Zanim dojdzie do dnia ślubu i powiecie sobie sakramentalne “TAK” przy ołtarzu, musicie dotrzymać wielu formalności i dobrze się do tego przygotować. Organizacja ślubu nie obejmuje bowiem tylko przygotowań związanych z terminami, budżetem czy dekoracjami. Narzeczeni, którzy chcą wziąć ślub kościelny, muszą zadbać też o przygotowanie się do tego dnia pod względem duchowym. Jedną z rzeczy, którą trzeba koniecznie załatwić przed ślubem kościelnym, jest spowiedź przedślubna. Zobacz, co warto wiedzieć o spowiedzi przedślubnej i jak się do niej odpowiednio przygotować.


Jakie grzechy mówić na spowiedzi przedślubnej?


Dla wielu osób mówienie o swoich grzechach jest trudne. Bardzo często bowiem wstydzimy się przyznawać do błędów oraz nie lubimy przypominać sobie o złych rzeczach, które zrobiliśmy. Nie ma co ukrywać, że spowiedź przed księdzem to intymne wydarzenie, ponieważ podczas niej musimy głośno powiedzieć o popełnionych błędach. Nie warto się jednak niepotrzebnie stresować. Pamiętaj, że nie jesteś pierwszą ani ostatnią osobą, która spowiada się przed danym księdzem. Wielu z nich jest naprawdę wyrozumiałych i z pewnością nikt nie skarci się w konfesjonale za Twoje grzechy – szczególnie jeśli są one niewielkie.

Jedną z istotnych kwestii, którą należy poruszyć podczas spowiedzi przedślubnej, jest wspólne mieszkanie z drugą połówką oraz współżycie przedmałżeńskie.

Według kościoła dalej są to grzechy ciężkie, z których powinni wyspowiadać się młodzi. W dzisiejszych czasach jednak wielu księży “przymyka oko” na taki grzech i nie prawi z tego względu kazania. Nie musisz się obawiać, że przez wspólne mieszkanie i współżycie będzie trzeba przejść ciężką pokutę. Na spowiedzi przedślubnej oprócz spraw związanych ze wspólnym mieszkaniem, współżyciem i zachowaniem wobec drugiej połówki warto też powiedzieć o zachowaniu wobec rodziny i znajomych. Taka rozmowa z księdzem to dobry moment na to, aby przypomnieć sobie o swoich starszych grzechach i omówić też sprawy niezwiązane z ukochaną osobą.

Rachunek sumienia przed ślubem

Warunkiem dobrej spowiedzi jest: rachunek sumienia, żal za grzechy, postanowienie poprawy, szczera spowiedź oraz zadośćuczynienie Bogu i bliźnim. Warto nieco dłużej skupić się właśnie na rachunku sumienia, ponieważ dzięki niemu będziesz wiedzieć, jakie grzechy wymienić podczas spowiedzi przedślubnej. Podczas rachunku sumienia zastanów się nad Waszym wspólnym życiem, ale także nad innymi codziennymi kwestiami. Jeśli masz problem z przypomnieniem sobie swoich grzechów, to możesz odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Czy minione spowiedzi były szczere i dobre? Czy nie zataiłem wówczas żadnego grzechu?
  • Czy żałuję swoich grzechów i chce poprawić swoje dotychczasowe zachowanie?

  • Jakie grzechy popełniłem do tej pory i kiedy miały one miejsce?

  • Czy jestem uczciwa/uczciwy wobec swojej drugiej połówki?

  • Czy pomagałam/pomagałem jej/jemu w zachowaniu czystości przedślubnej?

  • Czy staraliśmy się poznać chrześcijańską naukę o etyce małżeńskiej?

  • Czy staramy się przygotować do chrześcijańskiego małżeństwa przez odpowiednią lekturę, uczęszczanie na kurs przedmałżeński i nauki dla narzeczonych?

  • Czy przygotowania do małżeństwa nie sprowadzamy tylko do samych spraw materialnych, pomijając najważniejsze: przygotowanie duchowe?

  • Czy modlitwy albo uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. nie traktowaliśmy jako uciążliwego obowiązku?

Przed zadaniem sobie tych pytań i odpowiedzeniem na nie możesz odmówić modlitwę, która ma pomóc w wykonaniu rachunku sumienia:

„Przyjdź Duchu Święty, Duchu światła i prawdy, który przenikasz tajemnice serca ludzkiego, przed którym nie ma nic ukrytego, przyjdź i oświeć mój rozum, abym przypomniał sobie grzechu i poznał ich złość. Przyjdź i skrusz moje serce, abym za te grzechy szczerze żałował, a wolę umocnił do powzięcia skutecznego postanowienia poprawy. Najświętsza Panno, Ucieczko grzeszników, święty Aniele Stróżu i wszyscy moi święci Patronowie, wyproście mi łaski potrzebne do poznania, czym obraziłem Najświętszego Boga i najlepszego mego Ojca.”

Spowiedź przedślubna – kiedy i ile razy pójść?

Do spowiedzi przedślubnej należy przystąpić dwukrotnie. Najczęściej pierwsza spowiedź odbywa się po wygłoszeniu zapowiedzi przedślubnych, a druga tuż przed ślubem (np. dzień przed) po to, aby podczas ceremonii być “w stanie łaski uświęcającej”. Szczegółów dowiesz się podczas spisywania protokołu przedślubnego, ksiądz przygotuje dla Was specjalne kartki i wyjaśni wszelkie wątpliwości. Należy też pamiętać o tym, że spowiedź przedślubna jest obowiązkowa dla par, które chcą wziąć ślub kościelny.


Formuła spowiedzi przedślubnej


Formuła spowiedzi przedślubnej nie różni się znacząco od zwyczajnej spowiedzi. Jedyną różnicą jest to, że tuż przed spowiedzią należy poinformować księdza o tym, że jest to spowiedź przedślubna. Spowiedź przedślubna przebiega w następujący sposób:

Uklęknij i pozdrów księdza słowami: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”

Następnie przeżegnaj się: „W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.”

Ksiądz uczyni nad tobą znak krzyża, mówiąc: „Bóg niech będzie w twoim sercu, abyś skruszony w duchu wyznał swoje grzechy.”

Odpowiedz: „Amen”

Przedstaw się: „Jestem kawalerem/panną, ostatni raz spowiadałem się…, rozgrzeszenie otrzymałem/nie otrzymałem, pokutę odprawiłem/nie odprawiłem.”

W tym momencie należy powiadomić księdza, że jest to spowiedź przedślubna, ponieważ spowiednik musi (jeśli jest to wymagane w parafii, w której odbędzie się ślub) podpisać odpowiednie zaświadczenie. 

Zacznij od słów: „Na ostatniej spowiedzi zapomniałem wyznać, że… (jeśli zapomniałeś o wyznaniu ciężkiego grzechu) lub: “Od ostatniej spowiedzi obraziłem Pana Boga następującymi grzechami (wymieniasz grzechy).”

Wyznanie grzechów zakończ słowami: „Więcej grzechów nie pamiętam, serdecznie za wszystkie żałuję i obiecuję poprawę. Proszę Boga o przebaczenie, a Ciebie, ojcze, o naukę i zbawienną pokutę.”

Ksiądz może powiedzieć: „Bóg, Ojciec miłosierdzia, który pojednał świat ze Sobą przez śmierć i zmartwychwstanie Swojego Syna i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju przez posługę Kościoła. Ja odpuszczam Tobie grzechy w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.”

Odpowiedz: „Amen.”

Następnie ksiądz może dodać: „Wysławiajmy Pana, bo jest dobry.”

Odpowiedz: „Bo Jego miłosierdzie trwa na wieki.”

Ksiądz odpowiada: „Idź w pokoju.”

O co pyta ksiądz podczas spowiedzi przedślubnej?

Podczas spowiedzi przedślubnej ksiądz może zadać Ci szczegółowe pytania, jeśli według niego pewne kwestie zostały niewystarczająco doprecyzowane. Co to oznacza? Jeśli nie poruszono kwestii wspólnego mieszkania oraz współżycia, to ksiądz może o to zapytać. Dlatego najlepszym pomysłem będzie samodzielne przyznanie się wcześniej do obu tych grzechów, ponieważ nie powinno się ich zatajać. Jeśli ksiądz zada Ci intymne pytania, to nie denerwuj się i staraj się odpowiedzieć ze spokojem.

Jeśli z pewnych przyczyn nie chcesz spowiadać się w swojej parafii, to nie musisz tego robić, wystarczy, że pójdziesz do innego kościoła. Spowiedź przedślubna nie jest niczym strasznym i warto pamiętać o tym, że większość księży jest pozytywnie nastawiona do narzeczonych i nie karci ich za grzechy, a jedynie stara się wyjaśnić znaczenie pewnych rzeczy i zachowań. Wystarczy, że poświęcisz chwilę na przygotowanie się do spowiedzi, a wszystko powinno pójść bez większych problemów.


Spowiedź przedślubna – podsumowanie


Jakie grzechy mówić na spowiedzi przedślubnej?

Podczas spowiedzi przedślubnej należy poruszyć kwestię wspólnego mieszkania oraz współżycia. Według kościoła jest to grzech ciężki i nie powinno się go zatajać. Oprócz tego możesz też powiedzieć o swoim zachowaniu wobec drugiej połówki, rodziny i znajomych. Spowiedź przedślubna nie różni się zbyt wiele od normalnej spowiedzi, dlatego możesz wyznać wszystkie grzechy – nie tylko te wiązane z drugą połówką.

Ile razy iść do spowiedzi przedślubnej?

Do spowiedzi przedślubnej należy przystąpić dwa razy. Pierwszy raz powinna mieć ona miejsce po wygłoszeniu zapowiedzi przedślubnych. Do drugiej spowiedzi najlepiej jest pójść na chwilę przed ceremonią ślubną np. dzień przed. Dzięki temu podczas ślubu będziesz “w stanie łaski uświęcającej”. Pójście do spowiedzi przedślubnej jest obowiązkowe, jeśli chcesz wziąć ślub kościelny.

Jakie pytania może zadać ksiądz podczas spowiedzi?

Podczas spowiedzi przedślubnej ksiądz może zadać Ci pytania, które mają na celu doprecyzowanie niektórych kwestii. Jeśli nie wspomnisz o mieszkaniu i współżyciu przedślubnym, to ksiądz może Cię o to zapytać. Warto więc być przygotowanym na bardziej intymne pytania i odpowiadać na nie zgodnie z prawdą. Spowiedź przedślubna nie jest czymś, czego należy się obawiać. Jeśli odpowiednio się do niej przygotujesz, czyli m.in. zrobisz rachunek sumienia, to wszystko pójdzie sprawnie i bez problemu.