Planowanie ślubu to wyjątkowy czas w życiu każdej pary. Wiele z nich zadaje sobie pytanie: w którym momencie powinno być ono dopięte na ostatni guzik? Wszyscy chcemy przecież, aby ceremonia i przyjęcie były niezapomnianym czasem spędzonym w gronie najbliższych. Dlatego jednym z kluczowych aspektów organizacji uroczystości jest decyzja, kiedy wysłać zaproszenia na ślub. Musimy mieć pewność, że dotrą one na czas oraz zapewnić gościom przestrzeń na odpowiedź i zarezerwowanie terminu w kalendarzu. Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać cenne wskazówki!

Kiedy wysyłać zaproszenia na ślub i od czego to zależy?

Zastanawiasz się, kiedy rozpocząć rozsyłanie zaproszeń na ślub? Czy jest to kwestia miesięcy, tygodni, czy może dni przed ceremonią? Odpowiedź na to pytanie może być kluczowa, jeśli chcesz — a zakładamy, że tak jest — aby na ślubie pojawili się wszyscy goście. Poniżej przedstawiamy kilka czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę:

  • Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, który wpływa na termin wysyłki zaproszeń, jest data samej ceremonii. Im wcześniej ustalicie datę ślubu, tym więcej czasu będziecie mieli na przygotowanie i rozesłanie zaproszeń. W przypadku ślubów sezonowych, takich jak te organizowane w okresie letnim, warto poinformować gości ze sporym wyprzedzeniem. Jest to bowiem sezon urlopowy.
  • Kiedy wysłać zaproszenia na ślub? Jeśli planujecie organizację uroczystości w odległym miejscu (np. w górach lub poza granicami kraju, z którego pochodzicie), konieczne może być wcześniejsze poinformowanie gości o dacie ceremonii. To da im czas na zarezerwowanie noclegów i dostosowanie swojego planu podróży.
  • Im więcej gości planujecie zaprosić, tym więcej czasu będziecie potrzebować na przygotowanie i rozesłanie zaproszeń.
  • Niektóre pary decydują się na wysyłkę wstępnego zaproszenia, informującego gości o nadchodzącym ślubie. Taką nieoficjalną informację można przekazać choćby telefonicznie/online. To szczególnie przydatne, jeśli planujecie ślub w okresie wakacyjnym. Takie ogłoszenia wysyła się nawet rok przed datą ślubu.
  • Kiedy wysłać zaproszenia na ślub? Im szybciej poinformujesz bliskich, tym mniejsze ryzyko, że w tym czasie zaplanują oni inne wydarzenia, takie jak organizacja imprez okolicznościowych lub wyjazd.

Kiedy rozdać zaproszenia na ślub, jeśli nasi goście mieszkają w pobliżu?

Wysyłając zaproszenia, musimy wziąć pod uwagę czas dostarczenia przesyłki. Jest to szczególnie ważne, jeśli nasi goście mieszkają za granicą. A co w przypadku, gdy przebywają w tym samym mieście, może nawet są naszymi sąsiadami? Kiedy wysyłać zaproszenia na ślub, jeśli nasi bliscy mieszkają… blisko? Odpowiedź może cię zaskoczyć, ponieważ tak naprawdę… miejsce zamieszkania nie ma większego znaczenia. Bez względu na to, gdzie przebywają twoi bliscy, musisz poinformować ich o organizacji przyjęcia z odpowiednim wyprzedzeniem (minimum trzymiesięcznym, a nawet półrocznym!). W przeciwnym wypadku mogą oni bowiem zaplanować inne wydarzenia, nie zdążyć z kupnem kreacji lub prezentu.

Z jakim wyprzedzeniem należy kupić zaproszenia?

Kiedy wysyłać zaproszenia, o ile wcześniej daje się zaproszenia na ślub — ten problem już rozwiązaliśmy. Jednak kiedy należy je kupić? Wszystko zależy od tego, jaką formę zaplanowaliście. Zaproszenia możecie kupić w sklepie, online lub w hurtowni — wówczas otrzymacie je szybko i pozostanie wam tylko ich wypisanie. Jeśli jednak zdecydowaliście się na skorzystanie z usług grafika, musicie zapewnić mu odpowiednią przestrzeń na pracę. Najlepiej poszukać specjalisty pół roku, a nawet rok przed planowanym wydarzeniem i ustalić szczegóły indywidualnie.

Ile czasu powinniśmy dać gościom na odpowiedź na nasze zaproszenie ślubne?

Zazwyczaj goście otrzymują prośbę, aby swoją obecność na przyjęciu potwierdzić najpóźniej miesiąc przed jego terminem. Dylemat: kiedy wysyłać zaproszenia na ślub jest równie ważny jak pytanie o to, kiedy na takie zaproszenie odpowiedzieć. Oczywiście w życiu każdego z nas mogą przytrafić się nieoczekiwane sytuacje. Jednak aby ułatwić organizację wydarzenia parze młodej, warto odpowiedzieć na zaproszenie najwcześniej, jak to możliwe.