Jedną z ważnych tradycji weselnych jest pierwszy taniec.  Młoda para prezentując swoje umiejętności taneczne zaprasza gości do zabawy na parkiecie. Nie wiecie jaką piosenkę wybrać, a może stresuje Was perspektywa wystąpienia przed najbliższymi? O to co musicie wiedzieć o pierwszym tańcu na weselu.

Pierwszy taniec – wielka improwizacja czy show dla gości?

Przyszli państwo młodzi mają dwojakie podejście do tematu pierwszego tańca na weselu. Jedni już przebierają nogami na samą myśl o tym, że będą mogli zaprezentować swoje umiejętności taneczne i przygotować gościom prawdziwy show. Inni wręcz przeciwnie – zastanawiają się jak przebrnąć przez konieczność zmierzenia się z tradycją tańca na środku sali w otoczeniu rodziny i przyjaciół. Niezależnie od tego, którą opcję reprezentujecie, ważne abyście razem podjęli decyzję o tym, czy pierwszy taniec na waszym weselu jest tylko sceną którą musicie odegrać i szybko o niej zapomnieć, czy macie zamiar zaprezentować bliskim pokaz swoich wyćwiczonych pląsów.

Zatańczcie po swojemu

Pierwsza rzecz, o której należy pamiętać planując weselny taniec młodej pary, to fakt, że jest to wasze wesele i każda decyzja, którą podejmiecie będzie słuszna. Jeśli zarówno panna młoda, jak i pan młody nie czują się urodzonymi tancerzami, a nie chcą rezygnować z tradycji, dobrym pomysłem będzie wybranie prostej piosenki, którą zatańczycie po swojemu.

Nikt przecież nie zmusi Was do tego, abyście prezentowali umiejętności taneczne, skoro wy sami nie macie na to ochoty. Wybierzcie na przykład wolniejszy utwór, w którym bez problemu nadążycie za melodią, a jeśli chcecie dodajcie efekty specjalne, takie jak gra świateł, spadające na was konfetti czy płatki róż. Wspaniała oprawa odwróci nieco uwagę od braku profesjonalizmu tanecznego.

Przygotujcie profesjonalny występ

A może jest dokładnie odwrotnie i wcale nie stresuje was konieczność zademonstrowania tanecznych umiejętności. Wiele par cieszy się na samą myśl o tym, że w dniu swojego wesela będzie mogła zatańczyć na sali pełnej gości. Jeśli szykujecie bliskim niespodziankę w postaci profesjonalnego show, warto pomyśleć o lekcjach tańca. Pod okiem wykwalifikowanego instruktora do perfekcji opanujecie wybrane figury taneczne i dopasujecie muzykę do waszych temperamentów. Z pewnością takie spektakl na parkiecie wywrze niesamowite wrażenie na gościach.

Jeśli poświęcicie dużo czasu i energii na treningi pierwszego tańca, planując doskonały występ nie zapomnijcie o zarejestrowaniu go. Nagranie wideo spektakularnego tańca będzie dla Was doskonałą pamiątką z tego wielkiego dnia.

Jaki utwór wybrać na pierwszy taniec na wesele?

Istnieje tak wiele utworów, do których można zatańczyć, że wybór najważniejszej piosenki na wesele może wydawać się niesłychanie skomplikowany. Zastanówmy się więc, w czym możemy wybierać. Otóż mamy do dyspozycji szereg propozycji muzyki klasycznej, przy której można tańczyć a także miliony polskich i zagranicznych przebojów muzyki rozrywkowej. Nie sposób przedstawić każdej melodii, która mogłaby stać się pierwszym tańcem, dlatego dokonaliśmy subiektywnego przeglądu wybranych utworów wokalnych i instrumentalnych po które chętnie sięgają nowożeńcy.

Muzyka klasyczna

Jeśli zależy Wam, aby przyjęcie weselne było szykowną uroczystością, urządzoną w bardzo dostojnym stylu, a do tego areną waszego pierwszego tańca będzie zabytkowy dworek, warto pomyśleć o tym, aby to właśnie wybitny utwór z repertuaru muzyki klasycznej pojawił się w roli pierwszego tańca na wesele.

Sięgając po klasykę młode pary najczęściej wybierają walc. Popularnymi utworami są walce z „Nocy i dni” oraz z „Trędowatej”. Jednak najbardziej wysublimowany i dostojny będzie któryś z walców wiedeńskich, a w szczególności „Nad pięknym, modrym Dunajem” Johanna Straussa. Z pewnością będziecie musieli nieco potrenować, aby podczas wesele wypaść niczym mieszkańcy Wiednia na balu noworocznym!

Muzyka rozrywkowa – propozycje polskie i zagraniczne

Oprócz muzyki klasycznej możemy zdecydować się także na pierwszy taniec na wesele w postaci kompozycji zaczerpniętej z muzyki rozrywkowej. Jest naprawdę wiele utworów polskich i zagranicznych, które stały się hitami wesel i bez których goście nie wyobrażają sobie dobrej zabawy.

Wśród popularnych piosenek warto wymienić choćby kilka rodzimych utworów i zagranicznych piosenek, zarówno współczesnych jak i złotych przebojów, które świetnie sprawdzą się jako pierwszy weselny taniec. Najczęściej oczywiście wybieramy w tym celu utwory opowiadające o miłości, bo przecież to właśnie Wasze uczucie sprawiło, że stajecie przed ołtarzem.

Oto przykładowa lista polskich utworów wokalnych, po które chętnie sięgają młode pary:

 • Anna Jantar – „Moje jedyne marzenie”
 • Seweryn Krajewski – „Wielka miłość”
 • Paweł Domagała – „Weź nie pytaj”
 • Lady Pank – „Zawsze tam gdzie ty”
 • Dżem – „Do kołyski”
 • Sanah, Kwiat Jabłoni – „Szary świat”
 • Zbigniew Wodecki – „Opowiadaj mi tak”

Natomiast jeśli chodzi o utwory z repertuaru artystów zagranicznych, warto wspomnieć choćby o takich pewniakach, jak:

 • Elton John – “Can You Feel The Love Tonight”
 • Dirty Dancing – “Time of my life”
 • Whitney Houston – “I Will Always Love You”
 • Lady Gaga, Bradley Cooper – „Shallow”
 • Chris Norman – „Stumblin’ in”
 • Ed Sheeran – „Thinking out loud”
 • James Blunt – „You’re Beautiful”
 • Bruno Mars – “Just The Way You Are”

 

To tylko kilka wybranych utworów, które mogą zainspirować Was do wyboru tego jednego, jedynego pierwszego tańca na Wasze wesele. Wybierzcie taki, który opowiada Waszemu gustowi!

Pierwszy taniec na weselu – kilka sprawdzonych tricków

Wiecie już jakie popularne utwory muzyki klasycznej i rozrywkowej można sprawdzają się jako pierwszy taniec na weselu. To, który z nich wybierzecie – instrumentalny, czy taki który posiada słowa w języku polskim, angielskim, a może francuskim zależy wyłącznie od was. Teraz poznajcie kilka sprawdzonych trików, które pomogą Wam zorganizować pierwszy taniec.

Prosta melodia

Zastanawiacie się, jak zatańczyć pierwszy taniec, kiedy na parkiecie nie czujecie się najlepiej? Sprytną metodą będzie wybranie prostej melodii, na przykład takiej z taktem na dwa, która nie wymaga skomplikowanych umiejętności tanecznych. Na szczęście wiele popularnych utworów opiera się na takiej właśnie ścieżce melodycznej i znalezienie odpowiedniej piosenki nie powinno stanowić problemu.

Proste melodię na pierwszy taniec często spotykają się z uznaniem rodziny, a w szczególności osób starszych, które zadowolone z nieskomplikowanych rytmów, będą ochoczo pląsać w kółeczku, otaczającym wirującą na parkiecie młodą parę.

Wygodne buty

Rozważania na temat pierwszego tańca na weselu warto wzbogacić także o bardzo praktyczną wskazówki. Wiecie już, z jakich utworów można wybierać, prawdopodobnie rozważacie pójście na kurs tańca, albo już ćwiczycie taniec samodzielnie w domu. Jednak jest jeszcze jedna porada, którą można skierować do Was, drogie panny młode. Pamiętajcie, że na weselu będziecie miały suknie ślubną (najczęściej długą do ziemi) oraz wysokie buty na obcasie. A taki strój może okazać się wymagający podczas pierwszego tańca.

Aby na parkiecie czuć się komfortowo, można po prostu na pierwszy taniec założyć buty na niższej szpilce. Czy wiecie, że zawodowe tancerki kupują specjalne buty, odpowiednio wyprofilowane i bardzo wygodne, w których bez problemu mogą prezentować umiejętności taneczne? Dlaczego by nie skorzystać ich metody i na własne wesele wybrać wygodne buty do tańca, które zagwarantują wam nie tylko udany pierwszy taniec, ale także sprawią że będziecie swobodnie mogły tańczyć z gośćmi do białego rana.

Jeśli suknia ślubna będzie krępowała ruchy podczas tańca, dlaczego by nie założyć innej kreacji na wasz weselny występ? Jeśli na przykład będziecie tańczyć argentyńskie tango, możesz droga panno młoda założyć krótką czerwoną suknię, którą z pewnością zaskoczysz gości. Po zakończonym występie powrócisz to tradycyjnej długiej, białej kreacji.

Choreografia z ulubionego teledysku

Sprawdzoną sztuczką, z którą można spotkać się na niektórych weselach jest pierwszy taniec, w rzeczywistości odzwierciedlający choreografię zapożyczoną z wybranego teledysku. Wszyscy znamy utwory, które zachwycają nie tylko linią melodyczną, ale i wyjątkowym clipiom. Oczywiście idealne do tego będą piosenki, do których w filmie tańczą pary.

Jeśli jednak planujecie zorganizować gościom prawdziwe widowisko, możecie na przykład poprosić znajomych, albo nawet wynająć profesjonalnych tancerzy, którzy razem z wami zaimprowizują muzyczny show. Młode pary przygotowujące się do wielkiego dnia, często oglądają dostępny w Internecie film z wesela, na którym panna młoda miała złamaną nogę. Ponieważ para nie mogła wspólnie zatańczyć, oczywistym wydawało się, że pierwszego tańca na tej imprezie po prostu nie będzie. Jakież było zdziwienie gości i samej panny młodej, gdy jej wybranek wraz z przyjaciółmi zatańczyli dla niej utwór Justina Biebera zatytułowany „Babe”, perfekcyjnie odzwierciedlając sceny zaczerpnięte z teledysku młodego artysty, który tańcząc zabiega o względy wybranki serca.

Wasza piosenka

Na koniec jeszcze jedna bardzo ważna kwestia. Niby tak oczywista, że nie trzeba jej przypominać, ale jednocześnie bardzo często o niej zapominamy. Pierwszy taniec na weselu to ważny punkt podczas uroczystości, na której ślubujecie sobie miłość i celebrujecie ją wspólnie z rodziną i przyjaciółmi. A czyż nie ma nic piękniejszego niż wybór na pierwszy taniec piosenki, która należy do Was? Być może takiej, przy której się poznaliście, albo takiej, podczas której narzeczony po raz pierwszy odważył się zatańczyć ze swoją przyszłą żoną, nie wiedząc wówczas jak potoczy się ta znajomość.

Każda para ma takie swoje wyjątkowe melodie, które wiele dla niej znaczą. Wy z pewnością także, dlatego ostatnim trikiem, który można podpowiedzieć przy wyborze pierwszego tańca na wesele jest wybór takiego właśnie utworu – bardzo osobistego, po prostu Waszego. Nie martwcie się, że nikt z rodziny nie słyszał o tej piosence, że zespół nie jest zadowolony z perspektywy nauczenia się nowego kawałka. Po prostu wybierzcie Waszą ulubioną muzykę, a wszyscy od razu poczują, że jest to coś szczególnego. I wówczas pierwszy taniec, niezależnie od umiejętności prezentowanych na parkiecie będzie autentyczny i stanie się wielką demonstracją Waszego uczucia w dniu wesela.