Nieoceniona pomoc – jakie są obowiązki świadkowej

Świadkowa to bez wątpienia osoba bliska sercu Panny Młodej. Dla wyróżnionej kobiety to zaszczyt. Jednak, czy każdy wie jakie są obowiązki świadkowej? Warto dowiedzieć się kiedy zaczyna się rola świadkowej i na jaką pomoc z jej strony mogą liczyć przyszli małżonkowie.

Ważny wybór – kogo poprosić o zostanie świadkową

Wybierając świadkową warto dobrze przemyśleć tę decyzję. To osoba, na której Panna Młoda powinna móc polegać – jak często się mówi – jej prawa ręka. Bardzo ważne jest to, aby była to osoba, której Panna Młoda ufa. W takiej sytuacji, zarówno podział obowiązków, jak i ich wypełnianie będzie o wiele mniej problematyczne. Często na świadkową wybiera się przyjaciółkę, siostrę lub kuzynkę – osobę, z którą ma się dobry kontakt. Często Panna Młoda staje przed presją, aby świadkową została siostra Pana Młodego. Jeśli obie panie nie mają ze sobą dobrego kontaktu – nie jest to dobry wybór. Bez odpowiedniego porozumienia Panna Moda może pozostać bez wsparcia, które w dniu ślubu z pewnością będzie jej potrzebne. Rolą świadkowej jest wsparcie i pomoc Pannie Młodej – najlepiej wybrać tak, aby tego wsparcia i pomocy być pewnym.

Kiedy zaczyna się rola świadkowej

Mówiąc o roli świadkowej często zapominamy, że nie zaczyna się ona w dniu ślubu. Zwykle na świadkową wybiera się bliską osobę, która naturalnie i tak uczestniczyłaby w przygotowaniach do ślubu. Pomoc świadkowej przydaje się w wielu sytuacjach i na wielu etapach przygotowania ślubu i wesela.

Szczególnie ważne są te sytuacje, w których tradycyjnie nie uczestniczy narzeczony. Zwykle świadkowa i inne bliskie Pannie Młodej osoby uczestniczą w wyborze sukni ślubnej. Pomoc przydaje się także w wyborze dodatków i akcesoriów takich jak:

 • buty,
 • welon, wianek lub ozdoby na głowę,
 • biżuteria,
 • dodatki,
 • torebka,
 • i inne.

Jeśli Panna Młoda planuje na weselu zaskoczyć Pana Młodego, z pewnością to właśnie świadkowa będzie pomagać jej w przygotowaniach i realizacji tego pomysłu.

Pomocna obecność

Aby uczestniczyć w przygotowaniach i przy podejmowaniu ważnych ślubnych decyzji nie trzeba być jednak świadkową. Często, pomocą służy mama, siostry, przyjaciółki i koleżanki Panny Młodej. Opinie wielu osób pomagają Pannie Młodej w podjęciu odpowiednich decyzji. Wsparcie bliskich zmniejsza stres i presję, Sprawia że wypełnianie obowiązków staje się znacznie przyjemniejsze.

Zaskakujące może wydawać się, że to sama obecność świadkowej i innych bliskich osób jest największym wsparciem dla Panny Młodej. Świadomość, że jest ktoś, kto chętnie pomoże i doradzi sprawia, że podejmowanie decyzji staje się łatwiejsze. Obecność osoby, którą darzy się zaufaniem pomaga zminimalizować stres i zdystansować od trudnej sytuacji. To ten rodzaj pomocy, który choć wydaje się niepozorny, jest nie do przecenienia.

Wieczór panieński – atrakcja organizowana przez świadkową

Jeśli Panna Młoda i świadkowa nie ustalą inaczej, tradycyjnie wieczór panieński planowany i realizowany jest przez świadkową. Organizacja tego wyjątkowego dla przyszłej żony dnia to często wyzwanie. To okazja, kiedy należy wykazać się znajomością preferencji bohaterki tego dnia, ale także pomysłowością i zdolnościami organizacyjnymi.

Świadkowej zależy, aby przygotować wieczór panieński, który młoda żona będzie pamiętała długo po własnym ślubie. Oferta różnego rodzaju atrakcji, które mogą pojawić się na wieczorze panieńskim jest niemała. Przy odrobinie chęci każdy znajdzie fantastyczny pomysł, niezależnie od preferencji, pasji i zainteresowań Panny Młodej. Zarówno w wypadku kiedy wieczór panieński będzie huczny, jak i kameralny – ważne aby podobał się przede wszystkim Pannie Młodej. To ona ma w tym dniu czuć się szczęśliwa i wyjątkowa.

Wieczór panieński, a kwestie finansowe

Aby nie dochodziło do nieporozumień, warto kwestie związane z finansowaniem wieczoru panieńskiego ustalić na wczesnym etapie przygotowań. Tradycja mówi o tym, że to zapraszający pokrywa koszty imprezy. Niemniej, w wypadku dużej ilości atrakcji i wielu gości kwota do zapłaty może przerosnąć możliwości świadkowej. Najczęstszą praktyką jest obecnie impreza składkowa. Ta opcja pozwala na zorganizowanie ciekawego wieczoru panieńskiego i podzielenie wydatków pomiędzy wszystkich gości. Takie rozwiązanie daje dużą pulę środków, bez nadwyrężania niczyjego budżetu.

Coraz częściej zdarza się, że w organizację wieczoru panieńskiego włącza się więcej osób. To zdejmuje ciężar i odpowiedzialność z barków świadkowej. Przyjaciółki, siostry i inne bliskie osoby Panny Młodej coraz chętniej dzielą się pomysłami i oferują pomoc w organizacji tej ważnej imprezy. W takich sytuacjach podział kosztów na wszystkich organizatorów wieczoru panieńskiego staje się oczywisty.

Rola świadkowej w dniu ślubu

Musimy mieć świadomość, że każdy ślub i wesele są inne. Różnią się także oczekiwania Panny Młodej wobec świadkowej. Jak w większości ważnych spraw i zadań, kluczowa jest komunikacja. Warto ustalić czego oczekuje od nas Panna Młoda i zaoferować swoją pomoc. Fakt, że przyszła żona powierzyła danej osobie tę ważną funkcję świadczy o zaufaniu. To okazja aby pokazać, że jest się osobą na której można polegać.

Przygotowania w dniu ślubu

Rola świadkowej zaczyna się już w trakcie przygotowań do ślubu. Tradycyjnie to ona pomaga ubrać się pannie młodej. Zapina suknię, przypina i układa welon, poprawia fryzurę i sprawdza, czy kreacja ślubna prezentuje się na bohaterce dnia tak pięknie jak to tylko możliwe. Na tym etapie ważne jest też miłe słowo albo dobry humor, które pozwolą Pannie Młodej rozluźnić się i uspokoić.

Tradycja i prawo

Nie można zapominać o bardzo ważnej roli jaką zarówno świadkowa, jak i świadek pełnią podczas ślubu. Niezależnie od tego czy jest to ślub cywilny, czy konkordatowy to właśnie świadkowie poświadczają fakt zawarcia małżeństwa. Ich podpisy już na zawsze zostaną na dokumencie potwierdzającym zawarcie małżeństwa.

To właśnie ta rola jest tak naprawdę najważniejsza. Przepisy prawa polskiego wymagają, aby fakt zawarcia małżeństwa poświadczyły poza urzędnikiem państwowym lub księdzem dwie osoby. Z tego obowiązku prawnego wywodzi się tradycja świadków w naszym kraju. Rola ta jest nieco odmienna niż rola druhen w tradycji anglosaskiej. Warto o tej odrębności pamiętać. Sprawia ona, że rola świadkowej i świadka jest jeszcze bardziej doniosła i ważna.

Prezenty i opieka nad gośćmi

Jednym z ważnych i odpowiedzialnych zadań jakie świadkowa dzieli ze świadkiem jest zebranie prezentów, kopert i kwiatów, jakie otrzymała Para Młoda. Te skarby nowożeńców należy przewieźć w bezpieczne miejsce. Rolą świadków jest także pokierowanie gości w odpowiednie miejsce i zadbanie o to, aby Para Młoda nie musiała przejmować się niczym poza własnym szczęściem.

Na sali weselnej, podczas przyjęcia to właśnie do świadka i świadkowej zwracają się goście ze swoimi uwagami, pytaniami i prośbami. Oboje powinni zachęcać gości do zabawy, dbać o ich dobre samopoczucie, a przede wszystkim dawać dobry przykład i samemu uczestniczyć w weselnych zabawach, także w oczepinach. Do ich obowiązków może należeć także rozdanie gościom upominków po weselu i zadbanie o ich transport do domu bądź nocleg.

Świadkowa – osoba od zadań specjalnych

Świadkowa dba o komfort Panny Młodej. Do jej zadań należy dbanie o to, aby bohaterka wesela czuła się spokojnie i pewnie. Z tego względu powinna być przygotowana na każdą ewentualność. Warto zawczasu przemyśleć jakie rzeczy mogą się przydać. Świadkowa powinna przewidzieć każdy scenariusz, aby Panna Młoda nie musiała się martwić.

Co może się przydać na ślubie i weselu na wypadek awarii? Warto wspomnieć o kilku rzeczach, które najczęściej okazują się ratunkiem dla młodej żony w tym ważnym dniu:

 • coś ciepłego, w czym Panna Młoda będzie wyglądać pięknie – na wypadek załamania pogody,
 • zapasowe rajstopy lub pończochy – w zależności od wyboru Panny Młodej,
 • wygodne buty na zmianę dla Panny Młodej – jeśli te wymarzone okażą się niewygodne,
 • zapasową sukienkę – zdarzają się sytuacje, kiedy suknia panny młodej zostaje zalana i konieczne jest przebranie się,
 • zapasowe ubranie dla siebie – w końcu to samo co Pannie Młodej może przydarzyć się świadkowej,
 • igła i nitka lub agrafka – na wypadek nieprzewidzianych kłopotów ze strojem,
 • plastry, mokre chusteczki i inne akcesoria higieniczne na awaryjne sytuacje,
 • środki przeciwbólowe, ziołowe środki uspokajające – mogą okazać się wybawieniem tuż przed i w trakcie wesela,
 • awaryjne koszyczki dla gości – do ustawienia w łazienkach lub innych ogólnodostępnych miejscach.

Zarówno przed jak i w trakcie wesela Panna Młoda czuwa nad nienagannym wyglądem Panny Młodej. Pomaga ułożyć suknię w trakcie ceremonii, pomaga w poprawkach podczas pozowania do zdjęć, dba o jej komfort i nienaganny wygląd przez całe wesele. Często niezbędne okazują się poprawki fryzury i makijażu – warto mieć ze sobą zarówno szczotkę i lakier do włosów, jak i niewielki zestaw sprawdzonych kosmetyków.

Dlaczego rola świadkowej jest tak ważna

W wielu przypadkach podczas ślubu i wesela świadkowa w niezauważalny sposób rozwiązuje problemy, z którymi w innym wypadku musiałaby mierzyć się Para Młoda. Ilość nieprzewidzianych drobnych kłopotów do rozwiązania mogłaby zmęczyć i rozproszyć nowożeńców. Dzięki sprawnej pomocy świadkowej oraz świadka Młodzi mogą zająć się celebracją i przeżyć ten ważny dzień tak szczęśliwie jak to tylko możliwe.

Należy pamiętać, że rola świadkowej to znacznie więcej niż prośba o podpisanie dokumentu. Świadkowa wspiera Pannę Młodą od czasu organizacji wesela do ostatniego weselnego gościa. Często od tego wsparcia zależy bardzo wiele. Ciepłe słowo, porada, bycie obok znaczą często więcej niż nam się wydaje. Wyznaczenie kogoś na świadka oznacza zaufanie – warto dać z siebie dużo i naprawdę zaangażować się w ten ważny dzień bliskiej nam osoby.

Panna Młoda nie zawsze oczekuje od Świadkowej angażowania się we wszystkie wspomniane w artykule czynności. Może się także zdarzyć, że będzie miała do swojej świadkowej inną, mniej typową prośbę lub zadanie. Nieco inaczej wygląda wesele organizowane samodzielnie, a inaczej to, w które angażują się profesjonalni wedding planerzy. Udział profesjonalistów odciąża zarówno Parę Młodą jak i świadków. Część obowiązków i zadań świadkowa może dzielić z innymi bliskimi Panny Młodej.

Kluczowe w pomocy i wsparciu jest porozumienie. Niezależnie od tego czy jest się świadkową czy Panną Młodą warto przedstawić swoje oczekiwania. Dzięki temu rola świadkowej będzie łatwiejsza i jeszcze lepiej będzie mogła wspierać Pannę Młodą w dniu jej święta.