Wesele “pod chmurką” to marzenie wielu par. Romantyczna sceneria na plaży, w ogrodzie lub w innym pięknym miejscu przywodzi na myśl kadry rodem z amerykańskich filmów. Nic więc dziwnego, że coraz więcej par chce organizować swoje wesele w plenerze. Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich marzycieli, którzy swoje wesele wyobrażali sobie właśnie w taki sposób.

Wesele w plenerze jest możliwe, a to wszystko dzięki namiotom. Wesele pod namiotem to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej polskich par. To romantyczna alternatywa dla tradycyjnego przyjęcia na sali weselnej. Zanim jednak zdecydujesz się na organizację takiego wydarzenia, musisz pamiętać o kilku kwestiach. Zobacz jak zorganizować wesele pod namiotem, ile to kosztuje i o czym warto pamiętać podczas organizacji.


Wesele pod namiotem – gdzie je zorganizować?


Jeśli planujesz zorganizować wesele pod namiotem, to przede wszystkim musisz zastanowić się nad miejscem, w którym obędzie się to wydarzenie. Wynajęcie namiotu weselnego to bowiem połowa sukcesu. Druga połowa to znalezienie terenu, na którym można postawić taką konstrukcję i zorganizować wesele do białego rana.

Na szczęście wesela pod namiotem są coraz popularniejsze. Obecnie pary młode mają do dyspozycji wiele miejsc, w których można zorganizować tego typu uroczystość. Aby móc zorganizować wesele pod namiotem koniecznie trzeba uzyskać pozwolenie właściciela terenu na postawienie konstrukcji.

Najłatwiejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług sali, restauracji lub też domu weselnego, który dysponuje dużą, otwartą przestrzenią.

W sezonie letnim takie miejsca udostępniają parom młodym przestrzeń, na której można rozłożyć namiot weselny. Kolejną kwestią jest to, aby wybrać miejsce, które posiada całą infrastrukturę, czyli dostęp do toalet, prądu oraz cateringu.

Miejsca, które oferują parom młodym gotowe zaplecza będą najlepszym rozwiązaniem ponieważ znacząco ułatwia to organizację całego przyjęcia weselnego. Oczywiście namiot można rozłożyć nawet na przydomowym ogródku jednak w takiej sytuacji to para młoda musi zadbać o wymienione wyżej kwestie, które zagwarantują gościom pełny komfort.

Teren, na którym zostanie rozłożony namiot weselny, powinien być stabilny. Oprócz tego dojazd do niego nie powinien sprawiać gościom ani usługodawcom większego problemu.

Najlepiej byłoby, gdyby możliwie jak najbliżej namiotu znajdował się parking, na którym goście będą mogli pozostawić samochody na czas zabawy. Jeśli planujesz wesele plenerowe na plaży, to warto zadbać o wszystkie wspomniane kwestie. Mimo że takie przyjęcie jest dla wielu par spełnieniem największych marzeń, to często okazuje się to bardzo trudne pod względem organizacyjnym.

Kiedy wesele pod namiotem będzie dobrym rozwiązaniem?

Wesele pod namiotem będzie idealnym rozwiązaniem dla par, które lubią oryginalne rozwiązania i nie wyobrażają sobie, aby ich wesele było tradycyjną potańcówką w domu weselnym. Namiot daje naprawdę wiele możliwości. Można go ustawić w wielu pięknych miejscach, które sprawią, że całe przyjęcie będzie niezapomnianym przeżyciem.

Wesele pod namiotem to dobre rozwiązanie w momencie, gdy pogoda na zewnątrz będzie dopisywała. Oznacza to, że okres wakacyjny, czyli miesiące takie jak: czerwiec, lipiec i sierpień będą najlepszą porą na zorganizowanie wesela pod namiotem.

Jednak czy tylko pary, które biorą ślub w wakacje, mogą pozwolić sobie na wynajem namiotu i zorganizowanie w nim wesela? Niekoniecznie. Wesele pod namiotem wiosną czy nawet jesienią także jest możliwe. Namiot weselny może być wykonany z materiału, który ochroni weselników przed wiatrem i deszczem. Wewnątrz można też ustawić ogrzewanie, które zapewni wszystkim ciepło, nawet jeśli temperatura na zewnątrz będzie niska.

Jeśli planujesz wesele pod namiotem w chłodniejszym miesiącu, to zadbaj o to, aby konstrukcja była zbudowana z przeciwdeszczowego materiału, który nie przepuszcza wiatru.

Jak widzisz wesele pod namiotem jest rozwiązaniem, które można stosować praktycznie przez cały rok. Latem materiał namiotu powinien odbijać promienie słońca, aby wewnątrz nie było zbyt ciepło. Istnieje także możliwość odsłonienia ścian namiotu tak, aby został jedynie dach. Można też stworzyć “okna”, które będą wpuszczały ciepłe podmuchy wiatru do środka konstrukcji. Wczesną wiosną, jesienią i zimą wystarczy zadbać o ogrzewanie namiotu oraz o to, aby konstrukcja była wykonana z dobrej jakości materiałów.


Organizacja wesela pod namiotem


Organizacja wesela plenerowego jest bardziej wymagająca niż organizacja tradycyjnego wesela na sali weselnej. Para młoda, musi pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach, a także przygotować się na to, że koszt wesela może być nieco wyższy.

Decydując się na taką uroczystość, trzeba pamiętać o:

 • Znalezieniu terenu pod namiot weselny – to podstawa, jeśli chodzi o organizację wesela “pod chmurką”. Najwygodniejszym rozwiązaniem pod względem organizacyjnym będzie postawienie namiotu przy obiekcie, który ma dostęp do prądu, toalet, parkingu i oferuje catering. W takiej sytuacji nie musisz samodzielnie organizować wszystkich tych rzeczy, tylko korzystasz z gotowych rozwiązań.
 • Wynajęciu namiotu z parkietem do tańca – namiot weselny wykonany z dobrej jakości materiałów, a także parkiet, który będzie dopasowany do wielkości konstrukcji to podstawa, bez której nie obejdzie się wesele plenerowe.
 • Wynajęciu stołów i krzeseł – zapytaj właściciela firmy, od której wynajmujesz namiot weselny, czy w swojej ofercie ma także wypożyczanie stołów i krzeseł, które będą pasować na wesele. Oczywiście przed tym należy dokładnie ustalić liczbę gości oraz rodzaj stołów, czy będą to stoły okrągłe, czy prostokątne. W ten sposób łatwiej będzie dopasować wielkość hali namiotowej do przyjęcia.
 • Zamówieniu cateringu oraz zastawie stołowej – jeśli wesele pod namiotem nie będzie odbywać się przy sali weselnej/restauracji, z której obsługa będzie przynosiła jedzenie, to koniecznie musisz zadbać o dobry catering. Wybierz firmę, która ma doświadczenie w obsłudze wesel plenerowych. Oprócz tego musisz zadbać o zastawę. Niekiedy firmy cateringowe oferują własne zastawy, ale jeśli tak nie jest to koniecznie, poszukaj wypożyczalni.
 • Wynajęciu obsługi wesela – aby goście dobrze wspominali całe przyjęcie, nie powinno zabraknąć na nim obsługi, która będzie dbała o podawanie jedzenia, alkoholi, porządek itd. Samowolka mogłaby źle się skończyć, a goście bardzo szybko mogliby się zirytować, że o wszystko muszą zadbać samodzielnie.
 • Dekoracji namiotu – do dekoracji namiotu najlepiej jest wybrać dobrą florystkę i firmę dekoratorską. Profesjonaliści zadbają o to, aby namiot weselny z pustej konstrukcji zmienił się w piękną “salę” godną przyjęcia weselnego. Dekoracje kwiatowe, tiule itp. są niezbędne, nawet jeśli wesele nie odbywa się na tradycyjnej sali.

O czym jeszcze warto pamiętać organizując wesele pod namiotem?

Oprócz podstaw warto także zadbać o dodatki, które nie są niezbędne, ale mogą umilić gościom uczestnictwo w przyjęciu. Z racji tego, że wesele pod namiotem można zaliczyć do imprez plenerowych, to warto, jest to maksymalnie wykorzystać. Oprócz przestrzeni pod halą namiotową warto zadbać także o miejsce przed namiotem. Można postawić tam leżaki, pufy, ławki, gry, koce, popielniczki i wiele innych rzeczy. Taka strefa relaksu z pewnością ucieszy wielu gości, którzy chcą na chwile odsapnąć od szalonych tańców na parkiecie.

Jeśli wesele odbywa się latem, to warto zadbać o to, aby wieczorem przed namiotem znalazły się środki, które odstraszają komary oraz inne owady. Jak wiadomo, ukąszenie przez owada nie jest niczym przyjemnym i warto oszczędzić tego swoim gościom weselnym. Jeśli organizujesz wesele pod namiotem w przydomowym ogrodzie lub w innym miejscu bez gotowego zaplecza warto rozważyć skorzystanie z pomocy specjalnej firmy, lub też wedding plannera, który zajmie się kwestiami organizacyjnymi. Wbrew pozorom jest ich naprawdę sporo, a pary młode i tak mają wystarczająco dużo obowiązków przed ślubem.

Wesele pod namiotem, mimo że może być trudne w organizacji dla osób, które nie mają w tym doświadczenia, to jest warte Twojej uwagi. Takie przyjęcie ma w sobie coś magicznego, co pozostanie w głowie uczestników na bardzo długi czas. Bliskość natury, sielski klimat, niepowtarzalne wspomnienia – to coś, co może wynagrodzić każdy trud włożony w przygotowanie takiego przyjęcia.

Wesele pod namiotem – koszt

Skoro tu jesteś, to z pewnością zastanawiasz się nad zorganizowaniem wesela pod namiotem, ale być może obawiasz się kosztów, jakie się z tym wiążą. Warto jednak pamiętać o tym, że kosztem wesela można manewrować na wiele sposobów. Można zorganizować wesele pod namiotem za 100 000 zł, jak i takie, które będzie kosztowało nie więcej niż 20 000 zł.

Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie “ile kosztuje wesele pod namiotem?”. Na ostateczny koszt ma wpływ wiele czynników m.in.: liczba gości, miejsce, rodzaj namiotu i wiele innych.

Koszt wesela pod namiotem może być porównywalny lub też nieco droższy od zorganizowania tradycyjnego przyjęcia na sali weselnej. Samo wypożyczenie namiotu z podłogą kosztuje od ok. 2000 zł aż do ok. 6000 zł. Ostateczny koszt zależy w tym przypadku głównie od rozmiaru hali namiotowej. Do tego należy doliczyć catering, dekoracje i wiele innych rzeczy, których nie powinno zabraknąć na weselu.

Zalety wesela pod namiotem

Wesele pod namiotem ma kilka zalet, które mogą przekonać Cię do tego, że będzie to idealne rozwiązanie na Wasze wesele. Jednym z największych plusów jest to, że w przypadku namiotu nie ograniczają Cię terminy sal weselnych, które jak wiadomo, często są bardzo odległe. Jeśli nie chcesz czekać roku, a nawet trzech lat na wolne miejsce, to namiot może okazać się doskonałą alternatywą. Dzięki temu, że na wynajem namiotu weselnego nie trzeba czekać aż tak długo, możesz zorganizować ślub i wesele o wiele szybciej.

Kolejnym plusem wesela pod namiotem jest to, że możesz wybrać nietypowe miejsce na tę uroczystość. Może to być ogród przy sali weselnej lub pałacu, ale nie jest to jedyna opcja. Namiot weselny można postawić w wielu, pięknych miejscach, w których nie ma sali weselnej np. nad jeziorem, w przydomowym ogrodzie itd. Daje to możliwość zorganizowania wyjątkowego wesela, które będzie spełnieniem Twoich marzeń.

Ostatnią zaletą, o której warto wspomnieć, jest to, że wynajmując namiot weselny, masz większe możliwości, jeśli chodzi o jego personalizację, niż jest to w przypadku sali weselnej. Halę namiotową można dopasować do potrzeb pary młodej. Może być ona pokryta transparentnym materiałem, dzięki czemu goście będą mogli podziwiać otoczenie, nawet jeśli będą wewnątrz namiotu. Możesz też wybrać dowolny motyw przewodni i nie ogranicza się styl sali weselnej. Namiot jest na tyle neutralny, że można go udekorować w każdy sposób.

Jak udekorować namiot weselny?

Skoro wspomnieliśmy już o tym, że namiot weselny to doskonała baza pod wszelkiego rodzaju dekoracje, to przygotowaliśmy także dla Ciebie kilka propozycji na to, jak udekorować namiot weselny. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie firmy, która zajmie się dekoracją namiotu. Warto jednak wiedzieć jaki styl odpowiada Ci najbardziej i jak wyobrażasz sobie swoje wesele.

Namiot weselny można ozdobić za pomocą:

 • żywych kwiatów,
 • lampek,
 • girland,
 • balonów wypełnionych helem,
 • lampionów,
 • świec,
 • tiulu i innych zwiewnych materiałów.

Elementy takie jak: lampki, świece i lampiony sprawią, że namiot weselny stanie się przytulny. Po zmroku takie dodatki będą emitować delikatne światło, które stworzy romantyczny klimat we wnętrzu konstrukcji. Oczywiście w namiocie weselnym nie powinno także zabraknąć kompozycji kwiatowych na stołach gości i pary młodej. W tym przypadku można postawić na kompozycje w wysokich naczyniach lub niewielkie dekoracje w niskich wazonach – wszystko zależy od motywu przewodniego wesela.

Wesele pod namiotem daje parze młodej duże pole do popisu, jeśli chodzi o dekoracje. Nie musisz przejmować się tym, że kolor ścian lub dodatki nie pasują do Twojej wizji i musisz dopasować się do stylu danego miejsca. Wesele pod namiotem kojarzy się z romantycznym, sielskim klimatem. Z tego względu doskonale sprawdzi się tam motyw przewodni w stylu rustykalnym lub boho. Jeśli zależy Ci na tym, aby aranżacja była bardziej kobieca i elegancka, to możesz pomyśleć nad stylem boho-chick, który także doskonale sprawdzi się na weselach pod namiotem.

Zarówno pastelowe, jak i mocne i wyraziste kolory będą pasować do wesela pod namiotem. Podczas letnich uroczystości warto postawić na delikatne i nieco rozmyte kolory, ponieważ to właśnie one kojarzą nam się z wakacjami i ciepłymi dniami. Na jesiennym lub zimowym weselu można zaszaleć z paletą barw i wybierać spośród takich kolorów jak: czerwony, bordowy, pomarańczowy, butelkowy zielony, chabrowy, fioletowy.


Wesele pod namiotem – podsumowanie


Gdzie można zorganizować wesele pod namiotem?

Wesela pod namiotem są w Polsce coraz popularniejsze, dzięki czemu wiele domów weselnych i restauracji oferuje parom młodym możliwość wynajęcia terenu obok obiektu, na którym można postawić namiot weselny. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ w takim miejscu jest dostęp do gotowego zaplecza. Para młoda nie będzie musiała martwić się o wynajem cateringu, toalet, obsługi i wielu innych niezbędnych rzeczy. Wesele pod namiotem można też zorganizować w przydomowym ogrodzie, a nawet nad jeziorem. Ważne jest posiadanie pozwolenia właściciela terenu na zorganizowanie uroczystości w danym miejscu.

Czy wesele pod namiotem jest możliwe tylko latem?

Zorganizowanie wesela pod namiotem latem, wydaje się najlepszym rozwiązaniem ze względu na ładną pogodę. Warto jednak wiedzieć, że przyjęcie pod halą namiotową można także zorganizować wiosną, jesienią, a nawet zimą. Jeśli chcesz zorganizować takie wydarzenie w chłodniejszym miesiącu, to wystarczy zadbać o ogrzewanie namiotu. Ważne jest też to, aby konstrukcja była pokryta nieprzemakalnym materiałem wysokiej jakości, który nie będzie też przepuszczał zimnych podmuchów wiatru do środka namiotu.

Ile kosztuje wynajem namiotu na wesele?

Koszt wynajmu namiotu weselnego może się znacznie różnić w zależności od wielkości konstrukcji. Pary Młode powinny przygotować się na wydatek od 2000 do nawet 6000 złotych. Wynajmując namiot weselny, należy też zaopatrzyć go w parkiet, stoły, krzesła itd. Najlepiej jest wybrać firmę, która oferuje wypożyczanie wszystkich niezbędnych elementów do zorganizowania wesela “pod chmurką”. Dzięki temu nie trzeba będzie szukać kilku różnych usługodawców, a wszystko zostanie załatwione za jednym razem.