Niezaprzeczalnie ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka. Bardzo często przygotowania do tego dnia trwają wiele miesięcy, a nawet lat i wiążą się z dużymi kosztami. Niezależnie od tego, czy chcesz zorganizować wesele na 100 osób, czy na 10 musisz przygotować się na koszty, które spokojnie przekraczają kilka tysięcy złotych.

Jeszcze przed rozpoczęciem organizowania ślubu warto dowiedzieć się, jaki może być koszt wesela w najbliższym czasie i ile trzeba oszczędzić, aby móc bez dużych wyrzeczeń zorganizować wymarzoną uroczystość. Ile kosztuje ślub? Ile kosztuje fotograf na wesele? Jak przedstawia się koszt wesela w 2021 roku? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziesz w naszym poniższym artykule.


Ile kosztuje ślub i wesele?


Koszty wesela zazwyczaj rozkładają się w następujący sposób: połowa lub nawet więcej to koszt wynajęcia sali weselnej, jedzenie i alkohol. Następnie ok. 10% kosztów, to fotograf, kamerzysta, ubiór i dekoracje. Najmniej, bo poniżej 10% to koszty związane z ceremonią w Kościele lub Urzędzie Stanu Cywilnego, zaproszenia i inne dodatki.

Często pojawia się pytanie, ile kosztuje wesele na 100 osób? Średni koszt takiej uroczystości w Polsce wynosi 40 000 – 55 000 zł. W zależności od kosztów sali, wynajętych atrakcji oraz wydatków związanych ze strojem itp. koszt wesela na 100 osób może się znacznie wahać jednak 45 000 zł to optymalna cena takiej uroczystości.

Wesele na 50 osób może już kosztować połowę mniej, jednak nie jest to reguła. Jeśli parze młodej zależy na licznych atrakcjach i mają do dyspozycji spory budżet, to wesele na 50 osób także może wahać się w granicach 30-40 000 zł.

Ile kosztuje ślub cywilny?

Pierwszym i najważniejszym etapem dnia ślubu jest oczywiście ceremonia zaślubin. Koszt ślubu cywilnego różni się od tego, który trzeba ponieść, decydując się na uroczystość w Kościele. Co więcej, łatwiej jest go przewidzieć, ponieważ koszty poszczególnych opłat są stałe i niezmienne już od kilku lat. Wyglądają one następująco:

 • Sporządzenie aktu małżeństwa: 84 zł
 • Dokument potwierdzający brak przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa: 22 zł

Są to koszty stałe, które trzeba ponieść, aby móc zawrzeć ślub w USC. Trzeba przyznać, że nie jest to wygórowana cena. Sprawa wygląda jednak nieco inaczej, gdy chcemy zdecydować się na dodatkowe opcje, wtedy trzeba przygotować się na następujące opłaty:

 • Oprawa muzyczna podczas uroczystości: 50-150 zł
 • Przyspieszenie terminu ślubu: 39 zł
 • Uroczystość ślubna poza USC (np. w plenerze lub na sali weselnej): standardowo 1000 zł.

Najdrożej w tym wypadku wychodzi możliwość zorganizowania ślubu w innym miejscu niż USC. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby wziąć ślub w konkretnym miejscu, to musisz przygotować się na wydatek rzędu tysiąca złotych. Podsumowując – ile kosztuje ślub cywilny? Od 100 zł bez dodatkowej oprawy muzycznej oraz w terminie zaproponowanym przez urząd. Do nawet 1200-1500 zł, jeśli zdecydujesz się na przyśpieszony ślub w plenerze z oprawą muzyczną.

Ile kosztuje ślub kościelny?

Ciężko jest jednoznacznie określić koszty ślubu kościelnego. Każda para w zależności od miejsca zamieszkania musi być gotowa na różne kwoty i na to, że często będzie słyszeć „co łaska”. Ile jednak oznacza „co łaska” w rozumieniu księży? Przyszła para młoda powinna przygotować się na następujące wydatki:

 • Dokumenty do USC: ok. 100 zł
 • Odpis aktu chrztu: 20-50 zł
 • Koszty przeprowadzenia ślubu przez księdza: w zależności od parafii i własnej inicjatywy – od 100 do 600 zł (w niewielu przypadkach ksiądz może zasugerować kwotę nawet 1000 zł)
 • Organista: 100-300 zł
 • Ofiara na kościelnego i ministrantów: 50-200 zł
 • Sprzątanie Kościoła po ślubie – 0 – 200 zł

„Co łaska” to waluta, której kurs ciężko jest określić jednoznacznie. Dlatego warto wprost zapytać księdza o to, ile życzy sobie za załatwienie poszczególnych kwestii związanych ze ślubem. Niektóre pary młode przyznają, że bardzo miło wspominają współpracę z poszczególnymi parafiami, a ksiądz nie chciał pieniędzy za niektóre rzeczy takie jak np. odpis aktu chrztu czy zapowiedzi. Niekiedy jednak zdarza się tak, że po podliczeniu wszystkich kosztów ślub kościelny może kosztować niemal 2000 zł, co jest niemałą kwotą.

koszty wesela

Ile kosztuje wynajęcie sali weselnej?

Koszty wesela to przede wszystkim wynajęcie sali weselnej oraz zorganizowanie przyjęcia (jedzenie, tort, alkohol). W tym przypadku liczy się przede wszystkim liczba osób, którą chcesz zaprosić na wesele. Koszt wesela na 100 osób będzie bowiem o wiele wyższy niż tego na 20 czy 50 osób. Cena „za talerzyk” na sali weselnej wynosi średnio 150-300 zł. Tę cenę zależy pomnożyć przez liczbę gości. Czyli 150 x 100 = 15 000 zł za samą salę.

Z kolei przy cenie za talerzy, która wynosi 300 zł (mowa o dobrej sali weselnej), za 100 osób zapłacimy już 30 000 zł. Do tego należy doliczyć dodatkowe koszty takie jak m.in. korkowe. Jest to dodatkowa opłata za możliwość wniesienia własnego alkoholu na salę weselną. Jeśli chodzi o cenę „talerzyka” dla dzieci, to do pewnego wieku jest ona o nawet 50% mniejsza niż w przypadku dorosłych uczestników wesela.

To ile kosztuje wynajęcie sali weselnej, uzależnione jest od miejsca oraz liczby gości. Organizując małe przyjęcie tylko dla członków rodziny, nie trzeba obawiać się bardzo wysokich kwot. Jeśli jednak marzy Ci się przyjęcie na kilkadziesiąt osób, to na organizację wesela na renomowanej sali musisz przeznaczyć nawet 30 000 zł. W przypadku miejsc typu remiza ceny będą mniejsze.

Ile kosztuje fotograf na wesele?

Wpisując w wyszukiwarkę frazę „fotograf na wesele cena”, uzyskamy mnóstwo różnych odpowiedzi. Niektórzy fotografowie życzą sobie za swoją usługę jedyne 1500 zł w momencie, gdy inni koszt swojej usługi wyceniają nawet na 7000 zł. Jeśli szukasz dobrego fotografa ślubnego, to nie powinnaś zbytnio oszczędzać. Osoba, która chce za swoje usługi zbyt małą kwotę, może okazać się niezbyt kompetentna, a zdjęcia przez nią wykonane pozostawią wiele do życzenia.

Optymalna cena za usługę fotografa ślubnego to 2500-4500 zł. W tej cenie możesz liczyć na profesjonalną usługę, z której będziesz zadowolona po ślubie.

Dużą rolę w cenie odgrywa w tym przypadku renoma fotografa. Najlepsi usługodawcy pracują za kwotę nie mniejszą niż 5000 zł. Płacąc tyle za fotografa ślubnego, możesz jednak oczekiwać najwyższej jakości i dodatkowych usług takich jak dron czy dwóch fotografów obsługujących wesele i ślub. Zanim wybierzesz fotografa ślubnego, zapoznaj się z jego portfolio oraz opiniami innych par młodych. Ułatwi Ci to podjęcie decyzji czy warto przeznaczać na usługi danej osoby określoną sumę.

Koszt wesela – atrakcje

Obecnie ciężko jest sobie wyobrazić wesele bez dodatkowych atrakcji takich jak słodki stół czy fotobudka. Oto orientacyjne ceny najpopularniejszych atrakcji, które można spotkać na polskich weselach:

AtrakcjaCena
Słodki stół1500-3500 zł
Wiejski stół 1000-1500 zł
Barman 1500-4000 zł
Pokaz fajerwerków600-1800 zł/minuta
Fotobudka500-800 zł/ 2h
Animator dla dzieci100-200 zł/ 1h
Czekoladowa fontanna500-1500 zł
Prosecco Van1500-2500 zł

Ile kosztuje DJ na wesele?

Podobnie jak w przypadku fotografa, także koszt oprawy muzycznej zależy od renomy danej osoby. Spotkać się można z DJ-ami, którzy swoje usługi wyceniają na 1000 zł. Są i tacy, którzy nie zagrają na weselu za mniej niż 4000 zł.

Optymalna cena za usługę DJ-a na weselu wynosi 2500-4500 zł. Za te pieniądze można znaleźć godną polecenia osobę, która rozkręci imprezę weselną i zagra według Twoich upodobań.

Wynajęcia DJ-a jest zazwyczaj tańsze niż zdecydowanie się na zespół weselny. W ramach usługi takiej osoby można liczyć nie tylko na puszczanie znanych hitów, ale także na rozkręcenie wesela za pomocą różnych zabaw. DJ, który jest jednocześnie wodzirejem, będzie nieco droższy, jednak dzięki takiej osobie nie będziecie musieli martwić się o to, że goście będą siedzieć przy stole.

Ile kosztuje zespół na wesele?

W zależności od wielkości zespołu, jego popularności oraz repertuaru, który oferuje cena zespołu weselnego, waha się w granicach 4000 – 10 000 zł. Wiele osób nie wyobraża sobie wesela bez muzyki na żywo, dlatego bez wahania decyduje się na zespół weselny zamiast DJ-a. Niestety oprawa muzyczna na żywo nie należy do najtańszych. Im większy jest zespół, tym większa będzie kwota, którą trzeba zapłacić za jego usługi.

Optymalna cena za usługę zespołu weselnego to od 4000 zł (niewielki zespół) do nawet 10 000 zł (ponad 3-osobowy zespół z bogatym zapleczem instrumentalnym).

Z muzyki na żywo na pewno zadowoleni będą starsi goście, którzy nie wyobrażają sobie „potańcówki” bez zespołu. Warto jednak wspomnieć o tym, że także młodzież docenia urok muzyki wykonywanej na żywo przez instrumentalistów i wokalistów.

koszty wesela

Ile kosztuje alkohol na wesele?

Większość par młodych decyduje się na organizowanie wesela z alkoholem. Jest to kolejny koszt wesela, o którym trzeba pamiętać podczas organizacji. Zakładając, że butelka wódki kosztuje ok. 25 zł, to mnożąc to przez 100 gości, wychodzi nam kwota 2500 zł. Do tego należy doliczyć pozostałe alkohole takie jak wino, które kosztuje od 20 do 40 zł i whisky od 50 do 80 zł za butelkę. Przy 100 gościach warto liczyć ok. 20 butelek wina, czyli 400 – 800 zł i 10 butelek whisky, czyli 500 – 800 zł.

Cena za alkohol przy założeniu, że organizujesz wesele na 100 osób, może wynieść od 3400 do 4000 zł. W tym wypadku lepiej kupić więcej butelek alkoholu niż martwić się tym, że go zabraknie. Część, która zostanie, można rozdać gościom na „odchodne”.

Kupując alkohol w hurtowni, można zaoszczędzić kilkaset złotych. Niektóre hurtownie dają też możliwość zwrotu nieotwartych butelek alkoholu i zwrotu pieniędzy za nie. Jest to korzystne rozwiązanie, dzięki któremu nie musisz tracić pieniędzy na alkohol, który w ostateczności nie został zużyty i nie masz co z nim zrobić. Warto też zapoznać się z ofertą alkoholową sali weselnej, na której odbywać się będzie przyjęcie. Czasem okazuje się, że przez naliczanie korkowego o wiele korzystniej jest skorzystać z oferty sali niż kupować alkohol na własną rękę i płacić za niego korkowe.

Ile kosztuje tort weselny?

Na weselu nie może zabraknąć tortu, który tradycyjnie pojawia się między 22 a północą. Jeśli sala wesela nie oferuje tortu weselnego w cenie wynajmu, to musisz przygotować się na koszt przynajmniej kilkuset złotych, co jest absolutnym minimum za zjadliwy tort weselny. W przypadku wesela na 100 osób optymalnie będzie zamówić 10 kg – 12 kg tortu. Kilogram tortu weselnego może kosztować 100- 200 zł w zależności od rodzaju. Łatwo więc policzyć, że tort weselny będzie kosztować Cię 1000-2000 zł, a nawet więcej, jeśli chcesz, aby składniki użyte podczas jego przygotowywania były jak najlepszej jakości.

Pozostałe koszty wesela

Koszty wesela to nie tylko fotograf, zespół czy tort weselny. Para młoda, musi przygotować się także na szereg innych wydatków, które czekają na nich podczas organizacji. Oto tabela z przykładowymi kosztami wesela.

WydatekCena
Strój panny młodej2000-6000 zł
Strój pana młodego1500-3000 zł
Fryzjer150-300 zł
Makijaż150-250 zł
Paznokcie80-120 zł
Bukiet panny młodej100-300 zł
Obrączki900-3000 zł
Zaproszenia2-8 zł/sztuka
Winietki20-50 gr/sztuka
Zawieszki na alkohol20-50 gr/sztuka
Księga gości50-100 zł
Pudełko na koperty 20-80 zł
Dekoracja Kościoła400-2000 zł
Dekoracja sali weselnej800-4000 zł
Podziękowania dla rodziców150-300 zł/para
Podziękowania dla gości1-8 zł sztuka
Samochód do ślubu0-1500 zł
Nocleg dla gości150-200/ doba za os.
Napoje300-700 zł
Owoce200-400 zł

Organizację ślubu i wesela warto rozpocząć od stworzenia tabelki z kosztorysem. Możesz do tego użyć excela lub aplikacji mobilnej do planowania ślubu.

Rozpisz, na jakie wydatki musisz się przygotować i ile one mniej więcej wynoszą. Kwoty podane w powyższej tabeli mają jedynie charakter orientacyjny. Wzięliśmy pod uwagę średnie koszty, które ponosi duża część par młodych.

Dzięki stworzeniu takiej tabelki będziesz wiedzieć, jaki będzie szacowany koszt wesela, które chcesz zorganizować. Pamiętaj też o możliwości negocjacji. Z wielu usług możesz skorzystać w niższej cenie, jeśli wystosujesz przekonujące argumenty.

Podział kosztów wesela – kto za co płaci?

Na samym wstępie warto wspomnieć o podziale kosztów wesela, na który może zdecydować się przyszła para młoda. Według tradycji na koszty wesela niezależnie od tego, czy będzie to wesele na 100, czy 50 osób narażeni są głównie rodzice narzeczonych. Niegdyś to rodzice panny młodej i rodzice pana młodego dzielili się poszczególnymi wydatkami związanymi z organizacją tej uroczystości.

Za co płacili rodzice panny młodej, a za co rodzice pana młodego?

Trzymano się zasady, że za: wynajem sali weselnej, suknię ślubną, fotografa i kamerzystę płaci rodzina panny młodej. Z kolei rodzice pana młodego mieli płacić za: obrączki ślubne, zespół, auto, bukiet dla panny młodej i garnitur pana młodego. Oczywiście nie był to obowiązek rodziców, a podział kosztów mógł się przedstawiać różnie w zależności od majętności rodziców narzeczonych. Normą jednak było to, że za wiele rzeczy przyszła para młoda nie musiała płacić z własnej kieszeni.

Nowoczesny podział kosztów

Obecnie sprawa dotycząca podziału kosztów wesela wygląda nieco inaczej. Dalej zdarzają się przypadki, gdzie to rodzice narzeczonych finansują cały ślub i wesele. Jednak o wiele częściej można spotkać się z tym, że to para młoda, dokłada się do przyjęcia, a nawet sama finansuje całość tej uroczystości.

To jaki podział zostanie przyjęty w Twojej rodzinie, zależy od wspólnych ustaleń. Możesz całkowicie zrezygnować z pomocy finansowej rodziców i organizować z narzeczonym wszystko według własnych upodobań lub skorzystać z oferowanej pomocy.

Warto omówić ten temat już na samym początku organizacji, aby uniknąć niepotrzebnych niedomówień. Żadna ze stron ani rodzice, ani narzeczeni nie powinni czuć się niekomfortowo przez podział kosztów i należy jasno ustalić kto, za co ma płacić.

Na przykład rodzice jednej ze stron mogą płacić za wynajęcie sali, drugiej ze stron za zespół i fotografa, a za całą resztę możecie płacić Wy jako narzeczeni. Jest to oczywiście przykład, jednak ma on pokazać, w jaki sposób może wyglądać podział kosztów.

koszty wesela

Koszt wesela – skąd brać pieniądze na organizację ślubu i wesela?

Tak jak już wspomnieliśmy na początku artykułu, wydatki związane ze ślubem spokojnie mogą wynieść kilka tysięcy złotych. Mowa tu oczywiście o małych przyjęciach, ponieważ koszt wesela na 100 osób może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Każdy z pewnością chciałby zorganizować tanie wesele, które w dodatku zrobi wrażenie na gościach oraz będzie spełnieniem marzeń. Niestety realia wyglądają nieco bardziej brutalnie i chcąc zorganizować wesele z atrakcjami na kilkadziesiąt osób, trzeba się liczyć ze sporym wydatkiem. Skąd wziąć na to pieniądze?

Oszczędności

Pierwszym sposobem na sfinansowanie wesela jest odkładanie pieniędzy. Niektóre osoby odkładają z bieżących zarobków, inne zaś posiłkują się pomocą rodziców. Niekiedy zdarza się też tak, że w finansowanie ślubu i wesela angażuje się cała rodzina panny młodej i pana młodego, a zorganizowanie uroczystości nie stanowi większego problemu. Jeśli jednak chcesz samodzielnie odłożyć pieniądze, to musisz się liczyć z tym, że może Ci to zająć nawet kilka lat.

Dobrym pomysłem, choć nieco trudnym do zrealizowania jest odkładanie pieniędzy jeszcze zanim dojdzie do oświadczyn. Wiele par decyduje się na wspólne odkładanie pieniędzy jeszcze na kilka lat przed ślubem, nawet jeśli nie wiedzą, czy do niego dojdzie. Prawda jest taka, że zawsze warto mieć trochę gotówki na „czarną godzinę” i jeśli nadarzy się taka okazja, to można ją wykorzystać, chociażby do sfinansowania ślubu i wesela.

Gdy nastąpi moment, w którym zdecydujecie się na ślub, możecie skorzystać z odkładanych przez lata pieniędzy i unikniecie konieczności proszenia rodziców o dokładanie się do wesela. Jest to chyba jedno z lepszych rozwiązań na to, skąd wziąć pieniądze na ślub. Co jednak, jeśli nie potraficie oszczędzać a wizja tego, że macie to robić przez najbliższe lata nie do końca Wam odpowiada?

Finansowanie wesela kredytem

Do zaciągania kredytów należy podchodzić z dużą rozwagą. Niestety niektóre pary nie mają innej możliwości i przez brak oszczędności oraz wsparcia finansowego ze strony rodziców muszą sięgnąć po gotówkę, która należy do banku. Finansowanie ślubu kredytem powinno być ostatecznym rozwiązaniem, ponieważ wiąże się to z nawet kilkuletnim zadłużeniem, które może przeszkadzać Wam we wspólnym życiu.

Pamiętaj jednak o tym, że płacenie za ślub i wesele środkami z kredytów ma też swoje plusy. Pierwszym z nich jest to, że niezbędną gotówkę będziesz miała do dyspozycji w krótkim czasie. W normalnych okolicznościach musielibyście odkładać taką sumę latami, a dzięki kredytowi możecie spełnić swoje marzenia o wiele szybciej. Drugim plusem kredytu jest to, że można go spłacić z pieniędzy, które otrzymacie jako prezent ślubny w kopercie.

Większość gości w prezencie daje obecnie bukiet kwiatów oraz pieniądze. Sumę, którą uzbieracie po otworzeniu wszystkich kopert, możecie od razu przeznaczyć na wcześniejszą spłatę zobowiązania. Dzięki temu będziecie mieli mniej pieniędzy do spłaty z własnej kieszeni, a może nawet pozbędziecie się większości długu.

Pomoc rodziny

Rodzicom, dziadkom i innym członkom rodziny z pewnością zależy na Waszym szczęściu. Nic więc dziwnego, że chcieliby Wam pomóc finansowo w organizacji ślubu i wesela. Skorzystanie z pomocy finansowej członków rodziny może przyśpieszyć decyzję o wzięciu ślubu i organizacji wesela. Wiele narzeczonych decyduje się na podział kosztów wesela między siebie, a członków rodziny, którzy wyrażają taką chęć.

Często zdarza się tak, że członkowie rodziny proponują wykupienie jakiejś atrakcji weselnej w ramach prezentu ślubnego. Może to być fotograf, zespół czy chociażby drink bar. Możesz dopytać rodziny, co sądzi o takim pomyśle. W taki sposób może Ci się udać, uniknąć sporych kosztów związanych z wynajęciem usługodawców weselnych.

Dowiedz się dokładnie jakie rzeczy chce finansować Twoja rodzina oraz rodzina pana młodego i zapisz, co jeszcze będziecie musieli opłacić samodzielnie. Być może okaże się, że znaczną część wesela uda się zorganizować z oszczędności i pomocy bliskich i nie będzie konieczności, aby dodatkowo zapożyczać się w banku.

Podsumowanie

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, ile kosztuje zorganizowanie wesela. Wszystko zależy bowiem od tego, na jakich atrakcjach zależy parze młodej i ile osób chce zaprosić na przyjęcie. Im większa liczba gości, tym większy jest koszt wynajęcia sali weselnej, który pochłania lwią część weselnego budżetu.

Istnieje jednak możliwość, aby zorganizować tanie wesele w 2021 roku. Możesz to zrobić np. poprzez zredukowanie liczby gości oraz zrobienie niektórych rzeczy samodzielnie. Pamiętaj jednak, że jest to wyjątkowy dzień i zazwyczaj na jego organizację trzeba mieć przygotowanych przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych.