Pocenie się jest naturalną reakcją fizjologiczną organizmu, która ma na celu usuwanie ubocznych produktów metabolizmu oraz toksyn. Pełni również istotną rolę w regulacji temperatury ciała. Podczas intensywnego wysiłku fizycznego lub w czasie upałów, organizm automatycznie chłodzi się poprzez proces pocenia. Jednak czasem występuje także nadmierna potliwość, która sprawia niemały dyskomfort. Czy nadpotliwość da się wyleczyć? 

Na czym polega nadpotliwość? 

Nadpotliwość znana również jako nadmierne pocenie się, to stan, w którym nasz organizm produkuje więcej potu, niż jest to konieczne do utrzymania optymalnej temperatury. Jest to dość powszechne schorzenie i może dotyczyć różnych części ciała, takich jak pachy, dłonie, stopy, czy twarz. 

Nadpotliwość może mieć różne przyczyny. W przypadku nadpotliwości pierwotnej (idiopatycznej) przyczyna nie jest znana i może być dziedziczona. Natomiast nadpotliwość wtórna jest wynikiem innych czynników, takich jak choroby, hormonalne zaburzenia, reakcje na leki, nadużywanie substancji, otyłość czy stres.

Osoby cierpiące na nadpotliwość mogą doświadczać silnego i uporczywego pocenia się nawet w sytuacjach, w których nie jest to typowe, takich jak w stanie spoczynku lub w chłodnym otoczeniu. Nadmierne pocenie się może prowadzić do dyskomfortu fizycznego i emocjonalnego, zmniejszać jakość życia i wpływać na samoocenę. Zaobserwowałeś lub zaobserwowałaś u siebie takie objawy? Jeśli tak, to nie ma co się nadmiernie martwić, bo nadpotliwość można leczyć. Jak się pozbyć uciążliwego schorzenia – leczenie nadpotliwości Wrocław

Jak leczy się nadpotliwość? 

Toksyna botulinowa, powszechnie znana jako botox, jest stosowana jako leczniczy produkt w terapii różnych schorzeń, takich jak bruksizm czy migreny. Ma również szerokie zastosowanie w dziedzinie kosmetologii estetycznej. Wykorzystanie toksyny botulinowej typu A w zabiegach może być skutecznym sposobem na redukcję nadmiernego pocenia się w różnych obszarach ciała, takich jak pachy, dłonie, stopy i inne. Głównym celem botoksu jest zablokowanie nerwów odpowiedzialnych za regulację pracy gruczołów potowych w obszarze poddanym zabiegowi. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest zahamowanie wydzielania potu na długi okres, często trwający nawet kilka miesięcy.

Co ważne, pierwsze efekty leczenia nadpotliwości toksyną botulinową zaobserwujesz już po kilku dniach od zabiegu. Jednak na całkowity efekt musimy poczekać około dwóch tygodni. Po tym czasie możesz cieszyć się komfortem w każdej sytuacji.