Chociaż spinki do mankietów mają długą historię, męska biżuteria na wiele lat zniknęła z większości salonów mody i wystaw jubilerskich. Gdy zaczęła stopniowo powracać do łask, wielu panów nie było do niej przekonanych. Z niechęcią traktowali szczególnie spinki do garnituru ślubnego, bojąc się, że nie wpiszą się one w powagę wybranej na ten dzień stylizacji. Zbyt często zapominamy jednak, że spinki były niegdyś oznaką bogactwa, uwielbianą przez królewskie dwory. Co zrobić, aby odpowiednio dopasować je do stroju? Sprawdźmy!

Spinki do garnituru – elegancki dodatek czy zbędny gadżet?

Wielu panów nie przywykło do noszenia biżuterii. Dlatego mogą oni zastanawiać się, czy spinki do garnituru ślubnego to dobry pomysł. Z jednej strony wydają się eleganckie, jednak według niektórych zupełnie nie pasują do ceremonii, jaką jest ślub. Jak jest naprawdę?

Historia męskiej biżuterii

Pierwsze spinki na ślub pojawiły się już w XVII wieku we Francji. Były one wówczas popularnym dodatkiem do eleganckich strojów męskich. Ich ręczną produkcją zajmowali się kowale i złotnicy. W XIX wieku spinki do mankietów stały się popularne również w Wielkiej Brytanii, gdzie były noszone przez arystokrację. Ze względu na rozwinięty import, wykonywano je z kości słoniowej. Dbano także o niepowtarzalne ornamenty i zdobienia. W latach 60. XX wieku spinki do mankietów stały się modne w Stanach Zjednoczonych. Tam okazały się jednak symbolem celebrytów. Po dłuższej nieobecności, dzisiaj wracają do obiegu. Są dostępne w wielu różnych kształtach, a produkuje się je zarówno z drogocennych kruszców, jak i z metalu czy plastiku.

Elegancja czy kicz?

Spinki do mankietów garnituru stanowią jedynie mały dodatek, który może wydawać się zbędnym gadżetem. Jednak odpowiednio dobrana, wykonana ze szlachetnych materiałów biżuteria, może dodać elegancji twojej stylizacji.

To, czy spinki do garnituru ślubnego będą dobrym wyborem, zależy przede wszystkim od ich kształtu. Część z nich to proste symbole, takie jak koła i kwadraty w różnych odcieniach złota i srebra. Spinki do mankietów garnituru występują jednak także w formie instrumentów muzycznych czy serduszek. Z nimi powinieneś uważać.

Mimo wszystko, spinki do garnituru ślubnego stają się coraz bardziej popularne. Po pierwsze, wybór odpowiednich spinek do mankietów może wyróżnić stylizację na tle innych. Jest to szczególnie ważne w przypadku wydarzeń takich jak wesela, podczas których chcemy czuć się wyjątkowo. Po drugie, spinki do mankietów są stosunkowo niedrogim dodatkiem, który może dodać klasy i elegancji nawet do najprostszego garnituru. Dlatego są one atrakcyjną opcją dla osób, które nie dysponują dużym budżetem, jednak chcą wyglądać szykownie.

Jakie spinki do mankietów na ślub?

Zastanawiasz się, jakie spinki do mankietów na ślub wybrać? Zależy to przede wszystkim od twoich indywidualnych preferencji i charakteru wydarzenia. Czy to formalne wesele, czy może wydarzenie plenerowe? Czynniki, które powinieneś wziąć pod uwagę, wybierając spinki do garnituru ślubnego, to:

  • twój własny gust i styl,
  • fason garnituru,
  • charakter wydarzenia,
  • kolor marynarki i koszuli,
  • pozostałe dodatki (spinki powinny być z nimi spójne).

W przypadku większości wesel najlepiej sprawdzą się uniwersalne, eleganckie spinki do koszuli na ślub. To bezpieczna opcja zwłaszcza dla mężczyzn, którzy nieszczególnie znają się na modzie. Klasyka ogranicza bowiem ryzyko modowej wpadki. Co więcej, uniwersalne spinki do mankietów można wykorzystać podczas wielu okazji.

Jak dobrać spinki do garnituru?

Powyższe wskazówki to jednak nie wszystko. Czas przyjrzeć się ofercie poszczególnych sklepów z modą i biżuterią męską. Kiedy rozpoczniesz poszukiwania spinek do garnituru ślubnego, szybko zauważysz, że ich ceny są bardzo zróżnicowane. Przyczyna tkwi przede wszystkim w jakości wykonania. Jeśli do produkcji biżuterii użyto metali szlachetnych, koszt spinek na ślub z pewnością będzie wyższy, niż w przypadku tworzyw sztucznych.

Wiele zależy także od marki. Poniżej prezentujemy kilku producentów spinek do garnituru ślubnego, którzy zagwarantują ci wysoką jakość produktu. Upewnij się jednak, że twój budżet na dodatki do stylizacji jest dość spory, jeśli chcesz skorzystać z ich oferty.

  • Montblanc oferuje eleganckie i luksusowe spinki, wykonane z najwyższej jakości materiałów, takich jak złoto, platyna czy diamenty.
  • Tateossian oferuje nie tylko klasyczne modele, ale również oryginalne spinki do mankietów na ślub wykonane z nietypowych materiałów, takich jak drewno czy kamienie.
  • Hugo Boss to producent, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Oferuje szeroki wybór spinek do mankietów w różnych kształtach i kolorach. Niestety, ich cena pozostaje wysoka.
  • Paul Smith to marka znana z oryginalnych wzorów i kolorów, które często pojawiają się na ich produktach, w tym również na spinkach do mankietów.
  • Charles Tyrwhitt oferuje przede wszystkim klasyczne modele spinek do mankietów, wykonane z materiałów takich jak srebro, złoto czy stal nierdzewna. Spośród wszystkich wymienionych producentów, Tyrwhitt proponuje klientom najbardziej przystępne ceny.

Warto zajrzeć również do polskich salonów jubilerskich, takich jak W.Kruk i Apart.

Spinki do koszuli na ślub – kiedy będą dobrym pomysłem?

Spinki do garnituru ślubnego sprawdzą się na niemal każdym weselu. Jeśli wydarzenie przyjmuje styl formalny, postaw na elegancką biżuterię. Na imprezie plenerowej sprawdzą się natomiast spinki w oryginalnych kształtach, związanych chociażby z twoimi zainteresowaniami.