Czy można oddać suknię ślubną? To pytanie często zadawane przez kobiety, które po zakończeniu ceremonii zastanawiają się, co zrobić z tą piękną, lecz często bardzo drogą kreacją, którą założyły tylko raz. Wiele spośród nich z różnych powodów decyduje się na oddanie swojej sukni ślubnej — okazuje się, że możliwości ku temu istnieje naprawdę wiele. Dowiedz się, gdzie oddać suknię ślubną i jak to zrobić.

Podpowiadamy: gdzie oddać suknię ślubną?

Na początku warto wspomnieć, że wypożyczanie sukni ślubnych staje się coraz bardziej popularne, podobnie jak ich oddawanie. Kobiety decydują się na te rozwiązania przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Sprzedaż sukni ślubnych to bardzo dochodowy biznes, bowiem są to wyjątkowo drogie kreacje, choć większość kobiet skorzysta ze swojej stylizacji tylko raz w życiu. Są one również trudne w przechowywaniu. Stąd też coraz częściej zadajemy sobie pytanie: gdzie oddać suknię ślubną?

Możliwości jest wiele. Jedną z najpopularniejszych z nich jest skorzystanie z usług skupu sukien ślubnych. Firmy zajmujące się skupem sukni oferują możliwość sprzedaży używanych kreacji. Jest to doskonałe rozwiązanie dla pań, które chcą odzyskać część zainwestowanych pieniędzy, jednocześnie dając swoim ubraniom drugie życie. Skup sukien ślubnych to również szansa dla przyszłych panien młodych, które szukają pięknej kreacji w atrakcyjnej cenie.

Kobiety decydujące się na oddanie sukni ślubnej często są napędzane pragnieniem przekazania dalej tego wyjątkowego kawałka garderoby. Ślub to w końcu niezwykłe wydarzenie, a same kreacje mają dla nas wartość emocjonalną. Dlatego wiele kobiet chce, aby ich suknie nadal spełniały swoje przeznaczenie i sprawiały radość innym pannom młodym. Oddając je do skupu sukien ślubnych, mogą mieć pewność, że trafią one w ręce kogoś, kto doceni ich piękno i uczyni je częścią własnej historii miłosnej.

Jednak skup to niejedyne rozwiązanie. Panny młode mogą zdecydować się również na:

 • komis
 • portal aukcyjny
 • sprzedaż lub wypożyczenie sukni członkom rodziny lub przyjaciołom
 • pomoc organizacjom charytatywnym.

Czy sprzedaż sukni ślubnej do komisu to dobry pomysł?

Sprzedaż sukni ślubnych do komisu to szczególnie atrakcyjne rozwiązanie dla kobiet, którym zależy na tym, aby ich ubrania nadal spełniały swoje przeznaczenie i sprawiały radość kolejnym pannom młodym. Jeśli naszą odpowiedzią na pytanie o to, gdzie oddać suknię ślubną, jest właśnie komis, wówczas uda nam się odzyskać część zainwestowanych w kreację pieniędzy. Niestety, z pewnością nie będzie to pełna kwota. Komisy sukien działają dokładnie tak, jak komisy samochodowe. Sprzedając produkt przez pośrednika, nasz finalny zarobek nie będzie zbyt wysoki. Być może lepiej byłoby zatem zastanowić się, jak sprzedać suknię ślubną samodzielnie.

Jak sprzedać suknię ślubną i na czym się skupić?

Zastanawiasz się, gdzie oddać suknię ślubną? Wystaw ją na internetowej aukcji! Do wyboru masz wiele portali ogłoszeniowych, które pozwolą ci na sprzedaż sukni ślubnej w cenie korzystnej zarówno dla ciebie, jak i dla osoby kupującej. W ten sposób uzyskasz znacznie więcej pieniędzy niż w komisie — uczyń ze skupu rozwiązanie awaryjne, na wypadek, gdyby odzew na portalu aukcyjnym był niewielki.

Aby sprzedać kreację, skup się przede wszystkim na wykonaniu atrakcyjnych zdjęć. Możesz skorzystać z usług zaprzyjaźnionego fotografa, który swoimi pracami zachęci przyszłe panny młode do zakupu. Nie zapomnij o załączeniu do ogłoszenia zdjęć ze ślubu — nie musisz ujawniać swojej twarzy, jednak pozwól odbiorcom na ocenienie, jak suknia prezentuje się na modelce. Następnie w ogłoszeniu opisz swoją kreację. Kupiłaś ją w salonie, a może była szyta na zamówienie? Jakie są jej dokładne wymiary? Potencjalne klientki z pewnością zainteresuje również marka produktu.

Pamiętaj, że osoba, która odkupi od ciebie kreację, po swoim ślubie również może zastanawiać się nad tym, gdzie oddać suknię ślubną. Wówczas przydadzą jej się wszystkie informacje o jej pochodzeniu i powstaniu.

Za ile sprzedać suknię ślubną?

Ta odpowiedź z pewnością nie będzie dla ciebie satysfakcjonująca, lecz prawda jest taka, że to zależy. I to od bardzo wielu czynników, takich jak:

 • marka i projektant sukni,
 • stan kreacji (ewentualne uszkodzenia, zabrudzenia, wady fabryczne),
 • cena początkowa,
 • wymiary.

O ile twoja suknia ślubna nie jest prawdziwym unikatem, nie powinnaś sprzedawać jej w cenie, którą sama za nią zapłaciłaś. Wówczas potencjalne klientki nie zdecydują się bowiem na zakup z drugiej ręki.

Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży sukni ślubnej?

Aby sprzedać swoją suknię ślubną, użyj w ogłoszeniu języka korzyści. Jednocześnie postaraj się jednak, aby było ono w miarę zwięzłe i konkretne. Uwzględnij w nim wymienione powyżej najważniejsze informacje o produkcie. Napisz:

 • czy suknia była szyta na miarę, czy zakupiona w salonie (koniecznie podaj markę/projektanta),
 • jakie są jej dokładne wymiary,
 • dlaczego chcesz ją sprzedać,
 • kiedy sama ją kupiłaś.

Prawdopodobnie zgłosi się do ciebie wówczas wiele pań!

Należy jednak wspomnieć, że niektórym kobietom nie zależy na odzyskaniu pieniędzy. Wiele pań zastanawia się, gdzie oddać suknię ślubną, ponieważ nie mają odpowiednich warunków do jej przechowywania. Mogą one zwrócić się do organizacji charytatywnych, szpitali, szkół, teatru, a nawet wypożyczalni strojów karnawałowych. Możliwości jest wiele — wybierz tę, która wydaje ci się najbardziej odpowiednia.