Dla większości kobiet zmiana stanu cywilnego wiąże się również ze zmianą nazwiska. Bardzo często bowiem panny młode decydują się na przyjęcie nazwiska męża lub łączonego, czyli zostawienie swojego nazwiska panieńskiego i dołączenie do niego nazwiska męża. Zmiana nazwiska wiąże się z kilkoma formalnościami, o które warto zadbać zaraz po ślubie. Jak wygląda zmiana nazwiska krok po kroku? Ile masz na to czasu i jakie dokumenty trzeba będzie wymienić? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.


Zmiana nazwiska po ślubie – możliwości panny młodej


O tym, jak będzie wyglądać kwestia Twojego nazwiska po ślubie warto pomyśleć odpowiednio wcześniej. Zastanów się nad tym, czy chcesz przyjąć nazwisko męża, zostać przy nazwisku panieńskim czy mieć nazwisko łączone. Warto pamiętać o tym, że nie tylko panna młoda ma możliwość zmiany nazwiska. Pan młody także może przyjąć nazwisko swojej kobiety lub zmienić je na dwuczłonowe.

Jeśli zostaniesz przy swoim nazwisku panieńskim, to tak naprawdę nie musisz obawiać się wielu formalności. Nie musisz wymieniać dowodu osobistego czy też prawa jazdy. Mimo zmiany stanu cywilnego, dalej będziesz miała stare nazwisko. Niektóre kobiety decydują się na pozostawienie swojego nazwiska ze względów zawodowych.

Popularną praktyką jest nazwisko dwuczłonowe, w którym pierwszym członem jest nazwisko panieńskie, a drugie to nazwisko męża.

Jeśli nie chcesz, to nie musisz przyjmować nazwiska męża – masz wolną wolę w tej kwestii. Warto dobrze zastanowić się nad tą decyzją i przeanalizować za i przeciw zmiany nazwiska. Dla niektórych kobiet będzie to naturalne i nie będą miały problemu ze zmianą nazwiska. Warto jednak pamiętać, że jesteśmy różne i niektóre z nas mogą nie chcieć całkiem pozbywać się swojego panieńskiego nazwiska.

Zmiana nazwiska po ślubie a nazwiska dzieci

W momencie, gdy decydujesz się na ślub, musisz podjąć decyzję, która dotyczy nie tylko Twojego nazwiska. Staniesz także przed decyzją dotyczącą nazwiska, które będą nosić wasze dzieci, które pojawią się w przyszłości na świecie. Możliwe jest to, że Ty będziesz nosił nazwisko dwuczłonowe, a dzieci tylko nazwisko męża. W tym wypadku także należy kierować się swoimi przekonaniami, jednak nie da się ukryć, że najwygodniejszym rozwiązaniem jest to, w którym zarówno dzieci, jak i rodzice mają to samo nazwisko.

Zmiana nazwiska po ślubie – odbierz akt małżeństwa

Najważniejszą kwestią po zmianie nazwiska jest wymiana dokumentów. Aby jednak móc to zrobić, musisz najpierw odebrać dokument, który potwierdza tę zmianę, czyli akt małżeństwa. W zależności od rodzaju ślubu formalności mogą wyglądać nieco inaczej.

W przypadku ślubu cywilnego kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządza odpis aktu małżeństwa od razu po ceremonii.

Często jednak jest tak, że można go odebrać dopiero następnego dnia roboczego po ślubie. Tylko czasem zdarza się tak, że dokument otrzymasz od razu. Jeśli się tak stanie, należy go dobrze zabezpieczyć przed zniszczeniem.

W przypadku ceremonii kościelnej formalności mogą trwać nieco dłużej. Na odpis aktu małżeństwa będziesz musiała poczekać, ponieważ ksiądz, który udzielał Wam ślubu, przesyła oświadczenie o woli zawarcia związku małżeńskiego do właściwego Urzędu Stanu Cywilnego nie później niż w ciągu 5 dni od dnia ślubu. Dopiero na tej podstawie kierownik USC sporządza odpis aktu małżeństwa. Wydłuża to okres oczekiwania na ten dokument o kilka dni. Dopiero po uzyskaniu odpisu aktu małżeństwa możesz zająć się wymianą dokumentów.


Jakie dokumenty trzeba wymienić po zmianie nazwiska?


Jeśli zdecydujesz się przejąć nazwisko męża, to musisz liczyć się z tym, że będziesz musiała wymienić większość swoich dokumentów, ponieważ te ze starym nazwiskiem stracą ważność po ok. 3 miesiącach od ślubu. Koniecznie musisz wymienić:

 • dowód osobisty,
 • prawo jazdy,
 • paszport,
 • dowód rejestracyjny samochodu.

Zmiana nazwiska po ślubie: wymiana dowodu osobistego po ślubie

Dowód osobisty należy wymienić w terminie do 3 miesięcy od chwili zmiany danych, czyli także po zmianie nazwiska. Wniosek o wymianę dowodu osobistego możesz złożyć osobiście lub online – wzór wniosku bez problemu znajdziesz w internecie na stronie gminy.

Do wniosku należy dołączyć aktualne zdjęcie, które spełnia odpowiednie wymogi. Najlepiej będzie, jeśli udasz się do fotografa i zaznaczysz, że ma to być zdjęcie do dowodu osobistego. Wymiana dowodu osobistego jest bezpłatna i trwa maksymalnie 30 dni. Najczęściej jednak jest on gotowy nieco szybciej i aby go odebrać musisz okazać stary dowód osobisty.

Dowód osobisty jest podstawowym dokumentem tożsamości, dlatego nie warto zwlekać z jego wymianą i to właśnie jego wymianą należy zająć się w pierwszej kolejności. Nie możesz się bowiem posługiwać nieważnym dokumentem i możesz mieć z tego powodu kłopoty z załatwieniem wielu spraw w urzędach i nie tylko.

Wymiana prawa jazdy po ślubie

Zaraz po wymianie dowodu osobistego należy pomyśleć o wymianie prawa jazdy. Jeśli na co dzień poruszasz się autem, to nie powinnaś z tym zwlekać tym bardziej, że na wymianę prawa jazdy masz tylko 30 dni od wydania nowego dowodu osobistego. Wniosek o wymianę prawa jazdy możesz złożyć osobiście w urzędzie bądź też wysłać go pocztą.

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy? Niestety nie jest to darmowe tak jak w przypadku wymiany dowodu osobistego. Za wymianę prawa jazdy należy zapłacić 100,50 zł.

Aby wymienić prawo jazdy, potrzebujesz aktualnego zdjęcia (może być to samo co do dowodu osobistego), potwierdzenie uiszczenia opłaty przelewem bądź w kasie urzędu, aktualny dokument tożsamości i dotychczasowe prawo jazdy. Jeśli jest to niezbędne, to musisz też posiadać aktualne orzeczenie lekarskie, które jest potrzebne np. w przypadku osób z wadą wzroku. Nowe prawo jazdy otrzymasz w ciągu maksymalnie 30 dni od złożenia wniosku.

Zmiana nazwiska po ślubie: wymiana dowodu rejestracyjnego po ślubie

Jeśli jesteś właścicielką pojazdu, to musisz zadbać również o to, aby zmienić dowód rejestracyjny. Podobnie jak w przypadku prawa jazdy masz na to 30 dni od wydania nowego dowodu osobistego. Wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego składa się w urzędzie miasta bądź gminy. Trzeba do niego dołączyć: kopię dotychczasowego dowodu rejestracyjnego, kartę pojazdu (jeśli jest), dowód uiszczenia wpłaty w wysokości 54,50 zł, dokument potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa, jeżeli w sprawie występuje pełnomocnik.

Jeśli jesteś współwłaścicielką samochodu, to najlepiej będzie, jeśli urząd odwiedzisz razem z drugim współwłaścicielem auta. Gdy nie jest to możliwe w danym momencie, to wystarczy pełnomocnictwo, jednak nie możesz o nim zapomnieć! Jeśli zdecydujesz się na pełnomocnictwo, to będziesz musiała wnieść dodatkową opłatę skarbową w wysokości 17 zł.

Wymiana paszportu po ślubie

Po zmianie nazwiska należy także wymienić paszport. Jego ważność wygasa bowiem po 60 dniach od ślubu. Jeśli planujesz podróż poślubna w odległe miejsce lub po prostu co jakiś czas korzystasz z paszportu, to nie powinnaś przekładać wymiany na ostatnią chwilę, bo może być już za późno. Na wydanie nowego dokumentu urząd ma 30 dni więc to całkiem sporo, jeśli weźmiemy pod uwagę nagłą konieczność wylotu.

Aby otrzymać nowy paszport, musisz wypełnić wniosek. Co ważne należy go wypełnić na miejscu w punkcie paszportowym – nie drukuj go z internetu. Do tego należy dołączyć aktualną fotografię (może być taka jak przy dowodzie osobistym) oraz uiścić opłatę w wysokości 140 zł. Wyjątkiem są ulgi, które przysługują tylko niektórym osobom.

Na odebranie paszportu należy stawić się z dotychczasowym paszportem, jeśli jest on jeszcze ważny lub z dowodem osobistym. Pamiętaj, jeśli planujesz daleką podróż, to nie ryzykuj, że Twój paszport straci ważność przed lub w trakcie podróży! Jego wymianą zajmij się tego samego dnia co wymianą dowodu czy też prawa jazdy, aby nie tracić czasu na załatwianie wszystkich formalności przez kilka dni.

Kogo należy powiadomić o zmianie nazwiska po ślubie?

Sama wymiana dokumentów po ślubie nie wystarczy. Jako świeżo upieczona żona z nowym nazwiskiem musisz też pamiętać o tym, aby zgłosić zmianę nazwiska w kilku miejscach. Oto osoby/instytucje, do których musisz zgłosić zmianę nazwiska:

 • pracodawca,
 • bank,
 • Urząd Skarbowy,
 • Urząd Pracy,
 • operator sieci komórkowej,
 • dostawcy mediów,
 • przychodnia lekarska,
 • uczelnia.

Jeśli pracujesz na etacie, to zgłoszeniem zmiany nazwiska zajmuje się pracodawca, wystarczy, że go o tym powiadomisz. Jeśli jednak prowadzisz własną działalność gospodarczą, to sama musisz zadbać o to, aby informacja o zmianie danych trafiła do ZUS-u i Urzędu Skarbowego. Na zgłoszenie zmiany nazwiska w urzędach masz tylko 7 dni, dlatego warto jest się zając tym jak najszybciej. Jeśli jesteś osobą bezrobotną zarejestrowaną w Urzędzie Pracy, to wystarczy, że powiadomisz tylko ten urząd.

Jeśli studiujesz, to powinnaś powiadomić uczelnię o zmianie nazwiska po ślubie, chociażby po to, aby wymienić legitymację studencką. Kolejne kroki warto jest skierować, do banku, w którym posiadasz konto osobiste, operatorów sieci komórkowej, z której korzystasz oraz do dostawców mediów, z którymi masz podpisane umowy. Jeśli jesteś ubezpieczona prywatnie lub też korzystasz z opieki zdrowotnej w przychodni, to tam również powinnaś zgłosić zmianę nazwiska po ślubie.


Zmiana nazwiska po ślubie – podsumowanie


Jakie dokumenty trzeba wymienić po ślubie?

Jeśli zdecydowałaś się na zmianę nazwiska, to koniecznie musisz pamiętać o wymienieniu kilku podstawowych dokumentów. Po zmianie nazwiska trzeba wymienić: dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu, paszport. Na wymianę dowodu osobistego masz 3 miesiące od chwili zmiany danych. Z kolei prawo jazdy i dowód rejestracyjny należy wymienić po maksymalnie 30 dniach od otrzymania nowego dowodu osobistego. Na wymianę paszportu masz maksymalnie 60 dni od ślubu.

Komu zgłosić zmianę nazwiska po ślubie?

Zmianę nazwiska należy w pierwszej kolejności zgłosić do pracodawcy, jeśli pracujesz na etacie. Jeśli jesteś osobą bezrobotną zarejestrowaną w Urzędzie Pracy, to właśnie tam zgłaszasz ten fakt. Kobiety, które prowadzą własną działalność gospodarczą, muszą z kolei zgłosić zmianę nazwiska do Urzędu Skarbowego i ZUS-u. Zmianę nazwiska po ślubie należy też zgłosić do: banku, operatora sieci komórkowej, przychodni lekarskiej, dostawców mediów i uczelni.

Czy panna młoda musi zmieniać nazwisko po ślubie?

Kobieta może, ale nie musi zmienić swoje nazwisko po ślubie. Masz trzy możliwości – możesz zostać przy swoim nazwisku, zmienić nazwisko panieńskie na nazwisko męża lub połączyć swoje nazwisko z nazwiskiem męża tworząc w ten sposób nazwisko dwuczłonowe. Co ciekawe pan młody może przyjąć nazwisko swojej żony lub również zdecydować się na nazwisko łączone.