Dzień zaślubin i późniejsza uroczystość weselna to bardzo ważne wydarzenia w życiu młodej pary. Nawet jeśli ceremonia jest skromna, a dla partnerów stanowi jedynie formalność i okazję do spotkania z najbliższymi, zależy im na tym, aby wszystko się udało. Jeśli planują ślub w plenerze, muszą nastawić się na dodatkowe formalności i przygotowania. Nie oznacza to jednak, że należy rezygnować z tej formy uroczystości. Ma ona bowiem wiele zalet – sprawdź, co możesz zrobić, aby wszystko się udało!

Ślub w plenerze – forma uroczystości, która zyskuje popularność

Jednym z głównych powodów, dla których warto rozważyć ślub w plenerze, jest jego niepowtarzalna atmosfera. Przeniesienie ceremonii zaślubin do pięknego krajobrazu, takiego jak malowniczy ogród, plaża, las czy górska polana, dodaje magii i uroku całej uroczystości. Możesz wówczas w pełni wykorzystać naturalne elementy otoczenia, takie jak kwiaty, drzewa czy widok na jezioro, aby stworzyć niemal filmową scenerię.

Organizacja ślubu w plenerze staje się marzeniem coraz większej liczby młodych par. Wynika to między innymi ze zmiany poglądów i definicji rodziny we współczesnym świecie. Wielu osób nie przekonuje już sama przysięga złożona w kościele lub urzędzie. Partnerzy pragną pobierać się w pięknych miejscach, które mają dla nich wyjątkowe znaczenie.

Ślub w plenerze ma również wiele innych zalet. Po pierwsze, umożliwia on większą swobodę w organizacji przyjęcia. Para młoda może dostosować każdy element uroczystości do swoich preferencji i marzeń. Od wyboru dekoracji, przez menu, aż po harmonogram wydarzeń – zyskujemy pełną kontrolę nad kreacją swojego wymarzonego ślubu.

Kolejną zaletą ślubu w plenerze jest elastyczność dotycząca liczby gości. Jeśli marzysz o intymnej ceremonii w gronie najbliższych, możesz zorganizować kameralne przyjęcie w urokliwym miejscu. Jeśli natomiast planujesz wielką imprezę, plenerowa przestrzeń może pomieścić większą liczbę gości, dając im możliwość swobodnego poruszania się i korzystania z otaczającej ich przyrody.

Ślub kościelny w plenerze – czy to możliwe?

Czy można wziąć ślub kościelny w plenerze? Zacznijmy optymistyczną informacją. Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: tak! Musicie jednak przygotować się na zdobywanie dodatkowych zezwoleń. Pierwszą rzeczą, którą musicie zrobić, jest uzyskanie pozwolenia od proboszcza parafii, do której przynależycie. Następnie należy złożyć wniosek – poparty odpowiednimi argumentami – w archidiecezji. Warto wspomnieć w nim o waszym powiązaniu z miejscem, w którym chcielibyście zawrzeć związek małżeński. Aspektem, który zwiększy szansę na uzyskanie przez was pozytywnej odpowiedzi od kapłanów, jest obecność kapliczek, kościołów lub innych miejsc świętych na wybranym przez was terenie.

Niestety, musicie uzbroić się w cierpliwość, bowiem na list z kurii możecie oczekiwać nawet kilka miesięcy. Dlatego warto przygotować wniosek naprawdę rzetelnie i pomyśleć o nim na długo przed planowaną datą samego wesela.

O czym pamiętać, jeśli uzyskamy satysfakcjonującą odpowiedź? Cóż, na ślub kościelny decydują się wierzące pary, a sakramentu udziela im ksiądz. Z pewnością nie będziecie zatem zaskoczeni faktem, że nawet w plenerze musi pojawić się ołtarz. Warto również zadbać o odpowiedni strój. Możecie wybrać eleganckie kreacje na sam moment składania przysięgi, a następnie się przebrać.

Jeśli odpowiedź kurii będzie odmowna, możecie rozważyć inne rozwiązanie. Wiele par decyduje się na złożenie w kościele jedynie przysięgi w obecności kilku najbliższych osób, w tym świadków. W plenerze organizują one natomiast uroczystość weselną. Coraz częściej pod uwagę brany jest także ślub humanistyczny, wzbogacony osobistą przysięgą, lub ślub konkordatowy.

Ślub cywilny w plenerze – jak go zorganizować?

Jeśli chcecie zorganizować ślub cywilny w plenerze, zadanie z pewnością będzie nieco łatwiejsze. Musicie co prawda złożyć odpowiedni wniosek, jednak istnieje dużo mniejsze ryzyko jego odrzucenia niż w przypadku listu wysyłanego do kurii. Dzieje się tak, ponieważ głównym wymaganiem urzędników jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom uroczystości. Jeśli wybrane przez was miejsce spełnia podstawowe standardy i nie ma prześmiewczego charakteru (pamiętaj, że nawet ślub w plenerze to ważna uroczystość), nie powinniście mieć problemu z uzyskaniem zgody.

Co ważne, wniosek powinniście złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego, do którego przynależy teren, na którym chcielibyście zawrzeć związek małżeński. To ważna różnica względem ślubu kościelnego w plenerze, w przypadku którego o zgodę musicie poprosić również proboszcza parafii, do której należycie.

Ile kosztuje uroczystość w plenerze i od czego to zależy?

Pierwszym wydatkiem, na który musicie się przygotować, jest opłata za złożenie wniosku (84 zł) oraz wpłata rzędu 1000 zł po uzyskaniu zgody na przeprowadzenie ceremonii we wskazanej przez was formule. Dalsze wydatki są związane z dekoracjami, kreacjami, przybyciem gości i menu.

Miejsce na ślub w plenerze, które wybraliście, odgrywa zasadniczą rolę w kwestii planowania budżetu przyjęcia. Czy musicie je wynająć lub uzyskać specjalne pozwolenie, czy może jest to wasz ogród? Czy potrawy przygotowujecie samodzielnie lub z pomocą rodziny, czy też skorzystacie z cateringu? A może chcecie zorganizować ślub w plenerze na terenie ośrodka wypoczynkowego i skorzystać z tamtejszej kuchni? Jak wielu gości planujecie zaprosić? Odpowiedzi na te pytania są kluczowe, jeśli chcecie oszacować, jaką kwotę wydacie na wasze wesele.

Pamiętajcie o kosztach związanych z przybyciem na miejsce duchownego lub urzędnika. Musicie zorganizować dla niego miejsce, ewentualny ołtarz, a także stół lub ławę, na której podpiszecie akt ślubu.

Jak zorganizować ślub w plenerze – najważniejsze zasady

Organizacja ślubu w plenerze to niezwykle romantyczna i wyjątkowa opcja dla par.

Należy jednak pamiętać także o praktycznym wymiarze przyjęcia. Warto zwrócić uwagę na dostępność udogodnień, takich jak toalety czy miejsca parkingowe, aby zapewnić wygodę gościom. Ważne jest również zadbanie o formalności związane z organizacją ślubu w plenerze. Upewnij się, że zdobyłeś wszelkie niezbędne zezwolenia i zgody na korzystanie z wybranej przestrzeni. Skonsultuj się z miejscowymi władzami i sprawdź, jakie są lokalne przepisy dotyczące ślubów w plenerze.

Pod wieloma względami ślub w plenerze nie różni się od uroczystości, która odbywa się w tradycyjnych miejscach. Musisz jednak wziąć pod uwagę wszystko, co w innym wypadku miałbyś zapewnione przez obsługę i właściciela sali, którą wynajmujesz. Oznacza to, że musisz samodzielnie zadbać o stoły, krzesła, nagłośnienie, naczynia itp.

Pamiętajcie, że w uroczystości uczestniczyć będą goście w różnym wieku i o różnych potrzebach. Rzeczy, które są dla was atrakcją, mogą stanowić przeszkodę dla osób starszych lub dzieci. Zadbajcie o komfort każdej z zaproszonych osób. Weźcie również pod uwagę możliwość zmiany pogody.

Dodatkowe wskazówki

  • Wybierz odpowiednią lokalizację.

Wybierz miejsce na ślub w plenerze, które odzwierciedla wasze preferencje i stworzy wymarzoną atmosferę. Weź pod uwagę również aspekty praktyczne.

  • Dopasuj dekoracje do otoczenia.

Wykorzystaj naturalne elementy otoczenia jako inspirację do dekoracji. Możesz użyć kwiatów, gałęzi, girland i świec, aby stworzyć romantyczną i magiczną atmosferę.

  • Zadbaj o wygodę gości.

Upewnij się, że podczas ślubu w plenerze twoi goście będą czuć się dobrze. W zależności od miejsca, możesz wynająć namioty, zapewnić miejsca siedzące i odpowiednią liczbę toalet.

  • Pamiętaj o pogodzie.

Zaplanuj swój ślub w plenerze w odpowiedniej porze roku i bądź przygotowany na zmienne warunki pogodowe. Przygotuj parasole i koce na wypadek niespodziewanych ochłodzeń.

  • Skorzystaj z usług profesjonalistów.

Jeśli nie masz doświadczenia w organizacji ślubu w plenerze, warto skorzystać z usług profesjonalistów, takich jak wedding planner czy dekorator. Pomogą ci oni w planowaniu i koordynacji wszystkich szczegółów.

  • Zaplanuj harmonogram wydarzeń.

Przygotuj dokładny harmonogram, który uwzględni ceremonię zaślubin, przyjęcie, sesję zdjęciową i inne planowane atrakcje. 

  • Pamiętaj o zezwoleniach i formalnościach.

Skonsultuj się z lokalnymi władzami i sprawdź, jakie zezwolenia są wymagane do zorganizowania ślubu w plenerze. Upewnij się, że spełniasz wszelkie formalności i przepisy.

Ślub w plenerze dekoracje – na jakie warto się zdecydować?

Organizacja ślubu w plenerze to wyjątkowy sposób na stworzenie niezapomnianych wspomnień. Daje ona magiczną możliwość połączenia miłości i natury w jedno. Płynie z tego jasny wniosek: to właśnie przyroda jest elementem, na którym powinniście oprzeć swoje aranżacje. Dekoracje stołu i krzeseł to tylko dodatki, które powinny wpisywać się w otaczający was krajobraz. Wykorzystajcie naturalne akcesoria i kwiaty. Świetnie sprawdzi się również biały tiul i girlandy. Idealnie byłoby, gdybyście mieli możliwość zorganizowania altanki, przyozdobionej wskazanymi dekoracjami. Pamiętajcie, aby dodatki pasowały nie tylko do otoczenia, ale także do siebie nawzajem – zwróćcie zatem uwagę na ich kolorystykę.

Sukienka na ślub w plenerze – jaką kreację wybrać? 

Jeśli chodzi o sukienkę na ślub w plenerze, dzięki takiej formie uroczystości zyskujemy dużą dowolność w wyborze kreacji. Aby dobrze bawić się na przyjęciu, panna młoda, podobnie jak jej goście, mogą wybrać wygodne stroje w stylu boho, kombinezony i swobodne sukienki. Wiele kobiet decyduje się na elegancką kreację na sam moment składania przysięgi. Potem panie przebierają się, by bez skrępowania bawić się do białego rana.

Ślub w plenerze daje parze młodej bardzo wiele możliwości oryginalnej aranżacji przyjęcia, od wyboru miejsca, po menu, dekoracje i stroje. Jeśli zastosujecie się do powyższych wskazówek, z pewnością ceremonia będzie niezapomnianym przeżyciem zarówno dla was, jak i waszych gości. Nie zapomnij jednak poinformować ich o charakterze przyjęcia, aby mogli odpowiednio się do niego przygotować – chociażby w momencie wyboru własnych kreacji.