Wesele to bardzo ważna uroczystość, do której przygotowania rozpoczynamy na długo przed terminem. Okazuje się bowiem, że sale zarezerwowane są często na minimum dwa lata do przodu, najlepsi fotografowie również są już zajęci, nie wspominając o zespołach muzycznych, które moglibyście zaprosić do współpracy. Dlatego w teorii odpowiedź na pytanie o to, kiedy zacząć szukać sukni ślubnej, brzmi: jak najszybciej. Jednak w praktyce nie zawsze jest to takie proste. Podpowiadamy, jak rozplanować cały proces i od czego to zależy.

Kiedy powinniśmy szukać sukni ślubnej?

Ile czasu przed ślubem szukać sukni, tak aby być zadowolonym z wyboru i otrzymać kreację w terminie? Odpowiedź zależy od kilku czynników. Zanim rozpoczniesz poszukiwania kreacji, przeanalizuj poniższe punkty.

Gdzie kupujesz suknię ślubną? W zależności od tego, na jakie miejsce się zdecydujesz, odpowiedź na to, kiedy powinnaś zacząć szukać sukni ślubnej, będzie inna. 

  1. Salony mody — ich przedstawiciele przyjmują zamówienia na rok, a nawet dwa lata przed ustaloną datą wesela. Wynika to z faktu, że kupno kreacji wiąże się ze skorzystaniem z porad stylistki, licznymi przymiarkami, poprawkami i oczekiwaniem na zamówienie. Większość salonów nie szyje strojów na miejscu; wiele projektów realizowanych jest za granicą.
  2. Salon krawiecki — krawcowa przyjmuje zamówienia najczęściej na kilka miesięcy przed terminem wesela. Wiele specjalistek ma sporo pracy, jednak hurtownie, z których pozyskują swoje materiały, najczęściej znajdują się w pobliżu ich pracowni, a projekt wykonują na miejscu. Optymalny czas zgłoszenia się po suknię wynosi 6-12 miesięcy. Należy bowiem uwzględnić omówienie projektu z krawcową.
  3. Kiedy zacząć szukać sukni ślubnej w outletach? Możesz je odwiedzać już na wiele miesięcy przed ślubem. Im częściej w nich bywasz, tym większa szansa na znalezienie idealnej kreacji.

Poszukiwania sukni ślubnej na internetowych aukcjach możesz rozpocząć od razu, gdy tylko zdecydujecie się na organizację wydarzenia. W ten sposób możesz bowiem znaleźć wiele inspiracji i finalnie stworzyć wymarzony projekt.

O ile wcześniej należy kupić suknię ślubną?

Wspomnieliśmy już, że odpowiedź na pytanie o to, kiedy zacząć szukać sukni ślubnej, w praktyce wcale nie jest łatwa. Wiele kobiet obawia się składania zamówień z dwuletnim lub nawet rocznym wyprzedzeniem. Mają one świadomość, że przez tak długi okres zmianie może ulec wiele czynników, takich jak ich gust, sylwetka czy modowe trendy. Niestety, jeśli marzysz o starannej kreacji, nie masz innego wyjścia niż kupienie sukni z dużym wyprzedzeniem. Musisz bowiem pamiętać, że jej uszycie zajmie wiele czasu. Jednocześnie miej na uwadze, że na krótko przed ślubem możesz wprowadzić do kreacji drobne poprawki.

Jeśli takie rozwiązanie jest dla ciebie nie do zaakceptowania i w odpowiedzi na pytanie o to, kiedy zacząć szukać sukni ślubnej wolałabyś usłyszeć maksymalnie kilka miesięcy, przemyśl kupienie jej za pośrednictwem internetowych aukcji lub odwiedź tradycyjne sklepy odzieżowe.

Kiedy płaci się za suknię ślubną?

Kolejne pytanie, które dręczy wiele młodych par, brzmi: kiedy płaci się za suknię ślubną? Na szczęście w przypadku zakupów w salonie mody nigdy nie wpłacamy od razu całej kwoty. Jego właścicielka pobiera od zamawiających zaliczkę, zazwyczaj w wysokości 50% wartości sukni. Pamiętaj jednak, że jeśli projekt trafi do realizacji, a ty w ostatniej chwili zrezygnujesz z zakupu, zadatek nie zostanie zwrócony.

Kiedy zamawiać suknię ślubną online?

Kiedy zacząć szukać sukni ślubnej w Internecie? W tym przypadku wszystko zależy od twoich upodobań. Jeśli marzy ci się oryginalna, wyjątkowa kreacja, poszukaj jej z dużym wyprzedzeniem. Istnieje bardzo mała szansa, że w ostatniej chwili znajdziesz idealny strój, który spełni twoje oczekiwania. Natomiast jeśli zastanawiasz się, kiedy kupić suknię ślubną, lecz jej oryginalny fason nie jest dla ciebie priorytetem, możesz rozpocząć poszukiwania na kilka miesięcy, a nawet kilka tygodni przed ślubem. Uwzględnij jednak czas potrzebny na wysyłkę kreacji i ewentualny zwrot lub wymianę produktu. Nawet jeśli wygląd stylizacji ma dla ciebie drugorzędne znaczenie, musisz bowiem dobrać odpowiedni rozmiar ubrań, aby czuć się w nich komfortowo.