Planując ślub, wiele par skupia się na wyborze sukni, tortu i zaproszeniach. Z czasem okazuje się jednak, że równie istotnym elementem jest dekoracja sali weselnej. Kwiaty odgrywają kluczową rolę w tworzeniu nastroju i atmosfery tego wyjątkowego dnia. Wybór odpowiednich ozdób na salę weselną może być jednak trudny, ponieważ musimy rozważyć wiele aspektów. Warto jednocześnie pamiętać, że kwiaty to nie tylko ozdoba, ale także wyraz uczuć i cała gama symboli. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na zastanowienie się nad tym, jakie gatunki będą pasować do waszego wydarzenia. W naszym artykule podpowiemy, jak wybrać kwiaty na salę weselną, aby stworzyć piękną i zapadającą w pamięć oprawę ślubu. Przekonaj się, jakie trendy w dekoracjach ślubnych królują obecnie i jak można dostosować je do własnego pomysłu na ceremonię.

Czym powinniśmy się kierować, wybierając kwiaty na salę weselną?

Wybierając kwiaty na salę weselną, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników. Oto nasze wskazówki:

 1. Styl i temat wesela. Na początek zastanówcie się nad tematyką i charakterem swojego wesela. Czy ma to być romantyczna uroczystość w ogrodzie, elegancka ceremonia, czy może ekstrawagancka impreza w plenerze? Wybór kwiatów na wesele powinien rezonować z całą koncepcją ślubu.
 2. Kolorystyka. Określcie paletę kolorów wesela. Kwiaty powinny komponować się z kolorami sukni panny młodej, garniturem ślubnym pana młodego oraz ogólnym wystrojem sali. Dobrze dobrane kolory dodadzą spójności i elegancji dekoracji.
 3. Budżet. Zdefiniujcie, ile pieniędzy możecie przeznaczyć na kwiaty na sali weselnej. Mogą one stanowić znaczący element kosztorysu, dlatego ważne jest ustalenie planu i dostosowanie wyboru kwiatów do dostępnych środków.
 4. Sezonowość. Kwiaty sezonowe są zazwyczaj tańsze i dostępne w najlepszym stanie. Wybierając je, zyskacie pewność, że zachowają świeżość przez całe wydarzenie. To także sprzyjające środowisku i lokalnym biznesom rozwiązanie.
 5. Preferencje osobiste. Zastanówcie się, jakie kwiaty lubicie najbardziej. Może macie ulubiony gatunek lub od dawna marzyliście o konkretnych kwiatach w bukiecie ślubnym?
 6. Symbolika kwiatów. Warto poznać symbolikę różnych gatunków. Na przykład róża symbolizuje samą miłość i romantyzm, a goździk — namiętność. Znaczenie mają również kolory. Wybierając kwiaty na salę weselną, które odnoszą się do waszych uczuć, nadacie dekoracjom jeszcze głębszy sens.
 7. Wielkość i rodzaj dekoracji. Rozważcie, gdzie dokładnie chcecie umieścić kwiaty — na stołach, w bukietach ślubnych, na ławkach w kościele, a może chcecie rozwiesić je pod sufitem? Rodzaj dekoracji wpłynie na wybór gatunków i ich liczbę.

I ostatnia, bardzo ważna wskazówka: konsultacja z florystą! Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto skonsultować się z doświadczonym specjalistą. Pomoże on  dostosować kwiaty na salę weselną do waszych potrzeb i upewni się, że dekoracje będą piękne i trwałe. Pamiętajcie, że kwiaty to nie tylko ozdoba, ale także wyraz waszych uczuć.

Kwiaty na sali weselnej: żywe czy sztuczne? Sprawdzamy!

Wybór między żywymi a sztucznymi kwiatami na salę weselną to często trudna decyzja. Oto kilka argumentów za i przeciw dla każdej z tych opcji, które pomogą wam dokonać właściwego wyboru.

Żywe kwiaty — argumenty za

 • Żywe kwiaty zachwycają naturalnym pięknem, intensywnymi kolorami i subtelnymi aromatami. Dodają one uroku i odświeżają każde pomieszczenie.
 • Kwiaty żywe często są wybierane ze względu na swoją symbolikę, co może dodać głębi i znaczenia ceremonii.
 • Żywe ozdoby tworzą wyjątkową atmosferę i nadają uroczystości charakteru. Mogą być używane do tworzenia różnorodnych dekoracji, od bukietów ślubnych po dekoracje stołów i wnętrza.

Żywe kwiaty — argumenty przeciw

 • Takie kwiaty są często znacznie droższe niż sztuczne, zwłaszcza jeśli wybieracie gatunki egzotyczne. Mogą więc znacząco obciążyć budżet ślubny.
 • Kwiaty żywe wymagają opieki, a także mają ograniczoną trwałość. Muszą być świeże przez cały dzień, co może stanowić wyzwanie, na przykład w czasie gorącego lata.
 • Żywe ozdoby mogą wywoływać reakcje alergiczne u niektórych gości, o czym organizatorzy mogą nie wiedzieć, co odbierze im szansę na reakcję.

Sztuczne kwiaty — argumenty za

 • Sztuczne kwiaty nie więdną, co oznacza, że można je przygotować z wyprzedzeniem. Są również odporne na zmienne warunki atmosferyczne.
 • Są często tańsze niż kwiaty żywe, co może znacząco obniżyć koszty dekoracji ślubnych.
 • Sztuczne kwiaty na sali weselnej nie wywołują alergii.

Sztuczne kwiaty — argumenty przeciw

 • Mimo że nowoczesne, sztuczne kwiaty stają się coraz bardziej realistyczne, to nadal brakuje im naturalnego uroku i zapachu kwiatów żywych.
 • Sztucznym kwiatom brakuje wyjątkowej symboliki, która jest znacząca podczas ceremonii ślubnej.
 • Sztuczne kwiaty na weselu mogą być wykonane z materiałów, które nie są ekologiczne, co jest istotne dla par dbających o środowisko.

Misja: dekoracja sali wesele. Jaki gatunek kwiatów warto wybrać?

 1. Róże to klasyka — w końcu symbolizują miłość. Są dostępne w wielu kolorach, co pozwala dostosować je do kolorystyki wesela. Mogą być używane do tworzenia bukietów ślubnych, dekoracji stołów i innych elementów dekoracyjnych.
 2. Tulipany to idealne kwiaty na salę weselną o eleganckim kształcie i intensywnych kolorach. Są idealne do dekoracji stołów i bukietów ślubnych. Mogą dodać świeżości i delikatności do wystroju.
 3. Hortensje charakteryzują się dużymi, okrągłymi kwiatuszkami i są doskonałe do dekoracji sal weselnych. Są dostępne w różnych kolorach i tworzą romantyczny nastrój.
 4. Goździki to kwiaty o intensywnym zapachu. Nadają się zarówno do bukietów ślubnych, jak i dekoracji stołów. Symbolizują namiętność.
 5. Peonie to gatunek o dużych, puszystych kwiatach, które są kojarzone z luksusem i pięknem. Są dostępne w różnych kolorach i nadają się doskonale do bukietów ślubnych.
 6. Orchidee to kwiaty luksusowe, które nadają się na eleganckie wesela. Są dostępne w różnych odmianach i kształtach, co pozwala na tworzenie różnorodnych dekoracji.
 7. Lilie są często kojarzone z czystością, dostojeństwem i miłością. Są idealnym wyborem dla par, które chcą wyrazić głębokie uczucia.

W jakim miejscu ustawić kompozycje kwiatowe na wesele?

Ustawienie kompozycji kwiatowych na weselu zależy od waszych preferencji, stylu dekoracji i charakteru sali weselnej. Oto kilka miejsc, gdzie często umieszcza się weselne kompozycje kwiatowe:

 • stół weselny,
 • krzesła i inne siedziska,
 • wejście na salę,
 • ławy kościelne,
 • ozdobne łuki,
 • schody i podesty,
 • altany,
 • sufit.

Udekorowanie sali weselnej — komu zlecić to zadanie?

Udekorowanie sali weselnej to ważne zadanie, które warto zlecić specjalistom — choć oczywiście decyzja należy do was. Oszczędzi wam to jednak dodatkowego stresu. Wybierając kwiaty na salę weselną, możecie zwrócić się o pomoc do:

 • Florysty. To profesjonalista w dziedzinie kwiatów i dekoracji. Florysta może stworzyć piękne bukiety, kompozycje kwiatowe oraz inne dekoracje zgodnie z waszymi preferencjami i oczekiwaniami.
 • Dekoratora wnętrz, który specjalizuje się w tworzeniu kompleksowych aranżacji sal weselnych, w tym dekoracji stołów, krzeseł, oświetleniu, girlandach, tłach ślubnych i wielu innych elementach. 
 • Rodziny i przyjaciół. Jeśli jesteście kreatywni i możecie liczyć na wsparcie bliskich, możecie samodzielnie stworzyć dekoracje bazujące na kwiatach na sali weselnej. To budżetowe rozwiązanie!

Kompozycje ślubne na stół i salę weselną — kiedy powinniśmy je zamówić lub przygotować?

Termin zamówienia kwiatów na salę weselną zależy przede wszystkim od liczby i rodzaju dekoracji. Sprawa wygląda podobnie jak z tortem weselnym. Teoretycznie w cukierniach złożycie zamówienie nawet na tydzień przed wydarzeniem. Jednak co jeśli traficie na duże obłożenie, urlop lub niedostępne elementy/składniki? Jeśli zależy wam na bardzo konkretnych dekoracjach ślubnych, zamówienie na kwiaty na salę weselną możecie złożyć nawet na pół roku przed ceremonią. Warto zrobić wówczas przynajmniej rozeznanie i skontaktować się z florystą, aby zarezerwować termin w jego kalendarzu.

Kwiaty na salę weselną — na jaką cenę się przygotować?

Szukasz tanich kwiatów do dekoracji sali weselnej? Pamiętaj, że koszt zależy przede wszystkim od wielkości i rodzaju dekoracji. Jednak biorąc pod uwagę, że zwykły bukiet lub mały stroik kosztuje około stu złotych, musisz przygotować się na to, że ustrojenie całej sali wyniesie minimum 1000 zł — a często są to znacznie wyższe sumy. Dlatego powtarzamy jedną z najistotniejszych wskazówek: dokładnie przeanalizuj budżet, zanim podejmiesz ostateczną decyzję dotyczącą dekoracji! W ten sposób unikniesz przykrych niespodzianek.