Organizacja ślubu i wesela wiąże się z wieloma wydatkami, na które trzeba się wcześniej przygotować. Niestety podczas planowania mogą Cię także zaskoczyć dodatkowe koszty, które skutecznie potrafią nadszarpnąć ślubny budżet. Jedną z takich opłat jest korkowe, które dalej spotykane jest na niektórych salach weselnych.

Jeśli menadżer sali, w której chcesz zorganizować wesele, właśnie powiedział Ci, że zostanie naliczone korkowe, to warto zapoznać się z tym pojęciem. Zobacz, na czym polega opłata korkowa na weselu, ile może Cię kosztować i gdzie najczęściej można się z nią spotkać.


Opłata korkowa na weselu – co to jest?


Korkowe to dodatkowa opłata, którą właściciel sali weselnej pobiera za możliwość wniesienia przez parę młodą własnego alkoholu, który będzie podawany na weselu. Taka dodatkowa opłata w teorii obejmuje koszty:

  • przechowywania alkoholu,
  • schładzania alkoholu,
  • serwowania alkoholu przez obsługę sali,
  • udostępniania szkła.

W praktyce jednak jest to przede wszystkim rekompensata dla właściciela lokalu za to, że nie miał on możliwości sprzedaży własnego alkoholu, który ma w ofercie. Na szczęście korkowe spotyka się coraz rzadziej. Jeśli jednak spotkasz się z nim na sali weselnej, którą chcesz wynająć, musisz się liczyć z dodatkowymi kosztami.

To ile zapłacisz za korkowe, zależy w dużej mierze od sposobu, w jaki właściciel sali je nalicza. Może Cię ono kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Warto więc obliczyć czy opłaca Ci się kupować alkohol samodzielnie, czy lepiej jest skorzystać z oferty sali weselnej.

Jak naliczane jest korkowe?

Właściciel sali weselnej może naliczać opłatę korkową na kilka sposobów. Do najpopularniejszych można zaliczyć:

  • pobieranie opłaty od każdej wniesionej butelki alkoholu,
  • pobieranie opłaty za butelki, które zostały otwarte podczas wesela,
  • opłatę naliczaną z góry niezależnie od wniesionych i otwartych butelek.

Pobieranie opłaty za każdą wniesioną butelkę alkoholu jest dla Ciebie najmniej opłacalne. W takiej sytuacji płacisz za wszystkie butelki, niezależnie od tego ile zostanie zużytych podczas wesela. Jeśli właściciel sali przyjmuje tylko taki sposób naliczania opłaty korkowej, to musisz dokładnie obliczyć, ile butelek alkoholu są w stanie wykorzystać weselnicy podczas całej imprezy. Weź jednak pod uwagę to, że zawsze warto mieć kilka butelek alkoholu w zapasie np. jako podziękowania dla świadków i rodziców lub jako „odchodne” dla gości.

Korkowe naliczane od każdej otwartej butelki alkoholu wydaje się w tej sytuacji najkorzystniejsze. Nie będziesz w końcu płacić za niespożyty alkohol, który został wniesiony na salę weselną.

Zanim jednak zgodzisz się na takie rozwiązanie, dowiedz się kto i w jaki sposób będzie liczyć to, ile butelek alkoholu zostało otwartych podczas wesela. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy korkowe będzie rozliczane w uczciwy sposób. Z kolei opłata pobierana z góry może być korzystna zarówno dla Ciebie, jak i właściciela sali. Możesz wynegocjować cenę, która będzie się mieścić w Twoim budżecie i zadowoli właściciela obiektu.

Gdzie trzeba płacić korkowe?

Z opłatą korkową można spotkać się w wielu lokalach. Korkowe najczęściej pobierane jest na salach weselnych, które mają własną ofertę alkoholi, którą chce sprzedać właściciel. Zakup alkoholu przez parę młodą poza lokalem wiązałby się z pewnymi stratami. Dlatego korkowe ma stanowić rekompensatę i namawia do tego, aby alkohol zakupić na miejscu i uniknąć dodatkowych opłat.

Jeśli w miejscu, w którym chcesz organizować wesele, jest opłata korkowa, to oblicz gdzie bardziej opłaca Ci się kupić alkohol – na sali czy może w hurtowni. Czasem okazuje się, że mimo korkowego korzystniejszym rozwiązaniem jest i tak zakup alkoholu w hurtowni i uregulowanie dodatkowej opłaty na sali.

Sale weselne naliczają zazwyczaj kilka złotych od jednej butelki. Zdarza się jednak, że kwota ta może sięgać kilkunastu złotych za butelkę. W takiej sytuacji wniesienie własnego alkoholu najczęściej nie jest zbyt opłacalne. Jeśli jednak oferta alkoholowa sali Cię nie zadowala, to nie pozostaje nic innego jak kupno alkoholu na własną rękę i opłacenie korkowego lub znalezienie miejsca, w którym nie jest ono pobierane.