Każda para, która ma w planach zawarcie związku małżeńskiego i uczczenie tego wydarzenia w gronie bliskich, doskonale wie, że wesele to bardzo kosztowne przedsięwzięcie. Podczas jego organizacji musimy wziąć pod uwagę stroje, dekoracje, menu, wynajęcie sali i fotografa, noclegi dla gości i wiele innych wydatków. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na ślub bez wesela. Czy to dobre rozwiązanie? Jakie są alternatywy? I jak bliscy zareagują na taką wiadomość? Odpowiedzi na te pytania poznasz w trakcie lektury naszego artykułu.

Ślub bez wesela — wady i zalety tego rozwiązania

Skromny ślub bez wesela rozważa coraz więcej par, lecz wbrew pozorom ostateczna decyzja nie zawsze zależy od zasobów finansowych partnerów. Nawet jeśli mogą oni pozwolić sobie na organizację hucznej uroczystości, nie każdy chce wydawać tak dużą kwotę pieniędzy na jeden wieczór. Ponadto wiele osób czuje się niekomfortowo w trakcie przyjęć z dużą liczbą gości. W niektórych przypadkach pojawiają się również problemy dotyczące tego, kogo zaprosić na wesele. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na uniknięcie tych komplikacji. Co wówczas zyskują, a co tracą?

Zalety ślubu bez wesela

Wśród głównych zalet ślubu bez wesela należy wymienić:

  1. Oszczędności.

Nie da się ukryć, że tym, co motywuje większość par do rezygnacji z wesela, są względy finansowe. Wszyscy wiemy, ile kosztuje suknia ślubna. Domyślamy się również, ile wydamy na garnitur ślubny. Jeśli doliczymy do tego wszystkie inne koszty, uzbieramy kwotę, którą z powodzeniem moglibyśmy wydać na wymarzoną podróż poślubną, remont mieszkania lub inne wartościowe inwestycje.

2. Ograniczenie stresujących sytuacji.

Często mówi się, że ślub i wesele to najpiękniejsze i najważniejsze wydarzenia w życiu młodej pary. Jednocześnie są one jednak obarczone ogromną odpowiedzialnością i stresem. Organizacja zaproszeń ślubnych, tortu weselnego, dekoracji, zespołu muzycznego, fotografa i kamerzysty, odpowiadanie na wszystkie pytania, reagowanie na sytuacje kryzysowe… To wszystko potrafi być naprawdę wykańczające. Dlatego sam ślub bez wesela to znaczne ograniczenie stresu i odpowiedzialności.

3. Swobodę.

Wiele osób poszukuje alternatywy dla wesela i urządza skromne przyjęcie dla najbliższych we własnym ogródku lub zaprasza ich na obiad do restauracji. Wówczas nie ograniczają was zasoby finansowe, wielkość czy regulamin sali weselnej, ani czas. A co najważniejsze, wy sami będziecie czuli się swobodniej niż w dużym gronie osób, które prawdopodobnie widzieliście zaledwie kilka razy w życiu. Swoboda dotyczy także wybieranych przez was strojów. Trampki do sukni ślubnej założone w restauracji nie będą stanowiły żadnego problemu, podobnie jak samo wypożyczenie sukni ślubnej.

4. Komfort gości.

Oszczędności i obawy względem panującej na weselu atmosfery dotyczą nie tylko pary młodej, ale także jej gości. Często zdarza się, że poszczególni członkowie rodziny nie przepadają za sobą. Nie wszystkich stać również na wystawne prezenty i weselne kreacje. Te osoby z pewnością ucieszą się na wieść o skromnym ślubie bez wesela.

Wady ślubu bez wesela

Oczywiście decyzja o ślubie bez wesela nie jest pozbawiona wad. Można wśród nich wymienić przede wszystkim:

  1. Niezadowolenie rodziny.

Dyskomfort bliskich spowodowany brakiem wesela wywołuje przede wszystkim fakt zerwania z tradycją i pozbawienia ich możliwości świętowania i zabawy. Należy jednak pamiętać o tym, że bez względu na to, na jaką formę uroczystości się zdecydujecie, to wasze samopoczucie powinno być w tym dniu najważniejsze.

2. Poczucie straty.

Jeśli decyzja o ślubie bez wesela jest podejmowana wyłącznie ze względów finansowych, partnerzy mogą czuć się gorsi od innych. Powoduje to także smutek wywołany utratą możliwości zyskania cennych wspomnień. Logistyczne aspekty weselne, takie jak obecność piwa na weselu, zamówienie tortu i dekoracji czy kontakt z fotografem bywają problematyczne, jednocześnie jednak to właśnie one budują charakter tych wyjątkowych chwil. Dlatego warto znaleźć alternatywę dla wesela, chociażby w postaci rodzinnego obiadu lub wspólnie spędzonego wieczoru.

3. Żałowanie decyzji po latach.

Wiele osób przeżywa ślub i wesele tylko raz w życiu (tego wam życzymy!). W związku z tym ślub bez wesela, nawet jeśli wydaje się być dobrym rozwiązaniem na dany moment, w przyszłości może wywołać poczucie żalu i smutku. Po latach będziemy przecież wspominali samo wydarzenie, a nie jego koszt.

Jaki płynie z tego wniosek? Decyzję o ślubie bez wesela należy starannie przemyśleć. Czasami może się to okazać najlepszym rozwiązaniem, jednak musimy być pewni swoich motywacji i uczuć względem niego.

Ile dać na ślub bez wesela, czyli co nieco o pieniądzach

Wiemy już, że na ślub bez wesela decyduje się wiele par, których nie stać na wystawne przyjęcie dla dużego grona znajomych. W związku z tym prezent ślubny w formie koperty wypełnionej pieniędzmi może wydawać się idealną formą ich wsparcia. Z drugiej strony, tradycja weselnych kopert wzięła się między innymi stąd, że w ten sposób goście chcą zwrócić młodej parze część kosztów związanych z organizacją uroczystości. W przypadku braku wesela są one o wiele mniejsze. Jak zatem zachować się w takiej sytuacji i ile dać na ślub bez wesela?

Na uroczystość pozbawioną wesela zapraszamy przeważnie wyłącznie najbliższe nam osoby. Nie powinny one zatem mieć problemu z zapytaniem pary młodej o preferowaną przez nich formę prezentu ślubnego. Jeśli to właśnie pieniądze, chociażby ze względu na nowy, wspólny start, przydadzą im się najbardziej, możemy zdecydować się na podarowanie im koperty z taką ilością gotówki, którą sami uważamy za słuszną. Musi być ona oczywiście dostosowana również do naszych możliwości finansowych.

Ślub kościelny bez wesela — jak go zorganizować?

W naszej świadomości ślub i wesele to dwa nierozerwalnie powiązane ze sobą wydarzenia. Tymczasem warto potraktować je jako dwie nieco niezależne od siebie uroczystości. Wówczas uświadomimy sobie, że wszelkie formalności dotyczą właśnie zaślubin, a decyzja o ślubie bez wesela nie zmienia faktu, że musimy o nie zadbać.

Wiele par zastanawia się, jakie dokumenty będą im potrzebne do zawarcia związku małżeńskiego. W przypadku kościelnego ślubu bez wesela należy przygotować:

  • dowody osobiste
  • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego
  • zaświadczenie o ukończeniu kursu nauk przedmałżeńskich
  • świadectwo chrztu i bierzmowania
  • odpisy aktów urodzenia partnerów
  • dodatkowe oświadczenia, np. dotyczące tego, czy kobieta decyduje się na zmianę nazwiska po ślubie.

Powinniśmy pamiętać, że każda parafia może mieć dodatkowe wymagania, dlatego zawsze warto porozmawiać z proboszczem przed organizacją uroczystości.

Właściwie organizacja ślubu kościelnego bez wesela niewiele różni się od tej, którą wieńczy przejazd do wynajętej sali. Musimy zadbać o wszystkie formalności, porozmawiać z duchownymi i zarezerwować odpowiedni termin, a następnie zaprosić gości i poinformować ich o wybranej przez nas formie uroczystości. Warto zadbać o wynajęcie kamerzysty i fotografa na czas samej ceremonii, gdyż zdjęcia wykonane w kościele będą po latach piękną pamiątką.

Prezent na ślub cywilny bez wesela — co warto kupić?

Osoby, które po raz pierwszy zostają zaproszone na ślub bez wesela, mogą czuć się niepewnie w związku z obowiązującym dress codem, zasadami, a wreszcie z prezentem, który powinny wręczyć młodej parze. Omówiliśmy już kwestię kopert wypełnionych pieniędzmi — w przypadku prezentów rzeczowych problem powinien być dużo mniejszy. W ten sposób chcemy po prostu sprawić przyjemność młodej parze lub podarować im coś, co może okazać się dla nich przydatne w nowym mieszkaniu, podróży poślubnej lub innych okolicznościach. Taki prezent nie jest zatem uzależniony od wysokości weselnych wydatków, co oznacza, że możemy zrealizować nasz pomysł bez względu na formę uroczystości.

Jeśli główną część naszego prezentu stanowi wypełniona gotówką koperta, wówczas warto dodać do niej bukiet kwiatów lub kwiat doniczkowy. W wielu przypadkach sprawdzi się również elegancka butelka wina lub innego alkoholu, pod warunkiem, że państwo młodzi nie mają nic przeciwko jego spożywaniu.

Z kolei kiedy decydujemy się na podarowanie wyłącznie prezentu rzeczowego, najlepiej zrobimy, jeśli zapytamy pary młodej, czego potrzebuje. Popularnymi podarunkami są różnego rodzaju sprzęty kuchenne i elektroniczne, bony zakupowe, bilety lotnicze, polaroidy, albumy na zdjęcia i vouchery.

Ślub bez wesela — jaka sukienka będzie odpowiednia?

Ostatnim dylematem, przed którym staje para młoda, jest wybór ślubnych kreacji. Zazwyczaj mężczyzna nie martwi się zbytnio o swój garnitur, jednak problem pojawia się w przypadku panny młodej. Ponownie warto zatem oddzielić ślub od wesela. Jak sama nazwa wskazuje, suknia ślubna dotyczy przede wszystkim tej części uroczystości, która odbywa się w urzędzie lub kościele. Dlatego nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zdecydować się na białą suknię nawet w przypadku ślubu bez wesela.

Kobietom goszczącym na takiej uroczystości zazwyczaj również pozostawia się swobodę wyboru. Sukienkę warto dostosować do okoliczności. Jeśli zaraz po ślubie udajecie się na wspólne świętowanie w plenerze, warto postawić na wygodną kreację. W restauracji świetnie sprawdzi się natomiast elegancka sukienka.

Jak widzisz, istnieje wiele alternatyw dla wesela i wcale nie jest ono koniecznością. Wybierzcie najbardziej dogodne rozwiązanie i cieszcie się tym wyjątkowym dniem na swój sposób.