Wasz uroczysty dzień zbliża się wielkimi krokami, a pozostało jeszcze tyle do przygotowania! O czym należy pamiętać? Cóż, jednym z najważniejszych elementów, na którym skupią się goście – kiedy już zachwycą się suknią panny młodej – będzie tort weselny. Jak więc nadać mu wyjątkowego charakteru i zachwycić wszystkich zgromadzonych jego wyglądem i smakiem? Dzisiaj podzielimy się z wami kilkoma wskazówkami dotyczącymi dekoracji tortu weselnego, które warto wziąć pod uwagę.

Tort weselny – co symbolizuje?

Od wielu lat tort weselny symbolizuje jedność i miłość młodej pary. Jednak to nie wszystko. Oznacza on również szczęście i dostatek. To dlatego organizatorom przyjęcia zależy na tym, by ciasto przyciągało wzrok dekoracjami i smakowało wybornie. Para młoda pragnie, aby wszystko się udało!

Tort weselny to słodka uczta, która ma na celu przynieść uczestnikom zabawy radość. Co więcej, stanowi on element długiej tradycji weselnej, która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Kto nie chciałby uwiecznić momentu dzielenia ciasta na kawałki na nagraniu i fotografiach?

No właśnie – krojenie ciasta, to dopiero wyzwanie! Zapewne pamiętasz, że wjazd tortu weselnego na salę stanowi punkt kulminacyjny każdego przyjęcia. Może on składać się z dwóch, trzech, a nawet większej liczby pięter, a państwo młodzi często decydują się kroić go wspólnie. Dlatego stanowi on symbol kolejnego rozdziału w ich życiu i “nowego początku”. Jeśli ta czynność pójdzie im gładko, wówczas uda się już wszystko, nie sądzicie?

Dekoracje tortu weselnego – jak je wybrać?

Tak jak wspomnieliśmy, uroczyste ciasto może osiągać naprawdę pokaźne rozmiary. Dlatego dobór dekoracji tortu weselnego to nie lada wyzwanie. Całość musi być spójna i wpisywać się w charakter przyjęcia. Co należy zatem wziąć pod uwagę?

 • Styl i tematykę wesela.

Podczas doboru dekoracji tortu weselnego warto wziąć pod uwagę styl i tematykę całej ceremonii. Jeśli planujesz romantyczną uroczystość w ogrodzie, możesz zdecydować się na delikatne kwiatowe motywy lub naturalne elementy. Natomiast jeśli preferujesz elegancję i klasyczny wygląd, stawiaj na proste, ale finezyjne dekoracje. Coraz większą popularność zdobywają także torty weselne przyozdobione w zgodzie z zainteresowaniami młodej pary. Częstym motywem są chociażby serie filmowe.

 • Kolorystykę.

Wybór odpowiednich barw stojaka na tort weselny oraz samego ciasta jest naprawdę kluczowy. Możesz zdecydować się na dopasowanie tortu do kolorów motywu weselnego, kwiatów lub dekoracji rozwieszonych na sali. Bezpieczny wybór stanowią klasyczne kolory, takie jak biel i pastelowe odcienie. Jeśli jednak charakter przyjęcia na to pozwala, możecie zaszaleć z estetyką.

 • Możliwość personalizacji.

Do tortu weselnego dodaj elementy, które odzwierciedlają waszą relację i indywidualność. Może to być monogram stworzony z waszych imion, napisy, symbole lub znaki charakterystyczne dla was jako pary. Personalizacja tortu sprawi, że będzie on jeszcze bardziej wyjątkowy i unikalny.

 • Tekstura i wzory.

Wzory i tekstura tortu weselnego mogą wnieść do niego dużo uroku. Możecie zdecydować się na gładką, elegancką powierzchnię lub wybrać tort w stylu rustykalnym z delikatnymi, falistymi zdobieniami. Możliwości są niemal nieograniczone, dlatego warto poszukać inspiracji i dopasować je do swoich preferencji.

 • Dekoracje dodatkowe.

Nie zapomnij o dodatkowych dekoracjach, które uzupełnią tort weselny. Mogą to być kwiaty, wstążki, kryształki, figurki czy inne ozdoby. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić i zachować umiar, aby tort zachował elegancki wygląd i nie stracił swojego najważniejszego znaczenia.

 • Skład i smak

Niemniej ważne aspekty to oczywiście skład tortu i jego smak. Obecnie mamy olbrzymi wybór cukierni i osób prywatnych, które pieką torty na zamówienie. Uwzględniają one wszelkie nietolerancje pokarmowe i diety, na przykład roślinny sposób żywienia. Możesz zamówić tort tradycyjny, wegański, czekoladowy lub owocowy – każdy z nich może być równie pyszny!

Dekoracje tortu weselnego – podsumowanie

Podsumowując temat dekoracji, zapamiętaj, że przy ich wyborze warto brać pod uwagę styl i tematykę wesela, kolorystykę, wzornictwo, a także dodatkowe ozdoby i sam smak ciasta. Każdy z tych elementów może wnieść coś wyjątkowego do tortu weselnego i sprawić, że stanie się on niezapomnianą atrakcją dla gości. Pamiętaj jednak, że dekoracja tortu weselnego powinna być dopasowana do waszego gustu i preferencji. W końcu to szczęśliwy dzień młodej pary i na tym powinniśmy skupić się najbardziej.

Przed dokonaniem zamówienia możecie również skorzystać z porad profesjonalnych cukierników. Wspólnie wybierzecie idealną kombinację smaków i dodatków.

Ile kosztuje tort weselny?

Nie możemy oczywiście zapomnieć również o kosztach tortu weselnego. Jego cena zależy przede wszystkim od:

 • wielkości,
 • rodzaju dekoracji,
 • terminu złożenia zamówienia,
 • wybranego smaku,
 • indywidualnych uwag klienta,
 • cen składników,
 • standardów wybranej przez nas cukierni.

Dekorowanie tortu weselnego to wspaniała okazja do wyrażenia waszej kreatywności i osobowości. Nie da się jednak ukryć, że zrealizowanie wszystkich pomysłów może okazać się niemożliwe, jeśli nie pozwoli wam na to uzgodniony wcześniej budżet. Musicie dokładnie go rozplanować, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Czy zdarzyło ci się wpisać w wyszukiwarce internetowej hasło “tort weselny cena”? Jeśli tak, z pewnością wiesz, że koszt ciasta różni się w każdej cukierni. Zazwyczaj będzie to minimum 50 zł/kg, jednak cena może sięgać nawet kilkuset złotych. Coraz popularniejsza jest również sprzedaż tortów weselnych na sztuki. Wówczas płacimy za całość, niezależnie od wagi ciasta.

Wierzymy, że teraz dokonasz właściwego wyboru!