Ile się daje na wesele? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby, które właśnie otrzymały zaproszenie ślubne. Odpowiedź na to pytanie zmienia się praktycznie co roku. Koszty związane z organizacją ślubu i wesela stale rosną i często zamykają się dopiero w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ile do koperty na wesele? Czy suma, którą dasz parze młodej, powinna zależeć od stopnia pokrewieństwa? Na te i kilka innych pytań odpowiedź poznasz w poniższym artykule.


Dlaczego pieniądze jako prezent z okazji ślubu to dobry pomysł?


Koperta z pieniędzmi oraz bukiet kwiatów to prezent weselny, który jest mile widziany przez większość par młodych. W tym przypadku prawdopodobieństwo nietrafienia z prezentem jest bardzo małe. Pieniądze otrzymane w kopercie nowożeńcy będą mogli przeznaczyć na rzeczy, które naprawdę są im potrzebne.

Pieniądze jako prezent z okazji ślubu, to dobre rozwiązanie, jeśli nie znasz do końca gustu pary młodej, jej potrzeb i nie chcesz zdublować się z innymi gośćmi, którzy przypadkiem wpadli na ten sam pomysł, co Ty. Nie da się ukryć, że otrzymanie 3 zestawów porcelany, 5 kompletów pościeli i 2 ekspresów do kawy jest dość problematyczne. Para młoda, może nie wiedzieć, co zrobić z nadmiarem tych samych prezentów i po prostu będą one zalegały u nich w domu.

Podarowanie koperty z pieniędzmi to także dobre rozwiązanie, jeśli nie masz czasu lub chęci szukać oryginalnego pomysłu na prezent z okazji dnia ślubu. Szukanie, zamawianie, pakowanie i przewożenie prezentów o większych gabarytach może być problematyczne. Jeśli chcesz tego uniknąć, to wystarczy, że włożysz pieniądze do koperty. Taki prezent dla pary młodej zmieści się w niewielkiej damskiej torebce.

Ile się daje na wesele w 2021 roku?

Jeśli zastanawiasz się ile włożyć do koperty na wesele, które ma odbyć się w najbliższych miesiącach, to mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi. Po pierwsze pamiętaj o tym, że para młoda, która zaprasza Cię na ślub, nie oczekuje tylko koperty wypchanej pieniędzmi po granice możliwości. Chodzi o to, abyś mógł spędzić z nowożeńcami miły czas na ślubie i weselu, a prezent w formie pieniędzy jest tylko miłym dodatkiem. Istotą ślubu i wesela jest to, aby móc razem świętować ten wyjątkowy moment, a prezenty schodzą na drugi plan.

Ile do koperty na wesele – cena „za talerzyk”

W określeniu tego ile wypada dać na wesele, można kierować się „ceną za talerzyk”, jaką para młoda musiała ponieść, abyś brał udział w weselu. Na ten moment średnia cena talerzyka wynosi od 150 do nawet 250 zł. Wszystko zależy od miejsca, w którym ma odbywać się impreza. Im bardziej renomowane miejsce, tym większy koszt będzie musiała ponieść para młoda. Oznacza to, że jeśli idziesz na wesele z osobą towarzyszącą, to do koperty warto włożyć przynajmniej 300-400 zł.

Pamiętaj jednak o tym, że cena za talerzyk, to nie jedyny wydatek, który musi ponieść para młoda organizująca ślub razem z weselem. W grę wchodzi także wynagrodzenie dla usługodawców takich jak: zespół, fotograf, kamerzysta, floryści, dekoratorzy i wiele innych.

Z tego względu, jeśli chcesz, aby parze młodej „zwróciła się”, choć część tych kosztów, to możesz podarować im 500-600 zł. Nie chodzi jednak o to, aby każdy dał tyle pieniędzy, aby cała impreza weselna się zwróciła.

Jeśli w tym momencie nie masz możliwości podarować parze młodej aż tak dużej gotówki, a nie chcesz rezygnować z uczestnictwa w tym dniu, to przygotuj mniejszą sumę. To ile się daje na wesele, jest kwestią bardzo indywidualną. Każdy gość jednak przychodzi na ślub i wesele z pozytywną energią i chęcią obdarowania pary młodej. Dlatego podarowanie jakiegokolwiek prezentu jest kwestią całkowicie naturalną.

Ile do koperty na wesele – pokrewieństwo

Z reguły bliżsi członkowie rodziny pary młodej decydują się na podarowanie im większej sumy niż inni goście. Rodzice, dziadkowie i chrzestni mogą, ale oczywiście nie muszą dać w kopercie więcej niż 600 zł. Warto przy tym pamiętać, że jeśli rodzice lub inni członkowie rodziny w jakimś stopniu dokładają się do organizacji wesela, to nie są oni zobowiązani do tego, aby podczas dnia ślubu wręczać parze młodej w kopercie dużą sumę pieniędzy.

  • Chrzestni i dziadkowie, którzy nie dokładają się do organizacji ślubu i wesela mogą dać w kopercie 700-1000 zł. Częstą praktyką jest też dokupienie dodatkowego upominku, który przyda się parze młodej na nowej drodze życia.
  • Osoby niespokrewnione z parą młodą, czyli np. przyjaciele i znajomi z pracy nie muszą narażać się na duże koszty, jeśli chodzi o kopertę. Od nich nie wymaga się pokaźnej sumy, w zupełności wystarczy 300-400 zł.

Pamiętaj, że wszystkie sumy, które podaliśmy, są jedynie orientacyjne i nie trzeba się ich kurczowo trzymać. W zależności od stopnia majętności określ sumę, którą możesz podarować parze młodej. Zazwyczaj członkowie rodziny są informowani o ślubie i weselu znacznie wcześniej niż inne osoby. Warto więc zacząć odkładać pieniądze nawet na kilka miesięcy przed ślubem. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na duży, jednorazowy wydatek, to takie rozwiązanie powinno być najlepsze.

Jaki prezent dla pary młodej oprócz pieniędzy?

Oprócz koperty z pieniędzmi możesz przygotować dla pary młodej dodatkowy upominek, który z pewnością ich ucieszy. Oprócz tradycyjnego bukietu kwiatów istnieje bowiem kilka ciekawszych propozycji. Przede wszystkim zwróć uwagę na treść zaproszenia ślubnego. Coraz popularniejszym zwyczajem jest to, że młodzi zawierają tam informacje o tym, z jakiego upominku ucieszyliby się najbardziej. Przeważnie jest to gotówka, jednak oprócz tego możesz wręczyć:

  • alkohol,
  • książki,
  • voucher na jakąś atrakcję,
  • zdrapki,
  • bilety do kina lub teatru.

Niekiedy pary młode zamiast upominków dla siebie proszą gości weselnych o wsparcie jakiejś fundacji charytatywnej. Być może bardziej od wspomnianych wyżej upominków woleliby oni otrzymać koce, karmę dla zwierząt lub zabawki, które później przekażą w odpowiednie miejsce. To bardzo miły gest z ich strony. Warto wziąć go pod uwagę, jeśli nie wiesz jaki dodatkowy upominek im podarować.

Życzenia dla pary młodej – miłe uzupełnienie prezentu

Oprócz koperty z pieniędzmi oraz dodatkowego upominku nie można zapominać o kartce z życzeniami. Prezenty, mimo że są nieodłącznym elementem takiej uroczystości, to oprócz nich warto przygotować życzenia, które po ślubie i weselu będą mogli przeczytać nowożeńcy. Oczywiście powinny być one szczere, bo taka jest ich idea. Jeśli jednak nie masz umiejętności w ich pisaniu, to możesz skorzystać z gotowców, które łatwo jest znaleźć w internecie.

Tradycyjnie parze młodej powinno życzyć się wszystkiego dobrego na nowej drodze życia, spokoju oraz wiele radości. Jeśli znasz parę młodą nieco lepiej, to możesz pokusić się o spersonalizowane życzenia. Wspomnij o podróżach, pieniądzach czy o czymś innym co im się marzy np. własnym domu. Lepiej jest jednak nie wspominać o dzieciach oraz licznej ich gromadce.

Pamiętaj, że nie każda para młoda planuje od razu po ślubie zakładać liczną rodzinę. Takie życzenia mogą być dla nich niezręczne. Dla niektórych jest to nawet drażliwy temat. Jeśli nie wiesz, czy para młoda chce mieć dzieci, to lepiej nie wspominaj o tym podczas wypisywania kartki z życzeniami.

Kiedy składa się życzenia parze młodej?

Tradycyjnie życzenia dla pary młodej składa się zaraz po wyjściu z Kościoła lub Urzędu Stanu Cywilnego. Jeśli jednak para młoda chce przeznaczyć na to nieco więcej czasu lub warunki pogodowe nie są zbyt sprzyjające, to składanie życzeń można przenieść na salę weselną. Najlepiej będzie, jeśli goście weselni ustawią się w kolejce, unikamy dzięki temu zamieszania. W momencie, gdy przyjdzie Twoja kolej na składanie życzeń, możesz wręczyć kopertę z pieniędzmi, wypełnioną wcześniej kartką, oraz upominek, który przygotowałeś z tej okazji.

Wydatki gościa weselnego – nie tylko koperta i upominek

Będąc w temacie tego, ile dać na wesele i ile powinno znaleźć się w kopercie, warto też wspomnieć o wydatkach, które czekają gościa weselnego. Prezent to nie jedyna rzecz, którą musisz przygotować z tej okazji. Ślub i wesele to bowiem nie tylko wydatek dla pary młodej, ale także dla osób, które biorą udział w tym wydarzeniu.

Oprócz prezentów gość musi zadbać też o dojazd na miejsce ceremonii, ubiór, fryzurę i makijaż. Niekiedy konieczne jest też wynajęcie opiekunki do dziecka, jeśli para młoda organizuje wesele bez dzieci.

Zakładając, że chcesz wręczyć parze młodej 400 zł w kopercie. Do tego upominek do 50 zł, skorzystanie z usług fryzjera (ok. 100 zł), pójście do kosmetyczki (50-150 zł) i kupienie nowego stroju na tę okazję (nawet 400 zł), to musisz przygotować się na wydatek ponad 1000 zł. Oczywiście wizyta u fryzjera czy kosmetyczki nie jest koniecznością. Jeśli nie czujesz takiej potrzeby i chcesz przygotować się pod tym względem samodzielnie to możesz to zrobić. Bez problemu możesz także włożyć sukienkę lub garnitur, który masz już w swojej szafie. Podane kwoty są jedynie orientacyjne, a w koszty gościa weselnego spokojnie mogą zamknąć się w kilkuset złotych.

Zazwyczaj rodzina bliżej spokrewniona z parą młodą, szczególnie rodzice, dziadkowie i chrzestni wydają na tę okazję więcej pieniędzy niż przyjaciele, dalekie kuzynki i koledzy z pracy. To całkiem zrozumiałe biorąc pod uwagę fakt, że chcą wyglądać tego dnia naprawdę dobrze i np. mogą sobie na to pozwolić finansowo.

Podsumowanie

Jak widzisz to, ile daje się na wesele, ciężko jest jednoznacznie zdefiniować. Wszystko może zależeć od ceny „za talerzyk”, stopnia pokrewieństwa oraz Twojej obecnej sytuacji finansowej. Najważniejsze podczas tego dnia jest to, aby świętować z parą młodą rozpoczęcie nowego etapu w ich życiu. To ile dasz w kopercie i ile będzie kosztowało Cię przygotowanie do tego dnia, zależy od wielu czynników. Najważniejsza jest dobra zabawa, pozytywny nastrój i chęć radowania się z ich szczęścia. Prezenty i pieniądze schodzą w takiej sytuacji na dalszy plan.