Kiedy słyszysz słowo „wesele”, z pewnością masz już przed oczami jedną, konkretną scenerię. Wpływ na twoją wizję ma przede wszystkim miejsce, w którym się wychowałeś. Ślubne tradycje mogą bowiem różnić się w każdym kraju, a nawet w jego poszczególnych regionach. To bardzo ciekawy temat do dyskusji i analizy. Jeśli jednak twoim partnerem życiowym jest osoba pochodząca zza granicy, okazuje się, że sprawa może być nieco bardziej poważna. W pewnym momencie będziecie przecież chcieli zorganizować własny ślub i wesele międzynarodowe. Powstanie wówczas pytanie: jak się do tego zabrać, aby pogodzić odmienne tradycje?

Czym jest ślub międzynarodowy?

Ślub międzynarodowy to wyjątkowe wydarzenie, w czasie którego dwie osoby z różnych kultur, narodowości lub religii łączą się w związku małżeńskim. To okazja do celebracji miłości, a jednocześnie do zaprezentowania różnorodności i połączenia tradycji, które wynieśliście z waszych domów. Przygotowania do organizacji wesela międzynarodowego wymagają zwrócenia uwagi na wiele szczegółów. W rezultacie otrzymacie jednak niezapomnianą uroczystość, która zachwyci zarówno parę młodą, jak i wszystkich gości.

W przypadku ślubu międzynarodowego partnerzy mogą pochodzić z różnych krajów, mieć różne korzenie etniczne lub wyznawać odmienne religie. Połączenie kulturowe staje się podstawą dla stworzenia nowej rodziny, która czerpie inspirację i wartości zarówno z jednej, jak i drugiej strony świata. I chociaż sama idea przedsięwzięcia bez wątpienia jest piękna, może także przysporzyć młodej parze stresu. Najczęstsze obawy przyszłych małżonków są związane z:

 • próbą pogodzenia wielu obyczajów podczas ceremonii zaślubin (problem pojawia się szczególnie wtedy, gdy partnerzy wyznają różne religie i nie zadowala ich ślub urzędowy),
 • niepewność co do tego, jak na wszelkie decyzje i modyfikacje zareagują członkowie ich rodzin,
 • brakiem znajomych, którzy mogliby doradzić im w zaistniałej sytuacji,
 • stanowiskiem poszczególnych instytucji, do których muszą się zgłosić,
 • znalezieniem odpowiedniego miejsca i dekoracji do organizacji wesela, a także jego prowadzących.

Część partnerów będzie ze sobą bardzo zgodna, lecz innym trudno będzie ustąpić w kluczowych kwestiach. Należy pamiętać, że w wielu przypadkach ślub międzynarodowy może nie być łatwy dla obu stron, przywiązanych do swojej wiary i tradycji. Kompromisy są jednak nieuniknione. Ceremonia, jaką jest ślub międzynarodowy, może być przeprowadzana zgodnie z tradycjami jednej z kultur reprezentowanych przez parę młodą. To rozwiązanie sprawi jednak, że jedna osoba, a zarazem jej rodzina, może czuć się pokrzywdzona. Dlatego wesele międzynarodowe może stanowić również hybrydę obu tradycji; nic nie stoi także na przeszkodzie, aby zorganizować je w stylu neutralnym.

Większość osób marzy jednak o tym, aby na weselu nie zabrakło elementów, które pamiętają z uroczystości swoich bliskich. Co zrobić, aby uniknąć sprzeczek i okazać szacunek obu kulturom lub wierzeniom?

Złote zasady przygotowania ślubu i wesela międzynarodowego

Warto najpierw pomyśleć o wszystkich formalnościach, aby na dalszych etapach przygotowań nie powodowały one zbędnego stresu. Jeśli wasz ślub międzynarodowy ma się odbyć w polskim urzędzie, osoba pochodząca z innego kraju musi przygotować przetłumaczony odpis swojego aktu urodzenia, paszport (w niektórych przypadkach wystarczy dowód osobisty), a także ewentualne inne pisma i zaświadczenia sądowe. Wszystko zależy od tego, jak długo cudzoziemiec przebywa na terytorium Polski i z jakiego kraju pochodzi. Zorientujcie się we wszystkich wymaganych dokumentach, ponieważ po złożeniu wniosku na niektóre z nich trzeba będzie długo czekać.

Podczas organizacji ślubu i wesela międzynarodowego warto przygotować i zaplanować z wyprzedzeniem wszystko, co możliwe. Omawiana ceremonia to bowiem bardzo złożone przedsięwzięcie — wiele planów może zmienić się praktycznie w ostatniej chwili, a wielu spraw będziecie musieli dopilnować dopiero w ostatnich dniach przed weselem. Nie da się bowiem wcześniej przygotować chociażby weselnych potraw. Aby możliwie zminimalizować stres, załatwcie wcześniej wszelkie formalności.

Jak zorganizować wesele międzynarodowe?

Organizacja wesela międzynarodowego wiąże się z uwzględnieniem wielu czynników związanych z różnicami kulturowymi, narodowościami i tradycjami. Oto kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę przy planowaniu takiego wydarzenia.

 1. Wybór lokalizacji. Jej rozważenie ma kluczowe znaczenie, szczególnie jeśli para młoda pochodzi z różnych krajów. 
 2. Język komunikacji. Jeśli partnerzy i goście mówią różnymi językami, ważne jest zapewnienie odpowiedniego tłumaczenia podczas ceremonii ślubnej i przyjęcia weselnego. Można także dostarczyć zaproszenia i programy weselne w obu językach, aby wszyscy goście mogli zrozumieć przebieg wydarzeń.
 3. Tradycje i zwyczaje. Zapoznanie się z tradycjami i zwyczajami weselnymi obu kultur reprezentowanych przez parę młodą jest niezwykle ważne. Pozwoli to na stworzenie spójnej ceremonii, która uwzględnia elementy ważne dla obu stron. Warto skonsultować się z bliskimi, którzy mogą doradzić nam w kwestii wprowadzenia elementów tradycyjnych podczas ślubu międzynarodowego. Niektórzy decydują się także na skorzystanie z pomocy zagranicznych lub instytucjonalnych ekspertów.
 4. Poinformowanie gości o charakterze wydarzenia. Wasi najbliżsi powinni wiedzieć, jak mają przygotować się na uroczystość pod kątem stroju i obyczajów.
 5. Miejcie na uwadze własny dress code. Tradycyjny polski garnitur ślubny może okazać się dla jednego z partnerów sporym zaskoczeniem. Warto dokładnie przedyskutować stylizacje, w których zaprezentujecie się na przyjęciu.

Osobną, bardzo ważną kategorię stanowią atrakcje i menu obecne na weselu międzynarodowym.

Menu na weselu międzynarodowym

Wybór weselnych dań powinien uwzględniać różnorodność kulinarną obu kultur. Serwowanie potraw reprezentujących zarówno jedną, jak i drugą tradycję daje gościom możliwość spróbowania różnorodnych smaków i doświadczenia kulinarnej różnorodności obu narodów. Warto pamiętać, że w niektórych kulturach spożywanie określonych potraw jest zakazane. Koniecznie należy zadbać o to, aby reprezentujące ją osoby znalazły dla siebie odpowiednie posiłki. Czasami najbezpieczniejszym wyjściem okazuje się zupełna rezygnacja z jednej z potraw. Warto zwrócić uwagę nie tylko na dania obiadowe, ale także na słodycze, takie jak tort weselny.

Należy przemyśleć również serwowane gościom napoje. Porozmawiajcie o tym, co pije się na weselach w krajach, z których pochodzicie. Czy piwo na weselu będzie dobrym pomysłem? A może warto zadbać o regionalny alkohol? Podejmijcie wspólną, rozsądną decyzję, uwzględniającą wasze doświadczenia.

Muzyka i taniec na ślubie międzynarodowym

Organizacja wesela międzynarodowego to doskonała okazja do połączenia różnych stylów muzycznych i tradycji tanecznych. Wybór odpowiedniego zespołu muzycznego, który jest zaznajomiony z różnorodnością etniczną charakteryzującą gości na ślubie międzynarodowym, pomoże stworzyć wyjątkową atmosferę i pozwoli każdemu na dobrą zabawę. Możecie zaplanować niespodziankę dla waszych bliskich, uwzględniając w repertuarze utwory charakterystyczne dla regionu, z którego pochodzą. Przede wszystkim pamiętajcie jednak, że to wasz dzień i wy powinniście czuć się komfortowo.

Gdzie zorganizować wesele międzynarodowe?

Wybór miejsca na zorganizowanie wesela międzynarodowego jest kluczowym etapem planowania tego wyjątkowego wydarzenia. Oto kilka sugestii dotyczących potencjalnych lokalizacji.

 1. Może nią być miejsce pochodzenia jednej z osób. Taki wybór pozwoli na nawiązanie do tradycji — da także możliwość odwiedzenia dalekich zakątków świata waszej rodzinie i przyjaciołom.
 2. Jeśli para młoda pochodzi z różnych krajów lub mieszkała w różnych częściach świata, warto rozważyć organizację wesela w miejscu, gdzie partnerzy się poznali lub spędzili ważne chwile swojego życia. Podkreśli to symbolikę wyjątkowego dnia.
 3. Wybór neutralnego terytorium również może być dobrym rozwiązaniem dla par młodych reprezentujących różne narodowości. Miejsce, które wybiorą partnerzy, powinno być znane ze swojej gościnności i infrastruktury, która ułatwia organizację ceremonii ślubnej i przyjęcia weselnego.
 4. Organizacja wesela międzynarodowego w wielokulturowym mieście może być doskonałą okazją do podkreślenia różnorodności i tolerancji. Miejsca te słyną z kuchni i atrakcji, które mogą zainteresować gości z różnych kultur.

Przy wyborze miejsca na wesele międzynarodowe, warto również wziąć pod uwagę jego dostępność w określonym terminie, wasz budżet i wymagania logistyczne oraz prawne związane z zawarciem małżeństwa w danym kraju. Ważne jest to, abyście jako partnerzy czuli się komfortowo i aby miejsce odpowiadało waszej wizji tego wyjątkowego dnia.