O tej porze roku znamy już najgorętsze trendy w modzie ślubnej. Czy wciąż jest w niej miejsce na tak tradycyjny element, jak welon? Patrząc na najnowsze kolekcje projektantów, odpowiedź może być tylko jedna – TAK. Chociaż obecnie dodatek ten nie niesie za sobą tak głębokiej symboliki, jak kiedyś, to nowoczesnej pannie młodej niezmiennie jest z welonem do twarzy.

Welon ślubny – ukłon w stronę tradycji

Jednym z silniejszych trendów sezonu okazał się styl retro, czyli czerpanie pełnymi garściami z kultowego wzornictwa minionych dekad. Trudno wyobrazić sobie bardziej tradycyjny i klasycznie elegancki dodatek do sukni ślubnej od welonu – kawałka materiału zasłaniającego twarz ukochanej. Welon to odwieczny atrybut panny młodej. Jego obecność symbolizowała czystość i niewinność kobiety oraz gotowość do wejścia w nowy etap życia. Podczas ceremonii pan młody odsuwał welon, odsłaniając twarz swojej wybranki. Gest ten zwiastował zawarcie małżeństwa.

Znaczenie welonów dzisiaj

Chociaż dzisiaj welony ślubne nie mają już tak głębokiej symboliki, jak w przeszłości, to współczesne panny młode chętnie włączają je do swoich stylizacji. Wiele pań uważa welon za elegancki, piękny i romantyczny dodatek do ślubnej kreacji, który buduje aurę tajemniczości i wyjątkowości oraz podkreśla wagę chwili. Stylizacja z odpowiednio dobranym welonem zapewnia spektakularne efekty podczas sesji fotograficznej.

Welony w stylizacjach ślubnych 2023

Projektanci sukni i dodatków ślubnych proponują dzisiaj rozmaite opcje welonów: długie, średnie i krótkie, typowo nowoczesne i bardziej klasyczne, gładkie, koronkowe i fantazyjnie zdobione. Pod względem pracochłonności szycia, szlachetności materiałów i staranności wykończenia, nie ustępują one sukniom ślubnym. Dzięki dużej różnorodności, każda panna młoda jest w stanie znaleźć welon idealnie pasujący do wybranej kreacji i stylu uroczystości.

Najmodniejsze długości welonów ślubnych 2023

W modzie są obecnie wszystkie długości welonów. Przeglądając welony ślubne DAMA Couture – popularnej, warszawskiej pracowni krawieckiej, widzimy modele krótkie, średnie, długie do ziemi oraz kilkumetrowe, ciągnące się za panną młodą (tzw. katedralne). Wybór długości powinien uwzględniać krój i design sukni ślubnej, styl uroczystości oraz indywidualne preferencje przyszłej panny młodej.

  • Krótkie welony, zakrywające jedynie twarz, świetnie komponują się z nowoczesnymi, odważnymi kreacjami i z rozkloszowanymi sukniami ślubnymi księżniczkami, zwłaszcza z modelami z odkrytymi plecami. Są idealnym rozwiązaniem dla kobiet, które chcą w pełni wyeksponować kreację i figurę.
  • Z kolei welon średniej długości, sięgający na ogół do łokci, to bezpieczny i uniwersalny, a tym samym bardzo popularny obecnie wybór, ponieważ pasuje do większości kreacji.
  • Natomiast długie welony stanowią efektowne uzupełnienie klasycznych, prostych sukni ślubnych oraz romantycznych, zwiewnych kreacji w stylu boho. Na welon do ziemi często decydują się panie, które pragną wysmuklić sylwetkę.
  • Istnieją jeszcze welony katedralne (typu royal), które stosowane są w najbardziej dystyngowanych stylizacjach ślubnych. Podkreślają doniosłość chwili i podnoszą rangę uroczystości. Fenomenalnie prezentują się w przestronnych, majestatycznych wnętrzach, np. katedry czy zamku. Mają minimum 3 metry długości, więc ciągną się za panną młodą, gdy ta przemierza główną nawę kościoła.

Najmodniejsze objętości welonów ślubnych 2023

W tym sezonie królują welony dwuwarstwowe. Delikatnie osłaniają twarz, ramiona i górę sukni. Ładnie komponują się ze zdobnymi gorsetami. Dwuwarstwowy model z koronką doskonale pasuje do sukni ślubnej syrenki, która jest jednym z najbardziej pożądanych fasonów ostatnich sezonów. Panny młode, które chcą okryć ramiona i plecy jedynie eteryczną mgiełką, mogą zdecydować się na welon jednowarstwowy.

Welon zdobiony czy gładki – jak jest modny w 2023 roku?

Jeden i drugi. Welony ślubne subtelnie dekorowane koronkami, kryształkami, perełkami czy boho-frędzelkami to silny trend 2023 roku. Przemyślane zdobienia dodają artystycznego uroku, blasku i elegancji oraz sprzyjają perfekcyjnemu dopasowaniu do sukni ślubnej. Welon ze zdobieniami pozwala wpleść do stylizacji tradycyjny element w unowocześnionym, wyrazistym wydaniu. Ale nie może on przyćmiewać sukni ślubnej! Strojna, połyskująca kreacja stworzy udany duet z prostym, gładkim welonem.