Urlop okolicznościowy to możliwość, którą daje pracownikom Kodeks Pracy. Dodatkowe dni wolne nie są wliczane w pule dni związanych z urlopem wypoczynkowym. Można wykorzystać je ze względu na ważne okoliczności, które mogą zdarzyć się w prywatnym życiu każdego z nas. Urlop okolicznościowy ślub, czyli dodatkowe dni wolne związane właśnie z tą wyjątkową ceremonią, mogą się przydać parze młodej, ale także jej rodzinie.

Zobacz, komu przysługuje urlop okolicznościowy na ślub, na ile dni wolnego możesz liczyć i jak wyglądają formalności związane z przyznaniem urlopu okolicznościowego.


Urlop okolicznościowy ślub – kto może skorzystać?


Na samym wstępie warto powiedzieć, że urlop okolicznościowy na ślub przysługuje jedynie pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę. Niestety, jeśli pracujesz na podstawie umowy cywilno-prawnej nie możesz liczyć na dodatkowe dni wolne z okazji ślubu. Dlaczego? Ponieważ tylko pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę podlegają pod Kodeks Pracy, który zawiera zapisy właśnie o urlopie okolicznościowym na ślub.

Urlop okolicznościowy mogą wykorzystać osoby pracujące na podstawie umowy o pracę – musi być to ślub cywilny lub konkordatowy.

Co ważne urlop okolicznościowy na ślub nie przysługuje pracownikom, którzy planują wziąć ślub humanistyczny lub wyznaniowy (np. kościelny). Ceremonia musi mieć bowiem skutki prawne.

Urlop okolicznościowy ślub – ile dni i czy jest płatny?

Urlop okolicznościowy na ślub dla przyszłej pary młodej może trwać 2 dni. Z kolei rodzice na ślub swoich dzieci mogą wziąć 1 dzień wolnego. Niezależnie od tego, czy pracujesz na pół etatu, czy na cały etat przysługuje Ci cały dzień wolnego. Jeśli więc pracujesz na pół etatu, a planujesz wziąć ślub to tak samo, jak pracownik pracujący na cały etat możesz skorzystać z dwóch pełnych dni urlopu.

Urlop okolicznościowy ślub jest w pełni płatny. W zależności od tego, na jaki etat pracujesz, dostaniesz wynagrodzenie za 8, 6 lub 4 godziny. Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy oblicza się tak samo, jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Warto też pamiętać, że 2 dni wolnego przysługują zarówno pannie młodej jak i panu młodemu czyli łącznie macie 4 dni wolnego (każdy po 2).

Urlop okolicznościowy – ślub dziecka

Czy urlop okolicznościowy na ślub przysługuje jedynie przyszłej parze młodej? Na szczęście nie i z takiej możliwości mogą też skorzystać rodzice młodych, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.

Urlop na ślub dziecka według Kodeksu Pracy może trwać jeden dzień i jest w pełni płatny.

Jest to dobra wiadomość dla rodziców przyszłej pary młodej. Mogą oni wykorzystać wolny dzień np. aby pomóc w organizacji ślubu i wesela. Jeśli rodzice chcą zaangażować się w przygotowania i młodzi chcą skorzystać z tej pomocy, to możliwość wzięcia nawet jednego dnia wolnego może dużo dać.

Podczas takiego urlopu rodzice mogą np. iść na zakupy, aby znaleźć dla siebie odpowiedni stroje na ceremonię, towarzyszyć młodym w oglądaniu sal weselnych czy po prostu odpocząć dzień przed planowanym ślubem i przygotować się do tego dnia.

Urlop okolicznościowy na ślub nie przysługuje z kolei rodzeństwu pary młodej oraz dalszej rodzinie. Jeśli zależy Ci na urlopie okolicznościowym na ślub siostry lub brata to niestety Kodeks nie przewiduje takiej możliwości. Z urlopu okolicznościowego na ślub nie mogę też skorzystać dzieci na ślub swoich rodziców.

Kiedy można wykorzystać urlop okolicznościowy?

Kodeks Pracy nie określa w sposób jednoznaczny do kiedy pracownik musi wykorzystać urlop okolicznościowy na ślub. Należy jednak pamiętać, że dni wolne powinny być wykorzystane w taki sposób, aby były one powiązane ze sprawami dotyczącymi ceremonii. Mimo że nie ma jednoznacznej informacji, kiedy można wykorzystać urlop okolicznościowy, to zazwyczaj przyda się on gdy:

  • potrzebujesz wolnego czasu na dzień lub dwa przed ślubem po to, aby się przygotować,
  • musisz załatwić formalności w urzędzie lub Kościele, a poza godzinami Twojej pracy nie jesteś w stanie tego zrobić,
  • dzień Twojego ślubu jest dla Ciebie dniem pracującym,
  • bezpośrednio po ślubie musisz załatwić ostatnie formalności np. wymienić dokumenty po zmianie nazwiska,
  • musisz spotkać się z usługodawcami w celu omówienia szczegółów współpracy, a mają oni czas tylko, gdy Ty jesteś w swojej pracy.

Urlop okolicznościowy ślub jak sama nazwa wskazuje, powinien być przeznaczony na ślub lub sprawy związane z przygotowaniami do niego. Oznacza to, że nie możesz wykorzystać dodatkowych wolnych dni, aby przedłużyć sobie urlop wypoczynkowy na rok przed planowaną uroczystością.

Nie musisz od razu wykorzystać przysługujących Ci dwóch dni – możesz wziąć jeden dzień przed ślubem a jeden np. po ślubie. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ przysługujące Ci 2 wolne dni mogą być wykorzystane nawet w dużym w odstępie czasowym, kiedy naprawdę są Ci potrzebne.

Warto też zaznaczyć, że urlop okolicznościowy nie wlicza się do całej puli dni urlopowych, a pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi zgody na taki urlop.

Wniosek o urlop okolicznościowy na ślub

Wniosek o urlop okolicznościowy na ślub nie różni się za bardzo od wniosku o przyznanie urlopu wypoczynkowego. Zazwyczaj składa się go w podobny sposób jak wniosek o urlop wypoczynkowy, a jedyną różnicą jest to, że musisz podać przyczynę dnia wolnego. Oczywiście w tym przypadku będzie to ślub – Twój lub Twojego dziecka. Wzór wniosku o urlop powinien znajdować się w firmie, w której pracujesz. Możesz także skorzystać ze wzorów dostępnych w internecie.

Pamiętaj, że urlop okolicznościowy nie jest przyznawany automatycznie. Jeśli z niego nie skorzystasz, to nie zostanie Ci z niego wypłacony ekwiwalent. Warto więc wykorzystać fakt, że przysługują Ci wolne dni z okazji ślubu. Możesz je wykorzystać, aby spokojnie przygotować się do tego dnia lub załatwić wszystkie formalności tuż po ceremonii. Jeśli chcesz podzielić swój urlop to musisz złożyć dwa osobne wnioski o jego przyznanie.


Urlop okolicznościowy na ślub – podsumowanie


Ile może trwać urlop okolicznościowy na ślub i komu przysługuje?

Urlop okolicznościowy na ślub dla osób, które planują wstąpić w związek małżeński, może trwać 2 dni. Urlop na ślub dziecka, który przysługuje rodzicom młodych, może z kolei trwać 1 dzień. Urlop okolicznościowy na ślub przysługuje tylko parze młodej oraz rodzicom – urlop okolicznościowy na ślub siostry lub brata nie jest możliwy. Także dzieci nie mogą wziąć urlopu okolicznościowego na ślub rodziców.

Czy urlop okolicznościowy ślub jest płatny i czy można zamienić go na ekwiwalent?

Urlop okolicznościowy jest w pełni płatny niezależnie od tego, czy pracujesz na cały etat, czy tylko na pół etatu. W zależności od tego, na jaki etat pracujesz, dostaniesz wynagrodzenie za 8, 6 lub 4 godziny. Urlop okolicznościowy jest prawem, a nie obowiązkiem pracownika, nie jest on przyznawany automatycznie i nie można go zamienić na ekwiwalent.

Kiedy można wykorzystać urlop okolicznościowy na ślub?

Urlop okolicznościowy na ślub można wykorzystać zarówno przed ślubem, jak i po ślubie. Dni wolne muszą być jednak związane z okazją, na którą został wzięty urlop okolicznościowy. Warto jest wykorzystać dodatkowe dni np. na załatwianie formalności w urzędzie lub kościele, rozdawanie zaproszeń, spotkania z usługodawcami lub przymiarki sukni ślubnej/garnituru. Urlop okolicznościowy na ślub możesz też wykorzystać w dzień ślubu, jeśli ten odbywa się np. w piątek, który jest dla Ciebie dniem pracującym. Jeśli przysługują Ci 2 wolne dni, to nie musisz ich wykorzystać pod rząd – możesz je podzielić.