Las Vegas to nie tylko miejsce kumulujące w sobie różnorodne rozrywki, ale także zapewniające szybkie śluby. W naszym społeczeństwie rzadko zdarzają się pary, które zdecydowały się na taki krok. Na spopularyzowanie takiej możliwości z pewnością wpływ mieli główni bohaterowie serialu “Przyjaciele”, Ross i Rachel zdecydowali się właśnie na takie zaślubiny. Jednak czy ślub jak z filmu to dobre rozwiązanie? Czy będzie on honorowany w Polsce? Przedstawiamy, jakie formalności musi załatwić Para Młoda, która chce w ten sposób rozpocząć wspólną drogę. 

Jak wziąć ślub w Las Vegas?

Dla niektórych ślub w Las Vegas to czysta abstrakcja, dla innych to szczyt szaleństwa, a nawet braku szacunku dla najbliższych osób. W rzeczywistości tylko dwójka zakochanych osób ma prawo do decydowania o tym w jaki sposób chcą sformalizować swój związek. Ślub w Las Vegas jest szczególnie popularny w Stanach Zjednoczonych, choć bardzo chętnie z tej możliwości korzystają także obcokrajowcy. Zdecydowali się na niego m.in. Angelina Jolie, Britney Spears, Elvis Presley, a także Frank Sinatra. Zdecydowały się na to również polskie gwiazdy: Natalia Siwiec, Kasia Nosowska, Michał Wiśniewski z trzecią żoną Anią Świątczak. Decydują się na niego najczęściej osoby, które nie chcą urządzać hucznej imprezy ze sobą w roli głównej. Ślub w Las Vegas także pozwala dokonać tego bez zbędnej zwłoki, całość można załatwić w ciągu jednego dnia. Taka uroczystość zapadnie w pamięci już na całe życie, z pewnością nie jest powodem do wstydu. 

Dopełnienie formalności związanych ze ślubem w Las Vegas

Najwięcej obaw pojawiających się w tym temacie, związanych jest z koniecznością dopełnienia formalności. Polacy nauczeni tego jak przebiega ten schemat w kraju, podchodzą do tego niechętnie. To wszystko nie posiada jednak swojego odzwierciedlenia w Las Vegas. Tam wszystko jest o wiele prostsze i szybsze. Osoby zdecydowane na ślub w Las Vegas zobligowane są do uzyskania specjalnej licencji na ślub. Jest ona konieczna, bez tego nikt nie przystąpi do dalszych formalności. Po ten dokument należy zwrócić się do Clark County Marriage Bureau, znajdującego się pod adresem 201 E Clark Avenue, Las Vegas. Tamtejsze biuro bez wątpienia sprzyja podejmowaniu spontanicznych decyzji, ponieważ czynne jest każdego dnia, także w niedziele i święta. Nie trzeba się wcześniej umawiać, a samo biuro pracuje od 8 rano aż do północy. Istnieje możliwość aplikowania za pomocą systemu online, co przyspiesza procedurę i nie trzeba czekać w kolejkach. W przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia, muszą dysponować zgodą rodziców na zawarcie związku małżeńskiego. Powinny także posiadać ze sobą akt urodzenia. Dla Amerykanów jest to wszystko bardzo proste i można to już odczuć w momencie dopełniania formalności. 

Zdecyduj się na ślub w Las Vegas będąc już na miejscu

Podczas aplikowania weryfikowany jest ewentualny stopień pokrewieństwa, ponieważ prawo wyklucza możliwość sformalizowania związku przez osoby spokrewnione. Osoby po rozwodzie muszą przedstawić datę rozwodu. Z kolei wdowcy muszą wskazać datę śmierci współmałżonka. Nie są wymagane dodatkowe dokumenty, zarówno w przypadku rozwodu jak i śmierci, co nierzadko budzi w nas spore zdziwienie przy zestawieniu doświadczeń z polskich urzędów.. Po wypełnieniu aplikacji, należy skierować się do okienka. Urzędnik zweryfikuje poprawność przedstawionych danych, w odniesieniu do dysponowanego dokumentu tożsamości (dowód osobisty, paszport). Jak widać osoby pełnoletnie, które nie są obywatelami Stanów Zjednoczonych, nie potrzebują wielu dokumentów, aby móc wziąć ślub w Las Vegas. Może właśnie w tym wszystkim tkwi magia. Wystarczy spontaniczna decyzja, która nie jest okupiona wieloma nerwami, długimi przygotowaniami i ogromnymi wydatkami, aby w pełni sformalizować swój związek. W tym miejscu należy także obalić mit, który wskazuje, że małżeństwa zawierane w Las Vegas nie są trwałe. Wiele par, także polskich trwa w szczęśliwych związkach małżeńskich zawartych w mieście rozrywki. Jest to rozwiązanie, które pozwala przeżyć ten dzień na własnych warunkach, bez konieczności uszczęśliwiania wszystkich wymagających gości. 

Jak wygląda ceremonia ślubu w Las Vegas?

Jeżeli nie wystąpiły żadne przeszkody prawne, para uzyskuje licencję na ślub. Jest ona ważna przez 12 miesięcy i tylko w stanie Neveda. W dominującej ilości przypadków, zakochani decydują się na organizację ślubu jeszcze tego samego dnia. Śluby udzielane są w kapliczkach lub w Urzędzie Stanu Cywilnego. Ogólny przebieg i wygląd ceremonii uzależnione są od wielkości dysponowanego budżetu. W Las Vegas znajdują się liczne wypożyczalnie sukien ślubnych i garniturów, co pozwala na znaczące zminimalizowanie potencjalnych kosztów. Przebieg ceremonii jest bardzo zbliżony do tego odbywającego się w Polsce. 

Ślub w Las Vegas może obfitować w bardzo wiele atrakcji, które nie są spotykane w Polsce. Za dodatkową opłatą można wynająć osobę wyglądającą prawie jak Elvis Presley. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić ją z niebanalnym motywem przewodnim, np. w stylu hawajskim, baśniowym. Także fani “Gwiezdnych Wojen” mogą czerpać z niego bezpośrednią inspirację, w Las Vegas nie będzie to budziło jakiegokolwiek sprzeciwu czy kontrowersji. Praktykowane są także śluby odbywające się na łonie natury. Marzysz o ślubie w Wielkim Kanonie czy w parku stanowym Valley of Fire? Żaden problem, wszystko można załatwić. 

Las Vegas stwarza także możliwość wzięcia ślubu “dla zabawy”. W takich przypadkach nie jest konieczne przedstawienia jakichkolwiek dokumentów i nie trzeba ubiegać się o uzyskanie licencji na ślub.

Ślub w Las Vegas w jeden dzień

Śluby w Las Vegas cieszą się ogromną popularnością ze względu na ograniczoną ilość formalności, dlatego z powodzeniem można go załatwić i uzyskać w ciągu jednego dnia. Przy odrobinie szczęścia i braku obłożenia w kapliczkach jest to w pełni możliwe. Najwięcej chętnych jest w lutym, miesiącu zakochanych, dlatego wówczas może się to nieznacznie wydłużyć. Z pewnością ilość procedur jest o wiele mniejsza niż w Polsce. 

Ślub w Las Vegas – ile kosztuje?

Koszty związane z wzięciem ślubu w Las Vegas uzależnione są od wybranej przez Parę Młodą opcji. Czym bardziej wystawna i szalona uroczystość, tym jest ona większym wydatkiem. Na pierwsze opłaty należy nastawić się już w momencie zdobywania licencji na ślub. 

Przykładowe opłaty związane z wzięciem ślubu w Las Vegas kształtują się następująco:

  • licencja na ślub – 77$, 
  • ślub w kapliczce – ok. 100$ (najtańsza opcja, w cenę wliczona jest także muzyka i 5 zdjęć na płycie CD)
  • droższy pakiet ślubu – od 200 do 500$ (w cenie wliczona jest usługa wedding plannera, dostępność przebieralni dla panny młodej, skromny poczęstunek i toast, film i 35 zdjęć z uroczystości)
  • napiwek przeznaczony dla urzędnika – najlepiej ok. 50$, 
  • szybki ślub w stylu “drive thru” – 35$, 
  • odpis aktu małżeństwa – 15$. 

Osoby, które chcą wziąć ślub w Las Vegas muszą pamiętać o obowiązku posiadania co najmniej jednego świadka. Bez obaw, nie trzeba sponsorować wyjazdu dla jeszcze jednej osoby, jeżeli nie para młoda nie ma na to ochoty. Wielu organizatorów ślubu oferują także obecność świadka, jeżeli nowożeńcy będą chcieli skorzystać z ich usług. 

W przypadku ślubów w Las Vegas można rzec, że “sky is the limit”. Uroczystość może odbyć się po kosztach, bowiem tańsza opcja kosztuje raptem 35$. Jednak decydując się na większy rozmach może on kosztować nawet kilka tysięcy. Powyższe kwoty są odnoszą się do najniższych standardów, które z powodzeniem można wzbogacać i rozwijać. Stany są świetnym miejscem, aby spełnić swoje najbardziej nietypowe fantazje związane z tym dniem. Tam nikt nie będzie ich kwestionował, czy mówił, że nie wypada. Bardzo ciężko będzie z pewnością wywołać u nich zdziwienie nietypowymi atrakcjami czy ozdobami. 

Śluby drive-thru

W Europie nie ma możliwości wzięcia ślubu w stylu drive-thru. Jest to jedna z najszybszych i nietypowych opcji, o których istnieniu większa część społeczeństwa nawet niw wie. Para przyjeżdża we wskazane miejsce samochodem. Nawet nie musi z niego wysiadać, nikt tego od nich nie oczekuje. Przysięgę można złożyć przez otwarte okno, tak jak przebiega złożenie zamówienia w popularnych restauracjach szybkiej obsługi. Po całej ceremonii, para otrzymuje certyfikat, który oficjalnie potwierdza fakt zawarcia małżeństwa. Te rozwiązanie jest również o wiele tańsze od ślubu w kapliczce. Bezdyskusyjnie, pozostanie on jedną z najbardziej szalonych rzeczy w życiu. 

Czy ślub w Las Vegas jest honorowany w Polsce?

Młoda Para nierzadko zastanawia się, czy ślub wzięty w Las Vegas jest również ważny w Polsce. Otóż można go w pełni zalegalizować przy spełnieniu warunków wynikających z ustawy. Art. 104 1. w Ustawie z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego, wskazuje, że zagraniczny dokument stanu cywilnego, który stanowi dowód zdarzenia i umożliwiający jego rejestrację, może być dostarczony do rejestru stanu cywilnego poprzez transkrypcję. Transkrypcji należy dokonać na dokumencie, który w państwie wystawienia jest traktowany jako dokument stanu cywilnego i posiada moc dokumentu urzędowego. Musi być on wystawiony przez właściwy organ, a także żadnych wątpliwości nie może budzić jego autentyczność. 

Zatem, jeżeli Para Młoda chce, aby związek małżeński, który zawarła w Las Vegas był również ważny w Polsce, to po powrocie do kraju powinna złożyć wniosek o transkrypcję aktu ślubu z Nevady w Urzędzie Stanu Cywilnego, który jest właściwy do miejsca zamieszkania. Kopię aktu ślubu można zamówić już w dniu ślub lub za pomocą formularza online. Czas oczekiwania zazwyczaj mieści się w czterech tygodniach, a koszt wystawienia kopii aktu ślubu wynosi 15$. Do dopełnienia wszelkich formalności konieczne jest jego przetłumaczenie na język polski. Może tego dokonać tłumacz przysięgły lub polski konsul. 

Ostatecznie, do USC należy udać się z zagranicznym aktem ślubu, jego przetłumaczoną wersją, wnioskiem o transkrypcję, a także dowodem osobistym. Ponadto należy również uiścić stosowną opłatę. Formalności w Polsce nie są bardzo skomplikowane, choć nadal należy ich więcej dokonać niż przy załatwianiu formalności koniecznych do wzięcia ślubu w Las Vegas.