Organizacja ślubu i wesela wiąże się z wieloma wydatkami. Dlatego para młoda często poszukuje sposobów na ich zminimalizowanie. Jednym z coraz popularniejszych rozwiązań staje się zatem wypożyczenie sukni ślubnej. Kobieta kieruje się wówczas nie tylko myślą o oszczędnościach; niektórzy nie widzą sensu w kupowaniu tak drogiej kreacji, którą założą tylko raz w życiu. Czy warto skorzystać z usług wypożyczalni strojów ślubnych? Sprawdźmy!

Czy warto zdecydować się na wypożyczenie sukni ślubnej?

Niektóre panny młode nie mają pojęcia, że istnieje możliwość wypożyczenia sukni ślubnej. Automatycznie przeglądają one zatem dostępną w salonach mody ofertę, często nie dowierzając cenom poszczególnych kreacji. Jeśli wolisz zaoszczędzić pieniądze na przyszłość, podróż poślubną lub inne weselne atrakcje, warto rozważyć skorzystanie z wypożyczalni. Oto kilka powodów, dla których takie rozwiązanie zyskuje na popularności.

 1. Oszczędności. 

Jedną z największych zalet wypożyczenia sukni ślubnej jest znaczne obniżenie kosztów wesela. Kupno nowej sukni może przerosnąć twój budżet, podczas gdy wynajem jest zdecydowanie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Zaoszczędzone pieniądze można zaś wykorzystać w inny sposób.

 1. Dostęp do wysokiej jakości sukien. 

Wypożyczalnie sukien ślubnych często oferują szeroki wybór kreacji od renomowanych projektantów. Nie zawsze będą to najnowsze kolekcje, jednak w asortymencie znajdziesz prawdziwe perełki. Dzięki temu możesz wybrać suknię najwyższej jakości, która inaczej byłaby dla ciebie nieosiągalna ze względu na swój koszt. Wypożyczalnie dbają o utrzymanie kreacji w doskonałym stanie, zapewniając, że będą one wyglądać świeżo i perfekcyjnie w dniu twojego ślubu.

 1. Różnorodność. 

Wypożyczalnie sukien ślubnych oferują szeroki wybór różnych fasonów, które możesz dopasować do własnych preferencji. Bez względu na to, czy marzysz o klasycznej, romantycznej czy nowoczesnej kreacji, istnieje duża szansa, że znajdziesz w wypożyczalni idealny model.

 1. Przechowywanie.

Kupno sukni ślubnej wiąże się z koniecznością przechowywania jej po ślubie. Tymczasem kreacje te zajmują dużo miejsca, a poza tym trudno jest utrzymać je w nienaruszonym stanie. Wypożyczenie sukni ślubnej sprawia, że opisany problem znika.

 1. Wygoda.

Wypożyczenie sukni ślubnej jest możliwe nawet przez Internet. Wypożyczalnie często oferują pannom młodym profesjonalne doradztwo, co pozwala im zaoszczędzić czas i pozbyć się wielu wątpliwości. Dzięki temu proces doboru kreacji staje się mniej stresujący.

 1. Ekonomia i ekologia w jednym.

Wypożyczenie sukni ślubnej ma również korzystny wpływ na środowisko. Kupowanie nowych sukien często wiąże się z dużym zużyciem surowców i energii w procesie produkcji. Wynajem sukni pozwala zatem zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko naturalne. Wypożyczalnie umożliwiają bowiem wielu osobom skorzystanie z jednej kreacji.

Jaki jest koszt wypożyczenia sukni ślubnej?

Koszt wypożyczenia sukni ślubnej zależy od wielu czynników. Najważniejsze spośród nich to:

 • renoma wypożyczalni i jej lokalizacja,
 • marka i rok produkcji sukni,
 • termin i okres wynajmu,
 • ewentualne zniszczenia.

Tutaj ujawniają się jednak wady tego rozwiązania. Wypożyczenie sukni ślubnej obarczone jest ryzykiem jej zniszczenia. Kreacja nie należy do ciebie i powinnaś zwrócić ją w nienaruszonym stanie. Niektóre wypożyczalnie zawyżają koszt wynajmu sukni, ponieważ mieszczą się w nim już wydatki na ewentualne drobne naprawy lub oczyszczenie kreacji. Może się jednak zdarzyć, że suknia podczas wesela poważnie się uszkodzi i nie da się przywrócić jej do pierwotnego stanu. Wówczas prawdopodobnie będziesz musiała wnieść opłatę odpowiadającą jej wartości. Warto ustalić to z właścicielami wypożyczalni lub salonu przed wypożyczeniem sukni ślubnej. Cennik możesz przeważnie znaleźć na stronie internetowej placówki.

Co oznacza zastaw za wypożyczenie sukni ślubnej?

Być może słyszałaś również o zastawie za wypożyczenie sukni ślubnej. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, prawdopodobnie zostaniesz poproszona o wpłacenie kaucji i podpisanie umowy. Cena wypożyczenia sukni ślubnej zależy zatem również od tego, jak wysoki zadatek przewiduje usługodawca. Zazwyczaj stanowi on 50% transakcji. Jeśli salon wymaga także wpłacenia kaucji, otrzymasz ją z powrotem po zwrocie wypożyczonej sukni ślubnej.

Jak zawrzeć umowę wypożyczenia sukni ślubnej?

Wzory umowy wypożyczenia sukni ślubnej zawierają kilka podstawowych elementów, takich jak:

 • określenie przedmiotu transakcji,
 • wartość kreacji,
 • termin i okres wypożyczenia sukni ślubnej,
 • dane usługodawcy i usługobiorcy.

Dokument podpisujemy zazwyczaj w dniu wypożyczenia sukni ślubnej. Warto wspomnieć, że wiele kobiet decyduje się na wynajem nie tylko na okres samej uroczystości, ale także ślubnej sesji zdjęciowej. Jeśli ty również masz taki zamiar, pamiętaj, aby uwzględnić to w umowie.

Suknia ślubna — kupić czy wypożyczyć? Podsumowanie

Wypożyczenie sukni ślubnej to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą uniknąć zbędnych wydatków lub mają na uwadze troskę o środowisko naturalne i dokonują racjonalnych zakupów. Powinny natomiast unikać go panny młode, które podczas całej uroczystości stresowałyby się ewentualnym zniszczeniem kreacji wraz ze wszystkimi tego konsekwencjami. Jeśli zastanawiasz się, czy lepiej kupić suknię ślubną, czy wypożyczyć kreację, najpierw określ swój budżet i zastanów się, które wydatki są twoim priorytetem. Następnie zapoznaj się z ofertą wypożyczalni i sprawdź, czy odpowiada ci jeden z dostępnych w niej modeli. Weź pod uwagę przede wszystkim swój komfort w tym wyjątkowym dniu!