Wasz wielki dzień coraz bliżej? Macie już z pewnością zamówioną salę weselną, a goście otrzymali zaproszenia. Pora zastanowić się, jak rozmieścić bliskich przy stołach. To bardzo ważny etap, którego nie warto pomijać – sprawdź, jak opracować najlepszy plan stołów weselnych!

Plan stołów weselnych ważnym etapem przygotowań

Przygotowanie planu stołów weselnych to zadanie, które czeka was na dość zaawansowanym etapie organizacji wesela. Po tym, jak ustaliliście listę gości, wybraliście salę i rozesłaliście zaproszenia, czas skoncentrować się na miejscu przyjęcia. Urządzanie sali najlepiej zacząć od rozplanowania stołów weselnych – to bardzo istotna kwestia, a przy tym nie lada wyzwanie! Radzimy, jak sobie z nim poradzić krok po kroku.

Jaki układ oferuje sala do planu stołów weselnych?

Na początek sprawdźcie, jakie wyposażenie oferuje wynajęta przez was sala. Czy dostępnych będzie kilka długich stołów? Czy może większa liczba małych stolików? Małe stoły sprawiają, że goście zostają zgrupowani w ściśle określonym towarzystwie i mają bezpośredni kontakt tylko z niewielkim gronem. Biesiadując przy jednym, długim stole goście bawią się oczywiście ze swoim najbliższym sąsiedztwem, ale mają więcej weselników w zasięgu wzroku. W związku z tym dobór towarzystwa zasiadającego przy mniejszym stole wymaga nieco więcej namysłu.

Elegancki i gustowny plan stołów weselnych od ArtMA

Jak zrobić plan stołów weselnych?

Najbardziej podstawowe kryteria dobierania sąsiedztwa to pokrewieństwo i wiek. Sporządzenie dobrego planu wymaga jednak nieco bardziej wnikliwego przemyślenia sprawy. Celem rozmieszczana gości jest zapewnienie im miłego samopoczucia i warunków – oraz towarzystwa – do jak najlepszej zabawy. Rozmieszczając gości, weźcie zatem pod uwagę także kwestie wzajemnych sympatii bądź napięć. Do pewnego stopnia trzeba wręcz przewidzieć, czy między poszczególnymi biesiadnikami zaiskrzy – może się zdarzyć, że w swoim pobliżu znajdą się osoby, które wcześniej się nie znały. W takim wypadku lepiej, żeby nie były to skrajnie przeciwstawne charaktery!

Plan stołów weselnych przełożony na rzeczywistość

Jak widzicie, rozplanowanie miejsc dla gości to niełatwa łamigłówka. W końcu jednak z pewnością uda wam się to wszystko pięknie rozrysować. Jak przełożyć ten plan na rzeczywistość? Ten etap jest już banalnie prosty. Adaptacja planu rozmieszczenia gości do sali polega na odpowiednim zastosowaniu dekoracji i praktycznych elementów. Do każdego miejsca powinna być przyporządkowana wizytówka z imieniem i nazwiskiem gościa. Dla ułatwienia stoły dobrze jest ponumerować. Ponadto bardzo dobrym pomysłem jest umieszczenie planu stołów weselnych na dużej planszy przy wejściu na salę. Tablica może być graficzną mapą stołów albo mieć formę planszy z imionami gości wypisanymi pod numerami proponowanych im stolików.

Plan stołów weselnych w układzie graficznym według projektu ArtMA

Jak plan stołów weselnych działa w praktyce?

Skuteczność planu stołów weselnych najłatwiej zobrazować sobie, przechodząc w wyobraźni całą drogę, jaką goście pokonają w dniu wesela. Bliscy przestąpią próg sali i zobaczą tablicę stołów weselnych. Każdy odnajdzie na niej swoje nazwisko przy numerze stołu, który dla niego przeznaczyliście. Uda się w kierunku stołu wyraźnie oznaczonego tym numerem. Przy stole z kolei już bez większego problemu zlokalizuje swoje miejsce dzięki wizytówce. W ten sposób unikniecie chaosu przy poszukiwaniach miejsc – plan stołów weselnych z tablicą to bardzo czytelne rozwiązanie. Goście będą komfortowo poprowadzeni i zaczną imprezę z poczuciem perfekcyjnego zorganizowania. Dlatego warto poświęcić na przygotowanie planu stołów trochę pracy!