Ślub i wesele to wyjątkowe wydarzenia, w których centrum stoi najczęściej panna młoda ubrana w wymarzoną suknię ślubną, która podkreśla jej piękno i indywidualność. Jednak co dzieje się z tymi kreacjami po zakończeniu ceremonii? Czy istnieje sposób, aby podarować im drugie życie? Co zrobić, aby nie zalegały w naszych szafach? Odpowiedzią na te pytania są suknie ślubne z drugiej ręki. Sprawdź, gdzie ich szukać, ile kosztują i dlaczego warto się nimi zainteresować.

Używane sukienki ślubne — ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie

Podejście do ślubów i mody ewoluuje wraz z duchem czasu. Obecnie stawiamy przede wszystkim na zrównoważone wybory i unikalność. Suknie ślubne z drugiej ręki, które w ostatnich latach zyskały na popularności, stanowią połączenie tych dwóch wartości. Te kreacje przysłużyły się już jednej pannie młodej, a teraz pragną znaleźć nowy dom i stać się częścią kolejnej historii miłosnej. Dlaczego warto zwrócić na nie uwagę? Przyjrzyjmy się zaletom używanych sukni ślubnych.

Suknie ślubne z drugiej ręki — zalety

 1. Suknie ślubne z drugiej ręki często posiadają oryginalne detale, zdobienia czy fasony, których nie znajdziemy w klasycznych propozycjach znanych projektantów i salonach mody ślubnej.
 2. Każda używana sukienka ma swoją własną historię związaną z dniem ślubu poprzedniej właścicielki. Wybór takiej sukni pozwala na kontynuowanie tej historii, dodając do niej nowe rozdziały.
 3. Wybierając suknię ślubną z drugiej ręki, przyczyniasz się do zredukowania ilości odpadów i zużycia surowców, co jest istotne z ekologicznego punktu widzenia. To świadomy, zrównoważony wybór, za który podziękuje ci zarówno planeta, jak i twój portfel.
 4. Używane suknie ślubne zazwyczaj są znacznie tańsze niż nowe kreacje, co pozwala ci zaoszczędzić część budżetu ślubnego. Kwotę możesz przeznaczyć na organizację wydarzenia, chociażby na zamówienie tortu weselnego.
 5. Niektóre luksusowe marki sukien ślubnych mogą być dla ciebie zbyt kosztowne. Wybór sukni z drugiej ręki pozwala na zakup wymarzonej marki bez konieczności wydawania ogromnej sumy.
 6. Suknie z drugiej ręki można dostosować do swoich preferencji, dokonując drobnych zmian, takich jak zmiana długości rękawów czy detali zdobniczych. Poprawki możesz nanieść samodzielnie lub oddać kreację w ręce krawcowej.

Gdzie szukać sukni ślubnych używanych na sprzedaż?

Zastanawiasz się, gdzie szukać sukni ślubnych z drugiej ręki? Sprawdź nasze propozycje.

 1. Istnieją sklepy specjalizujące się w sprzedaży sukien ślubnych z drugiej ręki. Wizyty w takich miejscach mogą dać ci możliwość przymierzenia różnorodnych modeli i znalezienia sukni, która spełni twoje oczekiwania.
 2. Internetowe serwisy aukcyjne często posiadają sekcje poświęcone sukniom ślubnym z drugiej ręki. Możesz tam znaleźć wiele różnorodnych modeli, zarówno tych od najsłynniejszych projektantów, jak i znacznie tańsze propozycje.
 3. Przeszukaj strony internetowe oraz fora tematyczne poświęcone ślubom i samym sukniom ślubnym. Często osoby, które już wyszły za mąż, decydują się sprzedać swoje kreacje za pośrednictwem tych platform.
 4. Sprawdź także lokalne grupy w mediach społecznościowych. Wyszukaj grupy o tematyce ślubnej w swojej okolicy i zerknij na posty dotyczące ślubnych kreacji.
 5. Sklepy z ubraniami vintage lub second-hand często posiadają w swojej ofercie nawet suknie ślubne z poprzednich dekad. To doskonała opcja dla par poszukujących oryginalnych retro kreacji.
 6. W niektórych pracowniach krawieckich również możesz znaleźć suknie ślubne z drugiej ręki w okazyjnej cenie.
 7. Jeśli masz bliskich, którzy wzięli ślub, możesz zapytać, czy chcieliby wypożyczyć używaną przez nich suknię ślubną.

Ceny używanych sukni ślubnych — ile zapłacimy za suknie ślubne z drugiej ręki?

Zastanawiasz się nad ceną używanych sukni ślubnych? Musisz nastawić się na spore widełki. Wszystko zależy od tego, gdzie zdecydujesz się szukać kreacji oraz za jakim modelem się rozglądasz.

Osoby, które sprzedają swoje stroje na portalach aukcyjnych, z jednej strony wiedzą, że muszą wystawić je na sprzedaż po cenie niższej niż ta, za którą same je kupiły. Z drugiej jednak nie chcą być całkowicie stratne. Dlatego z pewnością jest to opłacalna alternatywa względem zakupu nowych modeli, jednak nie nastawiaj się na znalezienie markowej sukni za kilkaset złotych. Oczywiście może się zdarzyć, że jedna z pań będzie chciała pozbyć się swojej starej sukni za symboliczną kwotę. Dlatego warto rozglądać się za okazjami i śledzić zwłaszcza lokalne grupy w mediach społecznościowych.

Z pomocą mogą przyjść second-handy. Wiele z nich oferuje zakupy na wagę, a chociaż suknie ślubne z drugiej ręki bywają cięższe, ich finalny koszt może wynieść nawet zaledwie 100-200 zł.

Rozejrzyj się za używanymi sukniami ślubnymi jeszcze dziś, aby zaoszczędzić jak najwięcej!