Rocznica ślubu to wyjątkowy dzień w życiu małżonków. To idealny moment na to, aby powspominać ślub i wesele, obejrzeć zdjęcia z tego dnia, a także podarować drugiej połówce prezent. Zarówno 1, 10, jak i 50 rocznica ślubu jest tak samo ważna i warto zaplanować ten dzień w wyjątkowy sposób. Wiesz, że każda rocznica ślubu ma swoją nazwę oraz znaczenie? Zobacz, skąd wzięły się nazwy rocznic ślubu i jaki prezent sprawdzi się najlepiej z tej okazji.


Rocznice ślubu nazwy – skąd się wzięły i co mają symbolizować?


Tak jak już wspomnieliśmy we wstępie, każda rocznica ślubu ma swoją nazwę. Mogłoby się wydawać, że świętowanie tego dnia jest bardzo starą tradycją, a nazwy rocznic ślubów były używane już przed kilkoma wiekami. W rzeczywistości sprawa wygląda jednak nieco inaczej. Dopiero w 1922 roku rocznice ślubu otrzymały swoje nazwy, mimo że małżeństwa obchodziły ten dzień już w średniowieczu.

Obecne nazwy rocznic ślubu pochodzą z książki “Etiquette” Emily Post. Pisarka była specjalistką od etykiety towarzyskiej, a we wcześniej wspomnianej książce nadała nazwy ośmiu rocznicom ślubu. Nazwy zostały zaproponowane dla: 1, 5, 10, 15, 20, 25, 50 i 75 rocznicy.

Kolejne nazwy 15 lat później określił Związek Jubilerów Amerykańskich. Szybko zyskały one popularność na całym świecie i używa się ich do dziś. Emily Post pisząc swoją książkę, inspirowała się średniowieczną tradycją, w której to mężczyźni w okrągłe rocznice ślubu wręczali swoim żonom srebrne lub złote wieńce. Zauważyła, że dane rocznice ślubu wiążą się z wręczaniem sobie konkretnych upominków.

Rocznice ślubu – nazwy

 • 1 rocznica ślubu – papierowa
 • 2 rocznica ślubu – bawełniana
 • 3 rocznica ślubu – skórzana
 • 4 rocznica ślubu – kwiatowa lub owocowa
 • 5 rocznica ślubu – drewniana
 • 6 rocznica ślubu – cukrowa
 • 7 rocznica ślubu – wełniana
 • 8 rocznica ślubu – spiżowa, brązowa lub blaszana
 • 9 rocznica ślubu – gliniana lub generalska
 • 10 rocznica ślubu – cynowa lub aluminiowa
 • 11 rocznica ślubu – stalowa
 • 12 rocznica ślubu – płócienna, jedwabna lub lniana
 • 13 rocznica ślubu – koronkowa
 • 14 rocznica ślubu – kości słoniowej
 • 15 rocznica ślubu – kryształowa
 • 20 rocznica ślubu – porcelanowa
 • 25 rocznica ślubu – srebrna
 • 30 rocznica ślubu – perłowa
 • 35 rocznica ślubu – koralowa
 • 40 rocznica ślubu – rubinowa
 • 45 rocznica ślubu – szafirowa
 • 50 rocznica ślubu – złota, tzw. złote gody
 • 55 rocznica ślubu – szmaragdowa lub platynowa
 • 60 rocznica ślubu – diamentowa
 • 65 rocznica ślubu – żelazna
 • 70 rocznica ślubu – kamienna
 • 75 rocznica ślubu – brylantowa

Co symbolizują nazwy rocznic ślubu?


Jak łatwo jest zauważyć, im dłuższy jest staż małżeństwa, tym szlachetniejsza jest nazwa rocznicy ślubu. Specjaliści tłumaczą to tym, że nazwy rocznic ślubu mają obrazować miłość oraz uczucie, które z biegiem lat staje się w relacji małżonków coraz mocniejsze. Z tego względu pierwsza rocznica nazywana jest papierową, ponieważ jest to powszechny materiał, który nie wyróżnia się dużą trwałością.

Z kolei 25, 40 czy też 70 rocznica ślubu jest nazwana mocniejszym surowcem, który trudniej jest poddać obróbce czy też zniszczyć. Ma to symbolizować silną i nierozerwalną więź między mężem a żoną. Oczywiście nie należy brać tego tłumaczenia dosłownie, ponieważ to, jak bardzo kochasz swoją drugą połówkę, nie zależy od tego, jak obecnie nazywa się Wasza rocznica ślubu.

Prezent na 1 rocznicę ślubu

Pierwsza rocznica ślubu to wyjątkowe wydarzenie. W końcu po raz pierwszy będziecie świętować dzień Waszego ślubu, co z pewnością budzi w Was wiele emocji. Nazwa tej rocznicy oznacza, że małżeństwo jest młode, jeszcze się “dociera” i będzie wystawione na wiele prób, które niestety nie zawsze kończą się happy endem. Nie warto się jednak przejmować znaczeniem tej nazwy, ponieważ nim się obejrzycie, możecie zaraz świętować złote gody!

Jeśli chodzi o prezent na pierwszą rocznicę ślubu, to pierwsze co przychodzi nam do głowy to oczywiście tradycyjna, papierowa karta z życzeniami. Nawiązuje do nazwy rocznicy i może być miłym uzupełnieniem większego podarunku. Dobrym pomysłem będzie też własnoręcznie napisany list miłosny. Możesz go wręczyć podczas romantycznej kolacji. Do innych papierowych prezentów można zaliczyć też: bilety do kina lub teatru, bilety lotnicze, voucher na jakąś atrakcję, album ze zdjęciami, książki, gry planszowe.

Prezent na 5 rocznicę ślubu

Piątą rocznicę ślubu nazywa się drewnianą. Jest to materiał o wiele trwalszy niż papier, co mogłoby sugerować, że małżeństwo z takim stażem łączy już silna więź. Nazwę tej rocznicy można też interpretować w taki sposób, że drzewa wytrzymują większe i mniejsze wichury podobnie jak małżeństwo, które po 5 latach mogło już przejść przez bardziej i mniej poważne kłótnie.

Idealny prezent na piątą rocznicę ślubu to np. obraz na drewnie, szkatułka na biżuterię, mebel do wspólnego domu czy ramka ze zdjęciem.

Rocznice ślubu nazwy mają tylko sugerować małżonkom, jaki prezent mogliby sobie podarować. Oczywiście nie musisz się tego trzymać i jeśli prezent na 5 rocznice ślubu nie będzie z drewna, to nic się nie stanie.

Prezent na 10 rocznicę ślubu

Dziesięć lat spędzonych razem to naprawdę sporo. To tez pierwsza okrągła rocznica, która Was czeka. Jej nazwa nawiązuje do cyny lub tez aluminium, czyli mocnego materiału, który ma symbolizować trwałość małżeństwa. Z tej okazji warto wręczyć prezent wykonany właśnie z tego materiału. Może to być np. kawiarka, breloczek, cynowa szkatułka na zdjęcia, spinki do mankietów czy też dzieło sztuki.

Prezent na 15 rocznice ślubu

Prezent na rocznice ślubu, która symbolizuje kryształ, wydaje się dość oczywisty. Może to być zastawa wykonana z kryształu np. kieliszki, misy, karafki itp. Istnieje też wiele figurek i innych elementów dekoracyjnych, które są wykonane z kryształu. W internecie można też znaleźć eleganckie kryształowe statuetki, na których można wygrawerować dowolny napis.

Do innych prezentów z okazji 15 rocznicy ślubu można zaliczyć biżuterię lub perfumy w kryształowym opakowaniu. Jeśli żaden z tych pomysłów nie przypadł Ci do gustu, ale chcesz, choć drobnym elementem nawiązać do nazwy rocznicy to możesz przygotować dowolny prezent i dołączyć do niego drobną rzecz z kryształu.

Prezent na 20 rocznicę ślubu

Dwadzieścia lat razem to z pewnością marzenie nie jednej pary. To już bardzo poważny staż i kolejna okrągła rocznica, którą spędzicie razem. To moment, w którym Wasze kolejne rocznice będą nosić coraz szlachetniejsze nazwy, które mają symbolizować trwałość relacji.

Oczywistym prezentem w tym przypadku wydaje się zastawa z porcelany. Porcelanowe kubki, talerze i filiżanki nawiązują do nazwy dwudziestej rocznicy ślubu, a do tego są praktycznym prezentem, z którego możecie korzystać na co dzień.

Warto dobrze przemyśleć prezent na 20 rocznicę ślubu, ponieważ jest to okrągła rocznica, którą bardzo chętnie świętuje się nie tylko z drugą polówką, ale także z rodziną. Oprócz porcelany w formie zastawy możecie sprawić sobie wspólny prezent w postaci wycieczki za granicę lub wyjazdu do SPA. Wspólny relaks pomoże Wam zapomnieć o codziennych obowiązkach oraz będzie dobrym pretekstem do wspominek.

Prezent na 25 rocznicę ślubu

Dwudziestą piątą rocznicę ślubu zaraz przed pięćdziesiątą uważa się za jedną z najważniejszych. Z tego względu wiele par decyduje się w tym momencie na zorganizowanie przyjęcia dla rodziny i przyjaciół. Może się to odbyć w formie uroczystego obiadu w restauracji lub większej imprezy na sali. Nie rzadko spotyka się imprezy z okazji 25 rocznicy ślubu, które nieco przypominają wesela. To doby moment, aby zaprosić osoby, które brały udział w Waszym weselu 25 lat temu i wspólnie świętować ten wyjątkowy moment.

Srebro jest jednym z popularniejszych metali, który kojarzy się z czymś szlachetnym i kosztownym. Dobrym prezentem z tej okazji będzie srebrna biżuteria. Dla kobiety można wybrać srebrne kolczyki, łańcuszek lub bransoletkę a dla mężczyzny elegancki zegarek na srebrnej bransolecie. Taki prezent powinien ucieszyć drugą polówkę i nawiązuje do tego, jaka jest nazwa rocznicy ślubu.

Prezent na 30 rocznicę ślubu

Perły znane są ze swojej wysokiej ceny oraz tego, że potrzebują naprawdę sporo czasu, aby się uformować na dnie oceanu. Właśnie z tego względu trzydziesta rocznica ślubu nosi taką nazwę. Ma to symbolizować piękno miłości, którą się darzycie i to, że taka miłość musiała kształtować się przez długi czas. Małżeństwo z takim stażem przebyło już w życiu bardzo długą drogę, ma za sobą wiele pięknych chwil i było w stanie przetrwać nawet największy sztorm.

Oczywisty prezent na 30 rocznicę ślubu to perły. Biżuteria z perlami jest ponadczasowa i zawsze wygląda doskonale. Jeśli szukasz prezentu dla żony z okazji kolejnej okrągłej rocznicy to naszyjnik z pereł lub kolczyki z ich dodatkiem będą bardzo dobrym rozwiązaniem. Ciekawym pomysłem na spędzenie tej rocznicy zgodnie z jej nazwą jest pójście do restauracji na kolację w stylu śródziemnomorskim, wspólny rejs promem lub wycieczka do ciepłych krajów.

Prezent na 40 rocznicę ślubu

Czterdziesta rocznica ślubu to coś, czym nie może pochwalić się każdy. Z tego względu warto zadbać o to, aby był to wyjątkowy dzień zarówno pod względem atrakcji, jak i prezentów. Rubin to czerwony kamień, który kojarzy się z miłością oraz namiętnością. Jest on symbolem tego, jak głębokie jest Wasze uczucie. Z tej okazji mężczyzna może wręczyć swojej żonie biżuterię z rubinami np. pierścionek lub naszyjnik. Do tego można dołączyć bukiet róż w intensywnie czerwonym kolorze lub elegancką sukienkę również w odcieniu czerwieni.

Jeśli chodzi o prezent na 40 rocznicę ślubu dla męża, to może to być butelka dobrego, czerwonego wina lub wyjazd do stolicy wina, czyli Kutjeva w Chorwacji. Wspólnie spędzony czas w najlepszych winnicach to dobry pomysł na spędzenie wolnego weekendu. Warto wcześniej zaplanować taką podróż i np. ustalić, że z okazji tej rocznicy Waszym wspólnym prezentem będzie podróż. Wspólna wycieczka to w końcu najlepszy pomysł na prezent na każdą okazję.

Prezent na 45 rocznicę ślubu

Czterdziesta rocznica ślubu nazywana jest rubinową. Czterdziesta piąta z kolei nie pozostaje w tyle, jeśli chodzi o nazwę, ponieważ określ się ją mianem szafirowej. To kolejny bardzo drogi kamień, który jest nie tylko piękny, ale także ma wyjątkowe znaczenie. Szafir jest symbolem wierności, uczciwości i prawdy. Przez wieki ludzie wierzyli, że szafiry przynoszą spokój i mądrość. Chronią użytkownika, a ich ochrona jest uważana za tak silną, że pozostaje nawet po zdjęciu kamienia.

Mówi się również, że szafir jest kamieniem królewskim, ponieważ bardzo często można go zobaczyć w biżuterii królów, królowych i księżnych. Z tej okazji najlepszym prezentem dla kobiety będzie biżuteria z szafirami lub jakaś rzecz właśnie w tym kolorze. Może to być, chociażby flakon perfum w szafirowej barwie. Kluczowy jest w tym wypadku kolor szafiru, czyli głęboki odcień niebieskiego. Szukając prezentu z okazji 45 rocznicy ślubu, może to być Twoim punktem zaczepienia.

Prezent na 50 rocznicę ślubu – złote gody

Pół wieku razem to naprawdę wyjątkowe osiągnięcie. Z pewnością wydaje się Wam, że przeżyliście ze sobą praktycznie wszystko i żaden prezent już Was nie zaskoczy. Być może tak jest, ponieważ przez 50 wspólnych lat z pewnością tych prezentów było setki, jak i nie tysiące. Nie oznacza to jednak, że powinniście z nich rezygnować – wręcz przeciwnie!

Złote gody symbolizują siłę uczucia, które Was łączy, w końcu nie każdy byłby w stanie być z jedną osobą przez ponad połowę swojego życia.

Z tej okazji podobnie jak w przypadku 25 rocznicy możecie zorganizować przyjęcie dla swoich najbliższych. Nie obejdzie się bez tortu, tańców oraz prezentów. Te oczywiście powinny być wykonane ze złota, czyli tradycyjnie może być to biżuteria lub coś w kolorze złota. Jeśli masz zaproszenie na złote gody np. swoich rodziców, to możesz im wręczyć serwis obiadowy, bilety na jakąś atrakcję lub nawet wykupić wycieczkę. To wyjątkowa chwila, której życzymy wszystkim parom.

Pomysły na prezent z okazji rocznicy ślubu

Tak jak już wspomnieliśmy, prezent z okazji rocznicy ślubu nie musi być związany z jej nazwą, jednak warto się nią choć trochę zainspirować. Uniwersalnymi prezentami, które zawsze sprawdzą się z tej okazji, są: wycieczki, biżuteria, kwiaty, kolacje w restauracji, zegarki, perfumy, przyjęcia w gronie bliskich, sprzęty domowego użytku takie jak ekspres do kawy czy zastawa. Dobrym pomysłem są też bilety do kina czy vouchery na atrakcje np. pobyt w SPA.

Rocznice ślubu nazwy oraz ich znaczenie to tylko symbolika. Miło jednak jest świętować to wydarzenie i cieszyć się tą chwilą wspólnie. Zarówno pierwsza, jak i 50 rocznica ślubu jest dla małżeństwa ważnym wydarzeniem, ponieważ przypomina o tym, ile czasu się już razem spędziło. Sentymentalne pary mogą stworzyć z tej okazji rytuał oglądania wspólnych zdjęć oraz tych, które zostały wykonane na ich ślubie i weselu. Każdy pomysł na spędzenie rocznicy ślubu, który odpowiada obu strom, będzie dobry – wszystko bowiem zależy od waszego gustu i preferencji.


Rocznice ślubu – podsumowanie


Skąd wzięły się nazwy rocznic ślubu?

Nazwy rocznic ślubu powstały w 1922 roku i pochodzą z książki “Etiquette” Emily Post. Pisarka była specjalistką od etykiety towarzyskiej i w swojej książce wymyśliła nazwy dla ośmiu rocznic ślubu – 1,5,10,15,20,25,50 i 75. Kto więc wymyślił pozostałe nazwy rocznic ślubu? Nazwy dla pozostałych rocznic ślubu wymyślił Związek Jubilerów Amerykańskich 15 lat później. Zaproponowane nazwy bardzo szybko się przyjęły i są używane do dziś.

Co oznaczają nazwy rocznic ślubu?

Nazwy rocznic ślubu są związane z różnymi materiałami – papierem, drewnem, aluminium, żelazem itd. Nazwy te mają być metaforą dla miłości oraz uczucia, które wraz ze stażem małżeństwa staje się coraz mocniejsze. Im dłużej jest ze sobą mąż i żona, tym bardziej szlachetna jest nazwa ich rocznicy ślubu. Z tego względu pierwsza rocznica ślubu nazywana jest papierową, jest to materiał, który nie wyróżnia się dużą trwałością. Z kolei na 50 rocznice ślubu mówi się złota – ma to odzwierciedlać trwałość oraz wyjątkowość małżeństwa.

Jaki prezent na rocznicę ślubu?

Wybierając prezent na rocznicę ślubu, można kierować się jej nazwą np. na papierową rocznicę, można kupić bilety do kina, a na srebrną biżuterię lub zegarek. Jeśli jednak nie masz dobrego pomysłu na prezent z tej okazji, to zawsze sprawdzi się: biżuteria, wspólny wyjazd, kolacja w restauracji, wypad do teatru, kwiaty, perfumy, kwiaty, impreza w gronie najbliższych.