Zaręczyny to przełomowe wydarzenie w związku każdej pary. Nie da się ukryć, że wiele kobiet czeka na ten moment z niecierpliwością. Chwila, w której mężczyzna prosi kobietę o rękę i zakłada jej na palec pierścionek zaręczynowy, jest pełna emocji i często towarzyszą temu łzy radości. Zaręczyny są symbolem miłości, głębokiego uczucia i wierności. Podczas nich zakochani deklarują sobie chęć wstąpienia w związek małżeński, a zaraz po nich zaczynają się przygotowania do ślubu i wesela.

Mężczyzna, który oświadcza się swojej wybrance, powinien zadbać o to, aby ten moment był wyjątkowy. Warto dobrze przygotować się do zaręczyn. Wybór pierścionka oraz miejsca, w którym mają odbyć się zaręczyny, jest bardzo ważny, aby ukochana zapamiętała to wydarzenie jak najlepiej. Często pojawia się pytanie: “Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?”. Zamierzasz się oświadczyć i zastanawiasz się, na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy? Jeśli chcesz uniknąć niezręcznych momentów, to przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, na którym palcu powinna znaleźć się zaręczynowa biżuteria.


Na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy?


Według tradycji miejsce, na które zakłada się pierścionek zaręczynowy, nie jest bez znaczenia. Na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy podczas oświadczyn?

Według współczesnej tradycji pierścionek zaręczynowy zakłada się na serdeczny palec. Serdeczny palec jest położony najbliżej małego palca dłoni.

Założenie pierścionka zaręczynowego na palec serdeczny ma znaczenie symboliczne. Jeśli chcesz oświadczyć się swojej ukochanej, to powinieneś wiedzieć, gdzie dokładnie założyć biżuterię. Dzięki temu unikniesz problemów podczas tego ważnego momentu i od razu będziesz wiedzieć gdzie umieścić symbol miłości i oddania.


Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy?


Nie tylko to, na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy ma znaczenie. Trzeba również wiedzieć, na której ręce powinien się on znaleźć. Kiedyś pierścionek zaręczynowy zakładało się na serdeczny palec lewej dłoni. Dziś jest jednak zupełnie odwrotnie.

Według polskich obyczajów pierścionek zaręczynowy zakłada się na prawą dłoń.

W Polsce aż do XIX wieku mężczyzna podczas oświadczyn zakładał pierścionek zaręczynowy na lewą dłoń ukochanej. Miało to swoje uzasadnienie w tym, że lewa ręka znajduje się bliżej serca niż prawa. Tradycja ta uległa jednak zmianie po powstaniu styczniowym. Po klęsce Polaków mężatki przenosiły obrączki z lewej dłoni na prawą, co miało być gestem solidarności i znakiem żałoby po poległych w walce mężach. Przed powstaniem na prawej dłoni obrączki nosiły wyłącznie wdowy. Zwyczaj ten mimo upływu czasu z nami pozostał i pierścionek zaręczynowy zakłada się na prawą dłoń partnerki.

Noszenie pierścionka zaręczynowego na prawej dłoni jest jednak tylko zwyczajem. Bardziej od dłoni liczy się to, na który palec założymy pierścionek zaręczynowy. To, na której dłoni będzie noszony pierścionek zaręczynowy, zależy od indywidualnych preferencji. Pierścionek zaręczynowy można nosić również na lewej dłoni, jeśli kobiecie bardziej to odpowiada.

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy za granicą?

W Polsce najczęściej nosi się pierścionek zaręczynowy na prawej dłoni. Warto jednak wiedzieć, że na świecie panują zupełnie inne tradycje. Na której dłoni nosi się pierścionek zaręczynowy za granicą? Mężczyźni w większości Europejskich krajów zakładają pierścionek zaręczynowy na lewą dłoń wybranki. Jest to też norma m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Afryce.

W Niemczech, Rosji i Austrii mężczyźni podobnie jak w Polsce zakładają pierścionek zaręczynowy na prawą dłoń. Na Węgrzech kobiety wcale nie dostają pierścionka zaręczynowego! W tamtych stronach mężczyźni od razu wręczają obrączkę, która w dniu ślubu zmienia swoje położenie z lewej dłoni na prawą. W krajach Skandynawskich także wręcza się obrączki zaręczynowe, jednak w dniu ślubu kobiety otrzymują drugą obrączkę.

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy po ślubie?

Przed ślubem pierścionek zaręczynowy zakłada się na serdeczny palec prawej dłoni. Co jednak dzieje się z nim o ślubie? Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy po ceremonii zawarcia małżeństwa?

Po ślubie pierścionek zaręczynowy dalej powinien pozostać na palcu serdecznym. Zmienia się jednak dłoń, którą będzie on ozdabiać, ponieważ wędruje on z prawej na lewą rękę. W ten sposób kobieta robi miejsce na prawej dłoni na obrączkę ślubną.

Pierścionek zaręczynowy po ślubie można nosić na kilka różnych sposobów, a oto najpopularniejsze:

  • Pierścionek zaręczynowy i obrączka na tym samym palcu – na serdecznym palcu prawej dłoni można nosić jednocześnie obrączkę i pierścionek. W takim wypadku konieczne jest jednak dobranie obu tych rzeczy w taki sposób, aby pasowały do siebie i były wygodne podczas noszenia. Jeśli przed ślubem zdecydujesz, że chcesz nosić pierścionek zaręczynowy i obrączkę ślubną na jednym palcu, to dopasuj obrączkę do pierścionka zaręczynowego.

  • Pierścionek zaręczynowy na lewej dłoni – w dniu ślubu, tuż przed ceremonią można przełożyć pierścionek z prawej dłoni na lewą, ustępując w ten sposób miejsca obrączce. Noszenie dwóch pierścionków na jednym palcu nie dla każdej kobiety będzie wygodnym rozwiązaniem, dlatego wiele Pań decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Oprócz tego biżuteria nie będzie o siebie stale zahaczać i unikniesz ścierania się i niszczenia pierścionka zaręczynowego i obrączki.
  • Pierścionek zaręczynowy na innym palcu niż serdeczny – biżuterię możesz nosić na tej samej ręce co obrączkę, ale na innym palcu niż serdeczny. Pierścionek zaręczynowy po ślubie może ozdobić np. palec środkowy lub wskazujący. Minusem takiego rozwiązania jest to, że wielu osobom pierścionek na innym palcu niż serdeczny nie kojarzy się z biżuterią zaręczynową tylko taką, która jest wręczana z innej okazji.

Nie tylko na palcu – czyli jak jeszcze można nosić pierścionek zaręczynowy?


Wiesz już, na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy i jak można nosić go po ślubie. Jednak czy tylko na palcu można nosić pierścionek? Niekoniecznie i niektóre kobiety zamiast na palcu swój pierścionek zaręczynowy noszą na łańcuszku! Jest to oryginalny pomysł, który przypadnie do gustu Paniom, które nie lubią lub nie mogą nosić biżuterii na dłoniach. W wielu zawodach niemożliwe jest noszenie pierścionków na dłoniach, dlatego rozwiązanie z łańcuszkiem jest dobrą alternatywą.

Pierścionek zaręczynowy na łańcuszku zawsze będzie przy Tobie i będzie widoczny dla innych. Warto jedynie zadbać o to, aby łańcuszek, na którym zawiesisz pierścionek, był solidny. Nie powinien się on odpinać, a także nie może być możliwy do zerwania przy najmniejszym szarpnięciu. Noszenie pierścionka zaręczynowego na palcu jest bezpieczniejsze ze względu na to, że trudniej jest go zgubić. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, to zainwestuj w dobry łańcuszek na pierścionek zaręczynowy.


Historia pierścionka zaręczynowego


Pierścionek zaręczynowy w starożytności

Historia pierścionka zaręczynowego sięga czasów starożytnych. Dziś trudno jest sobie wyobrazić oświadczyny bez pierścionka i większość kobiet czeka na to, aż na ich palcu znajdzie się taki symbol miłości i oddania.

Zaręczyny sięgają czasów starożytnego Egiptu i mówi się, że to właśnie Egipcjanie zapoczątkowali tradycję wręczania pierścionka zaręczynowego. Wtedy biżuteria była bardzo prosta i oszczędna, jeśli chodzi o zdobienie. Pierścionki wykonywało się m.in. z drutu!

Egipcjanie wierzyli w silną moc okręgu, który jest symbolem wieczności. Właśnie z tych wierzeń powstała tradycja pierścionka zaręczynowego, który miał zapewniać trwałość i nieskończoność uczucia.

Pierścionek zaręczynowy zakładało się wówczas na serdeczny palec lewej dłoni. Dlaczego akurat tam? Ponieważ wierzono, że to w tym miejscu znajduje się żyła, która bierze udział w transportowaniu krwi do serca. Do dziś w wielu krajach praktykuje się ten zwyczaj. Pierścionki zaręczynowe są też znane od wieków w Rzymie i Grecji. Tam również zakładało się je na serdeczny palec lewej dłoni.

Pierścionek zaręczynowy w średniowieczu

Nieco później, czyli w średniowieczu pierścionek zaręczynowy miał przede wszystkim sygnalizować innym, że dana kobieta jest już “zajęta” przez mężczyznę. Co ciekawe mężczyźni wręczali swoim wybrankom pierścionki z szafirem, ponieważ wierzono, że zmieniają one kolor, gdy są wręczane lub noszone przez osoby o nieszczerych zamiarach. W tamtym czasie pierścionki wykonywało się z brązu i metalu.

Pierścionek zaręczynowy w czasach nowożytnych

Pierścionki zaręczynowe zostały spopularyzowane przez papieża Innocenta III, który w XIII wieku ustanowił prawo, że pomiędzy zaręczynami a ślubem następuje okres narzeczeństwa, który przygotowuje do małżeństwa. Wtedy pierścionek był symbolem okresu między oświadczynami a ślubem. W Polsce rozpowszechnił się zwyczaj tak zwanych zarękowin, czyli oświadczyn, przy których obecni byli wszyscy bliscy przyszłych małżonków.


Na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy – podsumowanie


Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce

W Polsce podczas zaręczyn mężczyzna zakłada pierścionek zaręczynowy na serdeczny palec kobiety. Palec serdeczny znajduje się najbliżej małego palca. Wygląd pierścionka warto dopasować do gustu wybranki, jednak najczęściej wybierane są złote pierścionki z diamentem.

Na której ręce nosi się się pierścionek zaręczynowy

Według polskich obyczajów pierścionek zaręczynowy zakłada się na prawą dłoń. Biżuteria zaręczynowa powinna znaleźć się więc na serdecznym placu prawej dłoni. Ma to związek z historią a konkretnie z powstaniem styczniowym. Po tym wydarzeniu kobiety zaczęły przekładać obrączki z lewej dłoni na prawą w geście solidarności i żałoby po poległych mężczyznach. Wcześniej obrączki na prawej dłoni nosiły wyłącznie wdowy. Mimo że od tego wydarzenia minęło już sporo czasu to tradycja noszenia pierścionka na prawej dłoni pozostała.

Jak nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie?

Po ślubie pierścionek zaręczynowy można przełożyć z prawej dłoni na lewą, aby zrobić miejsce na obrączkę. Innym rozwiązaniem jest noszenie obrączki i pierścionka jednocześnie na serdecznym palcu prawej dłoni. Mężatki mogą też nosić pierścionek zaręczynowy na prawej dłoni, ale na innym palcu niż serdeczny. Kombinacji jest kilka i można wybrać tę, która będzie najwygodniejsza.