Ślub to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdej pary. Można powiedzieć, że jest on przypieczętowaniem miłości i wzajemnego oddania dwojga ludzi. Warto więc zadbać o to, aby ceremonia zawarcia małżeństwa była wyjątkowa i pasowała do Twojej wizji.

Marzysz o wyjątkowym ślubie z przemową o całkowicie indywidualnym charakterze? Ślub humanistyczny może być idealnym rozwiązaniem dla Ciebie! Jest to ciekawy rodzaj ceremonii, który skupia się na uczuciach pary. Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych informacji na temat ślubu humanistycznego. Sprawdź, jak wygląda ceremonia, ile kosztuje i kto może wziąć ślub humanistyczny.


Ślub humanistyczny – co to jest?


Ślub kościelny, cywilny, konkordatowy, humanistyczny – możliwości zawarcia małżeństwa jest w naszym kraju naprawdę sporo. Niezależnie od tego, jaki rodzaj ślubu wybierzesz, z pewnością będzie to wyjątkowe przeżycie. W ostatnich latach można jednak zaobserwować wyraźny wzrost zainteresowania ślubem humanistycznym. Coraz więcej par decyduje się na taki rodzaj ślubu, który znacznie różni się od tradycyjnych sposobów zawarcia małżeństwa. Co to jest ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny nie niesie za sobą żadnych skutków prawnych i nie jest on ważny z perspektywy Kościoła. Jest to ceremonia nakierowana na więź, która łączy parę młodą ich uczucia i marzenia. Bardziej od skutków prawnych liczy się w tym przypadku aspekt emocji, historii miłości i wspólnych zainteresowań oraz przekonań.

Ślub humanistyczny ma znaczenie symboliczne. Jest to niereligijna i nieformalna forma zawarcia związku małżeńskiego. Mimo że po takiej ceremonii zakochani w świetle prawa nie są małżeństwem, coraz więcej osób decyduje się na zorganizowanie takiego ślubu. Jest to alternatywa dla ślubu cywilnego i kościelnego. Taka ceremonia jest sposobem na wyznanie sobie miłości i obietnicy, że to właśnie z tą osobą chcemy spędzić resztę swojego życia.


Ślub humanistyczny – co oznacza jego nazwa?


Nazwa ślubu pochodzi od angielskiego słowa “human” czyli po polsku “człowiek”. Z kolei humanizm to postawa życiowa zakładająca, że każdy człowiek ma prawo i obowiązek samodzielnie kształtować i nadawać sens swojemu istnieniu. Człowiek, który jest humanistą, jest empatyczny, ma szacunek i współczucie dla innych ludzi oraz chce budować świat, w którym panuje szczęście. Ślub humanistyczny polega na wyznaniu swojej miłości przed drugim człowiekiem, a nie przed Bogiem lub urzędnikiem. Pierwszy ślub humanistyczny podobno odbył się w Szkocji w 2005 roku. Od tamtego momentu aż dotąd rośnie ilość zawartych ślubów humanistycznych.

Ślub humanistyczny – kto może go wziąć?

Ślub humanistyczny w Polsce często biorą pary, które z różnych względów nie mogą lub nie chcą wziąć ślubu, który ma skutki prawne. Jest to rozwiązanie dla osób, które są niewierzące i par, w których obie strony są przedstawicielami różnych narodowości lub wyznań. Taki ślub spodoba się osobom, które marzą o osobistej i emocjonalnej ceremonii, której nie jest w stanie zapewnić ani Kościół, ani Urząd Stanu Cywilnego.

Ideą ślubu humanistycznego jest to, aby każdy osoba czuła się podczas niego dobrze i swobodnie. Niezależnie od tego, jakiej jesteś narodowości, jaką wiarę wyznajesz i w jakim języku mówisz, taki rodzaj ślubu jest w stanie zapewnić Ci wyjątkowe przeżycia. Przebieg całej ceremonii można dopasować do indywidualnych potrzeb pary młodej.

Jeśli nie zgadzasz się z tradycją zawarcia ślubu kościelnego i nie chcesz poddawać się naciskom rodziny, to ślub humanistyczny będzie dobrym rozwiązaniem. W życiu należy kierować się swoimi zasadami i przekonaniami dlatego, jeśli czujesz, że taki niekonwencjonalny rodzaj zawarcia małżeństwa odpowiada Ci najbardziej, to zdecyduj się właśnie na niego.

Według Polskiego prawa pary jednopłciowe nie mogą legalnie zawrzeć związku małżeńskiego. Ślub humanistyczny jest rozwiązaniem tego problemu. Mimo że nie niesie on za sobą skutków prawnych, jest on najlepszym sposobem na zorganizowanie wzruszającej ceremonii, podczas której świętuje się miłość.

Podczas ślubu humanistycznego para LGBT może podpisać umowę, która pozwala uzyskać część praw, które mają osoby w pełnoprawnym związku małżeńskim. Dobrym rozwiązaniem jest zalegalizowanie związku za granicą i zorganizowanie ślubu humanistycznego w Polsce, aby celebrować zawarcie związku małżeńskiego z rodziną.

Podsumowując, kto może wziąć ślub humanistyczny:

  • ateiści,
  • pary jednopłciowe,
  • osoby po rozwodzie,
  • pary międzynarodowe,
  • przedstawiciele różnych religii,
  • każdy kto marzy o wyjątkowej ceremonii zawarcia małżeństwa.

Kto nie może wziąć ślubu humanistycznego?


Nie każda osoba może wziąć ślub humanistyczny. Istnieją pewne ograniczenia, mimo że cała ceremonia wyróżnia się dużą elastycznością. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów ślubu istnieje kilka ograniczeń i przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego.

Kto nie może wziąć ślubu humanistycznego?

  • osoby spokrewnione ze sobą w linii prostej,
  • osoby ubezwłasnowolnione i niebędące w pełni władz umysłowych,
  • osoby pozostające w innym związku małżeńskim,
  • niepełnoletnie osoby z wykluczeniem kobiet, które ukończyły 16 rok życia i uzyskały zgodę opiekunów prawnych.

Pary, które chcą wziąć ślub, muszą respektować przepisy prawa cywilnego zawarte w art. 10-15 Kodeksu Rodzinnego. Na szczęście przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego takim sposobem jest mniej niż np. w przypadku ślubu kościelnego.

Ślub humanistyczny – kto go udziela?

Osobą, która może udzielać ślubów humanistycznych, jest celebrant. Osoby, które chcą udzielać tego rodzaju ślubów, muszą być zarejestrowane w Towarzystwie Humanistycznym. Oznacza to, że mistrzem ceremonii może zostać nawet ktoś z Twoich bliskich np. mama, tata, babcia, przyjaciółka. W Polsce istnieją organizacje, które oferują pomoc doświadczonego celebranta. Warto skorzystać z pomocy takiej organizacji, jeśli chcesz, aby ślub został zorganizowany przez profesjonalistę, który jest wykwalifikowanym celebrantem.

Doświadczeni celebranci posługują się kilkoma językami, więc mogą bez problemu przeprowadzić ceremonię dla pary międzynarodowej. Taka osoba pomoże Ci przejść przez wszystkie etapy organizacji ceremonii i będzie służyła radą. Celebrant zadba o komfort pary młodej oraz gości. Omówi on potrzeby pary młodej oraz weźmie pod uwagę wizję przebiegu całego ślubu.

Ślub humanistyczny – cena

Ile kosztuje ślub humanistyczny? Takie pytanie zadają sobie pary, które są zainteresowane zorganizowaniem tego rodzaju ślubu.

Cenę ślubu humanistycznego można porównać do ceny ślubu cywilnego w plenerze. Koszt takiej ceremonii waha się w okolicach 1000 złotych. W cenie jest konsultacja z celebrantem i stworzenie scenariusza.

Oczywiście, jeśli para młoda wymarzy sobie dodatkowe atrakcje i dekoracje, to cena ślubu wzrasta. Ciężko jest jednoznacznie określić koszt zorganizowania takiego wydarzenia. Koszt zależy przede wszystkim od budżetu, który masz w zanadrzu. Usługi takie jak: udekorowanie ołtarza, wypożyczenie krzeseł, zakup dekoracji kwiatowych itp. to dodatkowy koszt. Cenę podnosi też ślub za granicą, ponieważ wymaga opłacenia podróży celebranta i gości. Cena zorganizowania takiego wydarzenia może być więc porównywalna do ceny ślubu cywilnego, jeśli chcesz, aby niczego podczas niego nie zabrakło.


Ślub humanistyczny – przysięga i przebieg ceremonii


Ślub humanistyczny może różnić się od tradycyjnego praktycznie wszystkim! Możesz zorganizować go w dowolnym miejscu: na plaży, w górach, w ogrodzie. Całą ceremonię można poprowadzić na podstawie wcześniej przygotowanego scenariusza, który uwzględnia m.in przemowy państwa młodych i ich najbliższych. To para młoda, decyduje o tym, jak będzie wyglądał ich ślub, jaka muzyka będzie puszczana, czy będzie miało miejsce wymienianie się obrączkami, czy też nie. W tym przypadku panuje pełna dowolność.

Ślub humanistyczny może odbyć się o dowolnej porze i w dowolny dzień, w którym nie pracują urzędnicy udzielający ślubu cywilnego. Można wybrać też dowolne miejsce, w którym np. nie ma możliwości zorganizowania ślubu kościelnego ze względu na formalności.

Symboliczny ślub rządzi się własnymi prawami i większość chwytów jest dozwolona. Nie ograniczają Cię formalności oraz przekonania i prawo Kościoła. Możesz spełnić swoje marzenia o ślubie w środku lasu, na łodzi, podczas lotu balonem itd. Ślub może odbyć się w środku nocy albo z samego rana. Możliwości jest mnóstwo, dlatego coraz więcej par decyduje się właśnie na ślub humanistyczny.

Przed ślubem warto stworzyć dokładny scenariusz przebiegu ceremonii, aby ta chwila była wyjątkowa. Scenariusz może zawiera np. zaśpiewanie piosenki, wygłoszenie przemowy o tym, jak się poznaliście itp.

Przysięga na ślubie humanistycznym jest jednym z najważniejszych momentów podczas tego wydarzenia. Można w niej zawrzeć to, co tylko się chce i nie trzeba powtarzać gotowego tekstu za celebrantem. Podczas przysięgi możesz opisać swoje uczucia względem ukochanej osoby, powiedzieć, za co ją najbardziej lubisz, dlatego to właśnie z nią chcesz spędzić życie. Moment wypowiadania przysięgi jest idealny do tego, aby pokontemplować chwilę nad związkiem i jego istotą. To idealny moment na podziękowanie drugiej połówce za to, że po prostu jest przy Tobie. Jeśli jednak stresują Cię publiczne wystąpienia, możesz przygotować przysięgę i poprosić celebranta o wypowiadanie jej słów, które będziesz powtarzać.


Organizacja ślubu humanistycznego


Ślub humanistyczny można zorganizować na wiele sposobów. Może on przypominać ślub cywilny w plenerze lub wręcz odwrotnie – wszystko zależy od indywidualnych preferencji pary młodej.

Miejsce

Ślub na plaży, w górach, w ogrodzie, w lesie lub za granicą to marzenie wielu par. Ślub humanistyczny można zorganizować wszędzie tam, gdzie tylko chcesz. Ślub na plaży jest romantyczny, szum morza i piasek pod stopami nadaje wyjątkowego klimatu, który kojarzy się ze ślubami w USA. Ślub w górach to idealne rozwiązanie dla miłośników górskich wycieczek, którzy chcą odpocząć i zawrzeć małżeństwo w pięknych okolicznościach przyrody. Ślub w takim miejscu można zorganizować z udziałem kilku najbliższych osób i połączyć go z kilkudniowym pobytem w górach.

Ślub w lesie pasuje do uroczystości w stylu boho. Takie miejsce nie wymaga przygotowywania wielu dekoracji, ponieważ największą “ozdobą” będzie natura – drzewa, liście i mech. Ślub za granicą to rozwiązanie dla par, które mają nieco większy budżet na organizację tego dnia. Na taki ślub można zabrać jedynie celebranta, rodziców i kilka najbliższych osób. Ceremonia w ciepłych krajach zapadnie na zawsze w Twojej pamięci i można połączyć ją z podróżą poślubną.

Dekoracje

Podobnie jak w przypadku miejsca tak też, jeśli chodzi o dekoracje ślubne, panuje pełna dowolność. Ślub humanistyczny można połączyć z weselem i udekorować miejsce ceremonii i salę w dowolnym stylu. Możesz wybrać styl glamour, boho, rustykalny itd. Ślub humanistyczny w plenerze wymaga przygotowania miejsca w odpowiedni sposób. Niezbędny będzie ołtarz, który można ozdobić kwiatami i krzesła, na których usiądą goście.

Dobrym rozwiązaniem są lampiony i kompozycje kwiatowe w wysokich, szklanych wazonach. Oprócz tego możesz wykonać ozdoby z papieru, wysypać drogę do ołtarza płatkami róż lub ustawić przy każdym rzędzie krzeseł świece w szklanych pojemnikach. Jeśli ceremonia ma odbywać się wieczorem, to warto wykorzystać lampki, które nadadzą romantycznego klimatu.

Jeśli chodzi o dekoracje sali weselnej, to najlepiej jest dopasować je do stylu dekoracji w plenerze. Wybierz przewodni styl ślubu i wesela i trzymaj się go podczas przygotowywania ozdób. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy dekoratorskiej, która zajmie się tym temat. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu i będziesz mieć pewność, że wszystko będzie dopięte na ostatni guzik.

Kwiaty

Kwiaty to element, którego nie powinno zabraknąć na żadnym ślubie. Są one najlepszą dekoracją i można ich użyć praktycznie wszędzie. Ołtarz ozdobiony kwiatami i zwiewnym materiałem będzie pięknym tłem dla ceremonii ślubnej. Kompozycje kwiatowe w wazonach ozdobią weselny stół i nadadzą mu wyjątkowego wyglądu.

Wybierając dekoracje kwiatowe, weź pod uwagę styl i motyw przewodni ślubu i wesela. Jeśli w bukiecie panny młodej pojawiają się piwonie, to warto użyć ich też w kwiatowych dekoracjach na sali i przy ołtarzu. Dobrym rozwiązaniem są eustomy, które są dostępne przez wiele miesięcy w roku i doskonale uzupełnią każdy bukiet ślubny i inną kompozycję kwiatową.


Ślub humanistyczny – podsumowanie


Na czym polega ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny ma znaczenie symboliczne i nie niesie za sobą żadnych skutków prawnych. Jest to nieformalna i niereligijna forma zawarcia związku małżeńskiego między dwojgiem ludzi. Ślub tego typu jest nakierowany na uczucia, które łączą parę młodą. W tym przypadku bardziej od skutków prawnych liczy się historia miłości, emocje, marzenia i przekonania zakochanych. Taka ceremonia jest sposobem na wyznanie sobie miłości oraz pokazanie chęci spędzenia z drugą osobą reszty życia.

Kto może wziąć ślub humanistyczny?

W przeciwieństwie do ślubu kościelnego i ślubu cywilnego ślub humanistyczny jest bardzo elastyczny i istnieje niewiele przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa w taki sposób. Taki rodzaj ślubu mogą wziąć m.in.: ateiści, pary jednopłciowe, pary międzynarodowe, wyznawcy różnych religii, osoby po rozwodzie, osoby, które marzą o wyjątkowej ceremonii ślubnej. Jeśli z jakichś względów nie możesz lub nie chcesz wziąć tradycyjnego ślubu, to ślub humanistyczny może być dobrą alternatywą.

Gdzie można zorganizować ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny można zorganizować na wiele sposobów. Możesz wybrać praktycznie każde miejsce. W przeciwieństwie do ślubu kościelnego nikt nie narzuca, w jakim miejscu ma odbyć się ceremonia. Ślub możesz zorganizować na plaży, w środku lasu, za granicą, w ogrodzie, w górach itd. Możesz wybrać miejsce, które jest z pewnych względów sentymentalne dla Ciebie i drugiej połówki. Nie ma konieczności organizowania ślubu w urzędzie lub kościele tak jak w przypadku innych rodzajów ślubu.

Ile kosztuje ślub humanistyczny?

Koszt ślubu humanistycznego to ok. 1000 zł i w tej cenie znajduje się konsultacja z celebrantem oraz stworzenie scenariusza ceremonii. Dodatkowe atrakcje, dekoracje, kwiaty oraz inne rzeczy, które zechcesz mieć na swoim ślubie to oczywiście dodatkowy koszt. Cena ślubu humanistycznego może być porównywalna do organizacji innego rodzaju ślubu. Ostateczny koszt zależy od Twojego pomysłu na przebieg tego dnia.