych kalkulatorów lub wziąć pod uwagę standardy, które przyjęły się w Polsce podczas liczenia ilości alkoholu na osobę. Na jedną osobę przypada: 0,5 litra wódki lub 0,7 litra na dwie, jeśli będą jeszcze inne alkohole, 100 ml szampana powitalnego, 0,5 l szampana, 0,5 butelki wina.

Ile wódki na wesele z poprawinami i bez?

Na polskich weselach wódka jest dominującym alkoholem i liczy się, że na jedną pełnoletnią osobę powinno przypadać 0,5 litra tego alkoholu. Łatwo więc policzyć, że na wesele na 50 osób potrzeba 25 litrów, na 100 osób 50 litrów, a na wesele na 150 osób trzeba kupić 75 litrów wódki. Na wesele z poprawinami trzeba już liczyć 0,7-1 litr wódki na osobę.

Jaką wódkę kupić na wesele?

Odpowiedź jest prosta – dobrą. Zrezygnuj z kupowania najtańszych wódek oraz tych, które pochodzą z niepewnego źródła. Wybór jest naprawdę duży, jednak do ulubionych weselnych wódek zalicza się: Pan Tadeusz, Biały bocian, Stock, Finlandia i Ogiński. Dobrą wódkę weselną można kupić od 20 zł za butelkę 0,5 l.