Pasek do spodni to jeden z najczęstszych dodatków, który na co dzień wybierają zarówno panowie, jak i panie w ramach uzupełnienia swoich stylizacji. Oczywiście pełni on również funkcje praktyczne. Dlatego może się okazać niezbędny również w sytuacjach, które wymagają od nas założenia garnituru. Niektórzy zastanawiają się: czy pas do garnituru ślubnego to dobry pomysł? Czy oznacza on to samo, co zwykły pasek do spodni? I wreszcie: jaki powinniśmy wybrać?

Pas do garnituru ślubnego – kiedy warto go założyć?

Dodatki do naszych stylizacji mają zazwyczaj subiektywny i opcjonalny charakter. Wybieramy te, które współgrają z naszym gustem. Sytuacja z pasem do garnituru wygląda jednak odrobinę inaczej. Z jednej strony, nie istnieje ani zakaz, ani przymus jego noszenia. Z drugiej jednak, garnitur, a w szczególności garnitur ślubny, to wymagający strój na bardzo ważną okazję. Każdy dodatek musi być dobrze przemyślany.

Pas do garnituru ślubnego może pełnić zarówno funkcję praktyczną, jak i wyłącznie ozdobną. Często dodaje stylizacji charakteru. Dobrze sprawdza się również w sytuacji, kiedy mężczyźnie zależy na tym, aby jego strój był idealnie dopasowany do sylwetki. Co jednak najważniejsze, bardzo często utożsamia się go ze zwykłym paskiem do spodni. To jednak błąd.

Kiedy zaczęliśmy nosić pasy i paski do spodni?

Eleganckie pasy do garnituru ślubnego wywodzą się w dużej mierze z tradycyjnych strojów szlacheckich i ludowych. Poniżej wyjaśniamy, skąd wzięły się zarówno te dodatki, jak i klasyczne paski do spodni.

Pierwsze wzmianki o pasach sięgają starożytnego Egiptu. Około 3000 lat p.n.e. Egipcjanie stosowali paski wykonane z tkaniny lub skóry, które owijali wokół talii. Służyły one do utrzymania odzieży na miejscu. W średniowieczu paski do spodni stały się popularne również w Europie. Były to zwykle szerokie pasy wykonane z materiałów takich jak len, wełna lub skóra, które wiązano wokół talii. Paski te posiadały często ozdobne klamry. Z czasem akcesoria stawały się węższe i bardziej eleganckie, a przyozdabiano je między innymi złotymi nićmi. W dzisiejszych czasach paski do spodni są powszechnie używane zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Pasy ozdobne do garnituru stały się zaś osobną kategorią pośród pozostałych akcesoriów. Oznaczają raczej szerokie materiały, którymi mężczyzna owija się w pasie.

Czy pas smokingowy pasuje do garnituru?

Do jeszcze innej kategorii zaliczamy pasy smokingowe, nazywane czasami hiszpańskimi. Wykonuje się je z jedwabiu i zestawia zazwyczaj ze smokingiem lub frakiem. Czy można jednak zastosować je jako pasy do garnituru ślubnego?

Pas smokingowy to specjalny rodzaj pasa, który tradycyjnie używamy do formalnych strojów wieczorowych. Zwykle jest to pas czarny, wykonany z jedwabiu lub satyny, ozdobiony srebrnymi klamrami lub ozdobami. Garnitur ślubny ma zwykle jednak inny charakter i styl niż smoking. Zazwyczaj jest on nieco mniej formalny. Dlatego pas smokingowy nie jest w tym przypadku typowym wyborem. Zalecamy wówczas dobór innego rodzaju pasa, który dostosujemy do stylu i koloru garnituru. Najlepiej wybrać produkt wykonany z materiału, który komponuje się z innymi elementami stroju, takimi jak kolor butów czy pozostałych akcesoriów.

Zastanów się: czy na uroczystości weselnej zdarzyło ci się kiedyś zobaczyć pana młodego lub jednego z gości, który przyodział pas do garnituru ślubnego? Zapewne nie. Wynika to stąd, że to niezwykle oryginalny i uroczysty element stroju, który w dzisiejszych czasach często traktowany jest jako przeżytek. Sprawdzi się, jeśli wesele ma charakter tematyczny. Możemy także założyć go na przebieraną imprezę lub naprawdę wyjątkową, nietypową i niezwykle formalną okazję, taką jak bankiet. Większość mężczyzn stroni jednak od pasa do garnituru ślubnego i wybiera zwykłe paski do spodni lub szelki.

Pas kontuszowy do garnituru – co to takiego?

Pas kontuszowy to charakterystyczny element tradycyjnego polskiego stroju narodowego. Sam kontusz to zaś rodzaj obszernego płaszcza lub narzutki, znany w Polsce i innych krajach słowiańskich od XV do XVIII wieku.

Szeroki pas, wykonany z bogato zdobionego materiału, owija się wokół talii. Dawniej służył on do utrzymania kontusza na miejscu oraz podkreślenia talii. Pas kontuszowy do garnituru był ważnym elementem stroju, który nie tylko pełnił funkcję praktyczną, ale również miał duże znaczenie symboliczne i reprezentacyjne.

Niektórzy zastanawiają się, czy to dobry wybór na ślub. Cóż, wszystko zależy od charakteru uroczystości. W przypadku tej utrzymanej w tradycyjnym stylu, lepiej postawić na klasyczne dodatki, tak jak wspominaliśmy powyżej. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że wyróżnisz się z tłumu, pas kontuszowy lub pas hiszpański do garnituru z pewnością stanowią dobre rozwiązanie.

Pas ozdobny do garnituru – podsumowanie

Pas do garnituru ślubnego to rozwiązanie, na które w dzisiejszych czasach panowie decydują się wyjątkowo rzadko. Zdecydowanie bezpieczniejszy wybór stanowią tradycyjne paski do spodni i szelki, chociaż pasy smokingowe również znajdują swoich amatorów. Wybierają je osoby, które chcą zaprezentować się wyjątkowo elegancko.