Nauki przedmałżeńskie to jeden z obowiązkowych punktów przygotowań do ślubu kościelnego. Dla niektórych par będzie to po prostu jedna z niezbędnych spraw, które trzeba załatwić, aby móc wziąć ślub. Dla innych z kolei będą to ważne spotkania, z których rzeczywiście będzie można coś wyciągnąć i wprowadzić w życie. Niezależnie od tego, jakie jest Twoje nastawienie do nauk przedmałżeńskich, po prostu musisz się na nie przygotować. Warto wiedzieć, kiedy należy się na nie zapisać, jak wyglądają, ile trwają. Najważniejsze kwestie dotyczące nauk przedmałżeńskich zebraliśmy poniżej. Zobacz, co warto o nich wiedzieć i czego można się spodziewać.


Nauki przedmałżeńskie – najważniejsze informacje


Nauki przedmałżeńskie to dość rozbudowane zagadnienie. Na ich temat pojawia się wiele pytań oraz wątpliwości. Warto więc odpowiedzieć na kilka najczęściej pojawiających się pytań, które nurtują przyszłe pary młode.

Ile trwają nauki przedmałżeńskie?

Nauki przedmałżeńskie będą od Was wymagać czasu oraz cierpliwości. Nie jest to kwestia, którą można załatwić podczas jednej wizyty u księdza. Całe nauki przedmałżeńskie trwają z reguły 2-3 miesiące. Spotkania odbywają się średnio raz lub dwa razy w tygodniu i powinno być ich 10. To ile będą trwały wasze nauki przedmałżeńskie, zależy od parafii, w której będziecie je wykonywać.

Dla par, które szybciej chcą załatwić tę kwestię, przygotowano kilka ciekawych rozwiązań. Mowa o naukach weekendowych lub miesięcznych. Nauki weekendowe trwają 2-3 dni i trzeba przygotować na długie spotkania (nawet po 8 godzin). O wiele rzadziej można spotkać jednodniowe kursy jednak i takie sytuacje zdarzają się w niektórych miejscach.

Kiedy zapisać się na nauki przedmałżeńskie?

Tak naprawdę im szybciej się zapiszecie, tym lepiej. Przed ślubem jest naprawdę wiele rzeczy do załatwienia i jeśli zostawicie tę kwestię na ostatnią chwilę, to może okazać się, że nie zdążycie wykonać nauk lub będzie to kolidowało z wieloma innymi obowiązkami.

Nauki przedmałżeńskie w parafiach są organizowane z różną częstotliwością. Niekiedy odbywają się one tylko raz na kilka miesięcy, a czasem raz na miesiąc lub dwa.

W związku z tym, że liczba miejsc na kurs jest ograniczona, warto, jest zainteresować się tym tematem już na początku organizowania ślubu i wesela. Jeśli zdecydujecie się na tradycyjne nauki, które trwają ok. 2 miesiące, to musicie zacząć je odpowiednio wcześniej. O wiele lepiej jest załatwiać takie sprawy z większym wyprzedzeniem niż później martwic się, że nie zdążycie dotrzymać formalności.

Ile kosztują nauki przedmałżeńskie?

W wielu parafiach odbycie nauk przedmałżeńskich jest całkowicie bezpłatne. Niestety nie wszędzie tak jest i niekiedy można spotkać się z koniecznością uiszczenia opłaty. Koszt nauk przedmałżeńskich w takiej sytuacji waha się w granicach 50-200 zł.

Jak wyglądają nauki przedmałżeńskie?

Niektóre pary sceptycznie podchodzą do nauk przedmałżeńskich. Warto jednak pamiętać o tym, że są one niezbędne do zawarcia małżeństwa, a czasem można się z nich dowiedzieć kilku ciekawych rzeczy. Niektóre spotkania na kursie mogą okazać się dla was bardzo interesujące i wiedza na nich zdobyta może przydać się wam w późniejszym życiu. Istotą nauk przedmałżeńskich nie jest w końcu uprzykrzenie życia narzeczonym – z pewnością uda się wyciągnąć z tych zajęć coś pozytywnego.

Celem nauk przedmałżeńskich jest przygotowanie narzeczonych do wspólnego życia po ślubie. Podczas spotkań możecie zastanowić się nad rzeczami, które dotyczą małżeństwa. Bardzo często na takich spotkaniach omawia się kwestie związane z konfliktami oraz tym, jak sobie z nimi radzić. Nauki przedmałżeńskie pełnią funkcję edukacyjną i przybierają formę ćwiczeń i wykładów.

Podczas zajęć omawia się takie tematy jak: wychowanie dzieci, znaczenie i istota małżeństwa, budowanie małżeństwa, prawa i obowiązki małżonków czy naturalne metody planowania rodziny. Na naukach przedmałżeńskich czasem pojawiają się psychologowie oraz osoby niezwiązane z Kościołem. Nie musisz więc obawiać się, że o ślubie i wspólnym życiu w małżeństwie będziesz słuchać tylko z ust księdza.

Gdzie można odbyć nauki przedmałżeńskie?

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest odbycie nauk przedmałżeńskich w swojej parafii. Jeśli jednak z pewnych względów nie chcecie robić tego w tym miejscu, to możecie odbyć nauki w innym Kościele czy nawet u konkretnego księdza. Być może wasi bliscy polecili wam wykonanie nauk przedmałżeńskich w konkretnym miejscu? Jeśli chcecie z tego skorzystać, to macie taką możliwość. Swoje nauki możecie zrealizować nawet u Dominikanów.

Ile ważne są nauki przedmałżeńskie?

Zaświadczenie, które otrzymacie po odbyciu nauk przedmałżeńskich oraz zaświadczenie od poradni życia rodzinnego ważne jest bezterminowo. Oznacza to, że możecie je zrobić w dowolnym momencie swojego życia i skorzystać z niego, kiedy chcecie. Jeśli należysz do osób, które nie lubią robić niczego na ostatnią chwilę, to warto, jest namówić drugą połówkę na odbycie nauk, nawet na kilka miesięcy przed ślubem. Popularną praktyką jest też odbywanie nauk przedmałżeńskich w liceum.

Czy odbycie nauk przedmałżeńskich jest obowiązkowe?

Nauki przedmałżeńskie to o obowiązkowy punkt podczas przygotowań do ślubu kościelnego. Oczywiście istnieje kilka wyjątków od tej reguły. Pierwszym z nich jest ten, w którym ślub jest jednostronny. W takiej sytuacji tylko jedna osoba musi odbyć kurs przedmałżeński.

Nauk przedmałżeńskich nie muszą również odbywać osoby, które w szkole średniej, w ostatniej klasie chodziły na zajęcia religii. Wystarczy dostarczyć do parafii świadectwo szkolne z ostatniej klasy lub też zaświadczenie o ukończeniu nauk przedmałżeńskich w ramach religii. Warto jest omówić takie szczegóły z księdzem.

Nauki przedmałżeńskie online

Wiele par zastanawia się nad tym, czy tradycyjny kurs w parafii można zastąpić naukami przedmałżeńskimi online. W obecnych czasach, gdy wiele spraw można załatwić online, można się także spotkać z naukami przedmałżeńskimi przez internet. Istnieją specjalne strony, na których można odbyć taki kurs. Pozostaje jednak pytanie, czy nauki przedmałżeńskie online zostaną zaakceptowane w parafii?

Przed zapisaniem się na nauki przedmałżeńskie online warto zapytać się w parafii, w której chcecie wziąć ślub czy taka forma zostanie zaakceptowana

W dobie koronawirusa nauki przedmałżeńskie przez internet mogą być alternatywą dla tradycyjnych kursów, na których spotyka się wiele obcych sobie osób. Po odbyciu całego kursu otrzymacie zaświadczenie, które potwierdza jego odbycie i zapoznanie się z tematami, które są poruszane także na tradycyjnych naukach. Należy jedynie pamiętać o upewnieniu się, że taka forma odbycia nauk zostanie zaakceptowana w parafii.

Poradnia życia rodzinnego

Nauki przedmałżeńskie to jedno, kolejną kwestią są wizyty w poradni życia rodzinnego. Są to 2-3 obowiązkowe spotkania, po których otrzymuje się zaświadczenie niezbędne do tego, aby dopełnić wszystkich formalności związanych z przygotowaniem do ślubu. Podobnie jak w przypadku nauk przedmałżeńskich warto wcześniej poszukać poradni i zapisać się na spotkanie.

Spotkania w poradni dotyczą przede wszystkim naturalnych metod planowania rodziny. Można się na nich dowiedzieć, jak wygląda cykl kobiety, kiedy są dni płodne i jak można je rozpoznać itp. W niektórych poradniach można spotkać się z ćwiczeniami, które polegają na prowadzeniu kalendarza mającego na celu obserwację dni cyklu.


Nauki przedmałżeńskie – podsumowanie


Czy nauki przedmałżeńskie są obowiązkowe?

Nauki przedmałżeńskie to jeden z obowiązkowych punktów, o którym powinny pamiętać pary szykujące się do ślubu kościelnego. Warto jednak wiedzieć, że istnieje kilka wyjątków od tej reguły. Nauki przedmałżeńskie nie są obowiązkowe dla par, które zdecydowały się na ślub jednostronny, w takim wypadku nauki musi odbyć tylko jedna ze stron. Drugim wyjątkiem jest sytuacja, w której chodziliście na lekcję religii w ostatniej klasie szkoły średniej i to wtedy odbywaliście kurs przedmałżeński. Wtedy może wystarczyć tylko dostarczenie do kościoła odpowiedniego zaświadczenia.

Ile ważne jest zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich?

Zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich jest ważne bezterminowo. Wynika więc z tego, że nauki przedmałżeńskie możesz zrobić w dowolnym momencie i bez problemu skorzystasz z nich nawet po kilku latach.

Ile trwają nauki przedmałżeńskie i kiedy się na nie zapisać?

Tradycyjne nauki przedmałżeńskie trwają z reguły 2-3 miesiące. Można jednak skorzystać z przyśpieszonego kursu, który trwa np. 4 tygodnie lub tylko jeden weekend. Na skróconym kursie przedmałżeńskim omawia się wszystkie tematy, które poruszane są na tym tradycyjnym. Różnica polega na długości spotkań, zamiast jednej godziny musicie spędzić na spotkaniu np. 8h. Na nauki przedmałżeńskie najlepiej jest się zapisać na kilka miesięcy przed ślubem, lepiej nie zostawiać tej kwestii na ostatnią chwilę.

Czy nauki przedmałżeńskie online są akceptowane?

Nauki przedmałżeńskie można odbyć online jednak to czy będą one ważne, jest uzależnione od księdza w Twojej parafii. Warto więc wcześniej omówić tę kwestię i zapytać się, czy istnieje możliwość odbycia nauk przedmałżeńskich online i czy zaświadczenie z ich odbycia będzie zaakceptowane.