Kolorowe kamienie, nietypowe formy, a także projekty na zamówienie – jubilerzy w tym sezonie z pewnością nie będą się nudzić. Mężczyźni, którzy planują oświadczyć się swoim wybrankom, również mają trudny orzech do zgryzienia. Ich zadaniem jest wybór odpowiedniego pierścionka zaręczynowego, który będzie pasował do urody i charakteru kobiety. Co jest modne w 2024 roku?

Pierścionki zaręczynowe: od klasyki do nowoczesności

Moda ślubna zaczyna się od pierścionków zaręczynowych. Mówi się, że piękny pierścionek jest w stanie przekonać kobietę do tego, by powiedziała “tak”. I choć ta teoria ma charakter humorystyczny, trudno nie zgodzić się, że wybór odpowiedniego pierścionka zaręczynowego ma znaczenie.

W modzie jak zawsze pozostaje klasyka – tradycyjne modele wykonane ze złota, z ozdobnym kamieniem, cieszą się niesłabnącą popularnością. W tym sezonie na topie są zwłaszcza diamenty, które symbolizują trwałość i niezłomność miłości.

W klasycznym tonie są także pierścionki z białego złota, minimalistyczne, udekorowane szafirem. Ten naturalny kamień jest symbolem czystości, miłości oraz niegasnącego uczucia. A jeśli nie klasyka, to na co warto postawić?

Ciekawą propozycją są pierścionki typu cookie cutter, które wyglądem przypominają foremkę do ciasta. Niektórzy zarzucają im jednak, że wyglądają jak obrączki, przez co nie sprawdzą się przy zaręczynach. Dotyczy to zwłaszcza przyszłych żon, które zamierzają nosić pierścionek ślubny i zaręczony na jednym palcu.

Pierścionek zaręczynowy z modnym kamieniem

Nie kruszec, a kamień – na tym właśnie skupiamy się, wybierając pierścionek zaręczynowy. Długo można mówić o tym, jakie właściwości i symbolikę mają poszczególne kamienie, dlatego warto ograniczyć się wyłącznie do tych najpopularniejszych.

Ze względu na to, że w modzie wciąż jest minimalizm, ogromną popularnością cieszą się pojedyncze kamienie w postaci brylantów. Pozwalają błyszczeć, a jednocześnie kojarzą się z elegancją i najwyższą jakością. Nic więc dziwnego, że pomimo upływu lat nadal pozostają numerem jeden.

Coraz częściej zwracamy uwagę na niegdyś zapomniany rubin. Kamień ten ma żywoczerwony kolor, dlatego symbolizuje miłość i radość życia. Ciemny akcent rubinu warto rozjaśnić delikatnymi diamentami.

Ciekawym wyborem jest też szmaragd, który symbolizuje piękno, miłość, harmonię, a także płodność. Jego nietuzinkowy kolor pozwala wyróżnić pierścionek na tle innych.

Coraz większą rolę odgrywają także nieoczywiste szlify. O ile jeszcze kilka sezonów temu kupowaliśmy głównie pierścionki z idealnie geometrycznymi kamieniami, o tyle teraz liczą się niebanalne kształty.

Srebro, złoto żółte, a może białe złoto?

Pierścionki złote z brylantem, cyrkoniami albo diamentem to absolutna klasyka gatunku, jeśli chodzi o zaręczyny. Niemniej jednak coraz powszechniejszym wyborem jest biżuteria wykonana ze złota nie żółtego, a białego.

Niektórzy zarzucają mu zbytnie podobieństwo do srebra – rzeczywiście, znalezienie różnic pomiędzy tymi dwoma kruszcami nie jest proste na pierwszy rzut oka. Białe złoto ma jasny, śnieżny odcień, natomiast srebro charakteryzuje chłodny połysk.

Złoto jest jednak znacznie trwalsze i odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, dlatego niewielu decyduje się na srebrny pierścionek. Jest to raczej opcja niskobudżetowa, choć rzadki kamień może znacząco podnieść cenę.

Wybór idealnego kruszcu uzależniony jest w dużej mierze od tego, jakiego rodzaju obrączki planujemy nosić w przyszłości. Wiele kobiet stawia na spójność pierścionka zaręczynowego i ślubnego, inne wolą modny kontrast.

Akcenty vintage w pierścionkach zaręczynowych

Odnawianie starych pierścionków po mamie lub babci jest częstą praktyką. Pozwala czerpać z tradycji rodzinnych, co w niektórych społecznościach wciąż jest bardzo mile widziane.

Nie każdy jednak otrzymuje w schedzie pierścionek, który można by oddać pod warsztat profesjonalnego jubilera. Dobrym rozwiązaniem będzie w takim przypadku dobór pierścionka zaręczynowego w stylu vintage. Cechy charakterystyczne tej biżuterii to:

  • klastry,
  • aureole,
  • kamienie oprawione w szpic,
  • większa ilość kamieni w łuku.

Biżuteria vintage pozwala puścić wodze fantazji, wychodząc poza sztywne schematy. Zyskuje szczególną popularność, gdy na pierwszy plan wysuwa się indywidualizm i chęć kreowania własnego stylu.

Pierścionek zaręczynowy: gotowe modele czy własny projekt?

Pierścionek zaręczynowy można zakupić w dowolnym salonie jubilerskim, a wyjątkowe modele od polskich rękodzielników znajdziesz w pakamera.pl. Dużą popularnością cieszy się jednak przygotowywanie własnego projektu biżuterii. Uwzględnia ona potrzeby oraz preferencje partnerki, która często uczestniczy w jego tworzeniu.

Zaletą gotowych modeli jest dostępność od ręki – wybrany pierścionek można kupić w dowolnym momencie, co jest korzystne zwłaszcza w przypadku szybkich oświadczyn. Tymczasem własny projekt pozwala na indywidualizm, ale jego realizacja jest często o wiele kosztowniejsza, niż zakup gotowego pierścionka.

Ostateczna decyzja zależy więc od budżetu, a także czasu, jakim dysponujemy. Planując zaręczyny z wyprzedzeniem, możemy pozwolić sobie na stworzenie własnego, unikalnego pierścionka, który spełni oczekiwania ukochanej.

Czym się kierować, wybierając pierścionek zaręczynowy?

Moda ślubna zmienia się w szybkim tempie, jednak zmiany te tylko w niewielkim stopniu dotykają pierścionki zaręczynowe. Tutaj dużym uznaniem zawsze cieszy się klasyka, dlatego wybór tradycyjnej, złotej biżuterii z kamieniami to rozwiązanie dla każdego.

Jeśli jednak naszym celem jest nietuzinkowy pierścionek, możemy postawić na nieco cięższy model typu gypsy-set. Ciekawą alternatywą są też kamienie o nieregularnych kształtach i w nietypowych kolorach.

Pozostaje pytanie, czy przyszły narzeczony musi wybierać pierścionek zaręczynowy samodzielnie? Nie! Już od kilku lat pary wspólnie podejmują się trudnego zadania, jakim jest zakup odpowiedniej biżuterii zaręczynowej. Trend ten widoczny jest zwłaszcza w przypadku własnych projektów albo odnawiania rodzinnych sygnetów. Mężczyźni mogą więc liczyć na najlepsze wsparcie, jakie otrzymają od swojej partnerki.